Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Колкото по-ниска е интелигентността на дете с аутизъм, толкова по-висока е мозъчната му възбудимост

Колкото по-ниска е интелигентността на дете с аутизъм, толкова по-висока е мозъчната му възбудимост

от 02 юни 2022г.
Редактор: Гергана Караилиева
Колкото по-ниска е интелигентността на дете с аутизъм, толкова по-висока е мозъчната му възбудимост - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Децата с разстройствата от аутистичния спектър (ASD) и с нисък коефициент на интелигентност имат изключително висока мозъчна възбудимост, показва изследване на руски неврофизиолози от Московския държавен университет по психология и образование. Според учените това е маркер за разликата в механизмите, по които разстройството се развива.

Изследването

Екипът пристъпва към проучването, воден от хипотезата, свързана с произхода на ASD и причините за него. Както споделя Виктория Манюхина, младши научен сътрудник в Центъра по неврокогнитивни изследвания към университета: „Интересно е, че епилепсията се наблюдава по-често при деца с аутизъм и умствена изостаналост. Може да се направи предположение, че патогенезата на аутизма ще се различава в зависимост от нивото на интелигентност. Точно това решихме да проверим в изследването.“

Учените изследват особеностите на мозъка на 49 момчета аутисти на възраст между 6 и 15 години и чийто коефициент на интелигентност е от 54 до 128. Авторите уточняват, че по-ниската стойност отговаря на средната степен на умствена изостаналост, а горната на малко над средната интелигентност.

С помощта на магнитоенцефалография изследователите записват мозъчните сигнали, които пряко отразяват дейността на невроните в кората на главния мозък.

Сигналите, които са измервани, са два вида:

  • периодични – пряко свързани с ритмите на невронната активност
  • апериодични или така нареченият нервен „шум“

По време на експериментите е поставен фокус върху апериодичните сигнали. Причината затова е, че те могат да помогнат да се оцени балансът на възбуждащата и инхибиторна невронна активност. Учените анализират спектралната мощност на сигнала във високочестотен диапазон, където липсват периодични трептения.

Резултатите

Екипът установява, че силата на апериодичните колебания намалява експоненциално с увеличаването на честотата, която в логаритмичната скала се описва с линейна функция, наклонът на която зависи от това кои процеси преобладават – дали възбуждане или инхибиране.

От изследванията става ясно още, че момчетата с аутизъм и коефициент на интелигентност под средното ниво, тоест под 85 имат средно по-плосък спектрален наклон от момчетата с аутизъм и без него, които са с нормални нива на интелигентност. Естествено е да бъде така, защото за нормалното си развитие детето се нуждае от определен баланс на невронната активност, коментират специалистите. Очевидно колкото по-малък е спектралния наклон, толкова по-нисък е коефициентът на интелигентност.

аутизъм

Важен акцент е и откритата обратна тенденция, която наблюдават при децата аутисти с нормална интелигентност - при тях, оказва се, преобладава нервното инхибиране. Какви точно са конкретните механизми обаче, може да стане ясно след допълнителни проучвания.

„Резултатите, които получихме, показват различието в баланса на активността на нервните клетки при децата с разстройства от аутистичния спектър в зависимост от нивото им на интелигентност. Това означава, че има разлика в патофизиологичните механизми, което от своя страна налага извода, че трябва да има разлика и при разработването на лекарствата, предназначени за корекция на поведението“, коментира Елена Орехова, която е водещ научен сътрудник в Центъра за неврокогнитивни изследвания на Московския университет по психология и образование.

Следващите проучвания на екипа ще бъдат насочени към проучването на мозъчната функция не само на момчета, но и на момичета с аутизъм.

Резултатите от настоящото изследване са публикувани в списанието Molecular Autism.

За аутизма и тежестта на нарушенията

Разстройствата от аутистичния сектор са сред най-честите нарушения, когато става дума за развитието на мозъка. В света ASD засяга едно на 100 деца, а през последните десетилетия се открива много по-често. Хората с аутизъм имат проблеми с общуването. Те изпитват притеснение, дискомфорт и паника, когато са сред множество. Трудно им е да разберат езика на тялото, дългите изречения, метафорите. Още по-трудно са в състояние да изразят чувствата си. Децата аутисти не обичат да бъдат галени и прегръщани дори от родителите си. Особено чувствителни са към звуците и миризмите. Много често и най-незначителна подробност може да отключи агресия. В някои от случаите речта е нарушена или отсъства напълно.

аутизъм
Тежестта на нарушенията варира. Някои от малчуганите с ASD са с висок интелект, но често реагират неадекватно. Мнозина имат странни интереси, необясними за останалите. Други не могат да говорят, нивото им на интелигентност е ниско и се нуждаят от постоянни грижи. Специалистите признават, че по неизвестни за тях причини, колкото е по-леко е този вид разстройство, толкова по-често се среща при момчетата.

>>>Научен пробив: Мозаечни мутации могат да отключат разстройство от аутистичния спектър

Механизмът, по който аутизмът се развива, е сложен и съществуват много хипотези за появата му. Сред всички тях е предположението, че става дума за дисбаланс на нервно възбуждане и инхибиране в резултат на нарушение във функционирането на гените, които осигуряват предаването на сигнала между невроните, коментира Виктория Манюхина, младши научен сътрудник в Центъра по неврокогнитивни изследвания и допълва, че много от тези гени са свързани с развитието на умствена изостаналост.

Източник:

https://mgppu.ru/

Още по темата:
  • Терапия с барокамера може да подобри социалните умения и мозъчната функция при пациенти с аутизъм Терапия с барокамера може да подобри социалните умения и мозъчната функция при пациенти с аутизъм
  • Инфекция през бременността вследствие генитален херпес може да причини аутизъм на детето Инфекция през бременността вследствие генитален херпес може да причини аутизъм на детето
  • Драстичен ръст на случаите на аутизъм в Съединените щати Драстичен ръст на случаите на аутизъм в Съединените щати
  • Чревният дисбаланс при бебетата е свързан с повишен риск от аутизъм Чревният дисбаланс при бебетата е свързан с повишен риск от аутизъм
0.0/5 0 оценки

Коментари към Колкото по-ниска е интелигентността на дете с аутизъм, толкова по-висока е мозъчната му възбудимост

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Колкото по-ниска е интелигентността на дете с аутизъм, толкова по-висока е мозъчната му възбудимост
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 01:55
    Коментирайте "Колкото по-ниска е интелигентността на дете с аутизъм, толкова по-висока е мозъчната му възбудимост"

НОВИНАТА е свързана към

  • Какво е да имаш синдром на Аспергер
  • Арт терапия или как изкуството лекува
  • Няма връзка между здравословното състояние на майката и риска от аутизъм при детето
  • Какво представлява невербалният аутизъм
  • 10 признака на аутизъм
  • За аутизма – причини, заблуди и решения
  • 10 цитата, които описват живота на хора с аутизъм и синдром на Аспергер
  • Децата с аутизъм се отличават с емоционална устойчивост
  • Алтернативни подходи в терапията на аутизъм
  • Фелинотерапия или как котките ни лекуват
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо отслабваме, когато имаме висока кръвна захар и диабет?

преди 109 дни, 9 часа и 52 мин.

Сироп от мента може ли да се ползва за успокояване на стомаха на дете?

преди 1808 дни, 5 часа и 53 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 13 часа и 59 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 5 часа

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 5 часа и 11 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 5 часа и 18 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival