Научната общност е категорична: Няма връзка между ваксините и аутизма
През последните десетилетия дезинформацията подхранва различни теории на конспирацията. Едно от най-популярните погрешни твърдения е, че ваксините, поставяни в ранна детска възраст, могат да причинят аутизъм. Въпреки че са открити множество генетични и екологични причини за разстройството, ваксините не са сред тях. Всъщност дори е установено, че една конкретна ваксина, тази срещу рубеола, намалява риска от синдром на вродена рубеола, включващ клинични симптоми, сходни с аутизма.
>>> За аутизма – причини, заблуди и решения
Причини за погрешното схващане?
Една от причините ваксините са бъдат свързвани с развитието на аутизъм е, че някои от тях се поставят преди навършване на една година – възраст, предхождаща периода, през който обикновено се наблюдават първите признаци на изоставане в развитието. В Съединените щати графика за ваксиниране препоръчва определени ваксини да се прилагат във времевия интервал между раждането и първата година. В същото време признаците на изоставане в развитието се проявяват в периода, когато обикновено децата започват да говорят и да взаимодействат по-пълноценно с хората около себе си.
Това е класически случай на объркване между причинно-следствената връзка и корелацията. Много хора наблюдават конкретно съвадение и свързват едно нещо с друго (в случая ваксините с аутизма). Това е известно още като Post Hoc Ergo Propter Hoc – заблуда, която може да се обобщи по следния начин: „Тъй като събитието Y е последвало събитието Х, събитието Y трябва да е причинено от събитието Х“. В този случай се казва, че X и Y са корелирани, но за да се установи дали една корелация е точна, са необходими легитимни и добре проведени научни изследвания.
През последните двадесет години се отчита ръст в случаите на аутизъм, дължащ се според някои хора на ваксините. Поради това е от съществено значение времето, през което е оценявано разпространението на разстройството. Например в края на миналия век проучванията по въпроса са ограничени, а поведенческите характеристики, използвани за диагностициране на аутизъм, са се променили с времето. В резултат на това не е научно правилно да се сравняват настоящите оценки, базирани на съвременната наука, с оценки, изготвени във време, когато разстройството не е било добре разбрано.
Спорове относно ваксината срещу морбили, паротит и рубеола (MMR)
Споровете започват през 1998 г., когато британски изследователи публикуват статия, в която се посочва, че ваксината срещу морбили, паротит и рубеола причинява аутизъм. Самият документ по-късно е официално отхвърлен от научната общност, но предизвиква много дебати относно безопасността на препарата, които продължават и до днес.
Проучването, проведено от д-р Андрю Уейкфийлд, разглежда само 12 деца и не включва контролна група, но получава голяма публичност, тъй като в същото време се наблюдава ръст на случаите на аутизъм.
Спорните констатации провокират много учени да изследват самостоятелно връзката между ваксината и аутизма. Проведени са най-малко 12 последващи проучвания, но не са открити доказателства, че MMR може да причини разстройството.
Журналистът Брайън Диър, разследващ проучването от 1998 г., разкрива, че на Уейкфийлд е било платено да открие връзка между ваксината и аутизма. По време на разследването е установено също, че оригиналните медицински досиета на децата в проучването не отговарят на твърденията на главния изследовател. Някои са имали предшестващи проблеми с развитието, докато други са показали симптоми, които не са свързани с ваксината. Погрешното представяне на случаите на децата, заедно с неразкрития финансов стимул на Уейкфийлд, е причина да му бъде отнет медицинския лиценз.
Скандалът дискредитира Уейкфийлд, но щетите върху общественото доверие в MMR са огромни. Статията разпалва страх от ваксините в световен мащаб, което води до намаляване на нивата на ваксиниране и поява на огнища на предотвратими болести. Въпреки че твърденията са отхвърлени, Уейкфийлд все още има последователи сред хората, противопоставящи се на ваксинациите.
>>> Завръщането на полиомиелита – възможна последица от неоснователния страх от аутизъм след ваксинация
Противоречия относно тимерозал
Година след британското проучване страховете за възможна връзка между ваксините и аутизма се изместват от MMR към тимерозал – вещество, използвано в някои ваксини за деца. Тимерозалът съдържа етилживак (форма на живак), който се обработва от човешкото тяло и организмът може лесно да го изхвърли.
Веществото се използва от 30-те години на миналия век за предотвратяване на растежа на бактерии в медицински разтвори, което означава, че неговата токсичност е наблюдавана в продължение на почти сто години. Въпреки че не са открити доказателства, че използването на малко количество тимерозал е вредно за здравето, убедените антиваксъри изразяват загриженост относно потенциалните невротоксични ефекти от експозицията на живак и възможната връзка между ваксините, съдържащи веществото, и разстройствата от аутистичния спектър.
За да се проучи подробно потенциалната връзка, са проведени обширни изследвания, включително епидемиологични проучвания и прегледи. Настоящият научен консенсус, подкрепен от множество проучвания, показва, че няма доказателства за причинно-следствена връзка между ваксините, съдържащи тимерозал, и аутизма. Нещо повече, случаите на разстройството продължават да нарастват след премахването на веществото от почти всички ваксини за деца.
Въпреки научните доказателства, опровергаващи връзката между тимерозала и аутизма, спорът оказва трайно въздействие върху общественото мнение и колебанието относно ваксините.
Комбинация от няколко ваксини
През годините са проведени и проучвания, които изследват дали комбинацията от всички ваксини, поставяни преди навършване на 2-годишна възраст, може по някакъв начин да предизвика аутизъм. За целта са сравнени деца, получили всички препоръчителни ваксини, с такива, чиито имунизации са забавени или изобщо не са извършени. Изследователите не откриват разлика в честотата на аутизма между двете групи.
През 2004 г. Институтът по медицина на САЩ разглежда всички налични проучвания по въпроса (както публикувани, така и непубликувани) и изготвя доклад, според който няма доказателства в подкрепа на връзката между ваксините и аутизма. Въпреки това учените продължават да разглеждат проблема. През 2019 г. най-голямото проучване до момента проследява почти 660 000 деца в продължение на 11 години и не открива причинно-следствена връзка между ваксините и аутизма.
- Why Have Vaccines Been Ruled Out as a Cause of Autism?: https://historyofvaccines.org/getting-vaccinated/vaccine-faq/do-vaccines-cause-autism
- Do Vaccines Cause Autism?: https://www.webmd.com/brain/autism/do-vaccines-cause-autism
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЕМОЦИОНАЛНА РЕГУЛАЦИЯ ПРИ РАЗСТРОЙСТВА ОТ АУТИСТИЧНИЯ СПЕКТЪР - ЗЛАТОМИРА КОСТОВА - СТЕНО
НОСАЧ ЗА ВАКСИНИ GIMA ПРОФЕСИОНАЛЕН
Безплатна доставка за България!МЕЖДУ НАДЕЖДАТА И СТРАХА - ПРОФ. МАЙКЪЛ КИНЧ - СИЕЛА
НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.047
ЧАНТА ЗА ВАКСИНИ EB-04.002
СПРИНЦОВКА 1 мл+игла сива 27G
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Хемофилус инфлуенце – от откриването на бактерията до въвеждането на ваксината
- БЦЖ ваксина
- Ваксина дифтерия тетанус коклюш
- Драстичен ръст на случаите на аутизъм в Съединените щати
- Пневмококова ваксина
- Ваксина за момчета ще победи рака на маточната шийка
- Какво е да имаш синдром на Аспергер
- Фелинотерапия или как котките ни лекуват
- Ротавирусна ваксина (ваксина срещу ротавирусна инфекция)
- HPV ваксина: ваксина против рак на шийката на матката
Коментари към Научната общност е категорична: Няма връзка между ваксините и аутизма