Колкото по-ниска е интелигентността на дете с аутизъм, толкова по-висока е мозъчната му възбудимост
Децата с разстройствата от аутистичния спектър (ASD) и с нисък коефициент на интелигентност имат изключително висока мозъчна възбудимост, показва изследване на руски неврофизиолози от Московския държавен университет по психология и образование. Според учените това е маркер за разликата в механизмите, по които разстройството се развива.
Изследването
Екипът пристъпва към проучването, воден от хипотезата, свързана с произхода на ASD и причините за него. Както споделя Виктория Манюхина, младши научен сътрудник в Центъра по неврокогнитивни изследвания към университета: „Интересно е, че епилепсията се наблюдава по-често при деца с аутизъм и умствена изостаналост. Може да се направи предположение, че патогенезата на аутизма ще се различава в зависимост от нивото на интелигентност. Точно това решихме да проверим в изследването.“
Учените изследват особеностите на мозъка на 49 момчета аутисти на възраст между 6 и 15 години и чийто коефициент на интелигентност е от 54 до 128. Авторите уточняват, че по-ниската стойност отговаря на средната степен на умствена изостаналост, а горната на малко над средната интелигентност.
С помощта на магнитоенцефалография изследователите записват мозъчните сигнали, които пряко отразяват дейността на невроните в кората на главния мозък.
Сигналите, които са измервани, са два вида:
- периодични – пряко свързани с ритмите на невронната активност
- апериодични или така нареченият нервен „шум“
По време на експериментите е поставен фокус върху апериодичните сигнали. Причината затова е, че те могат да помогнат да се оцени балансът на възбуждащата и инхибиторна невронна активност. Учените анализират спектралната мощност на сигнала във високочестотен диапазон, където липсват периодични трептения.
Резултатите
Екипът установява, че силата на апериодичните колебания намалява експоненциално с увеличаването на честотата, която в логаритмичната скала се описва с линейна функция, наклонът на която зависи от това кои процеси преобладават – дали възбуждане или инхибиране.
От изследванията става ясно още, че момчетата с аутизъм и коефициент на интелигентност под средното ниво, тоест под 85 имат средно по-плосък спектрален наклон от момчетата с аутизъм и без него, които са с нормални нива на интелигентност. Естествено е да бъде така, защото за нормалното си развитие детето се нуждае от определен баланс на невронната активност, коментират специалистите. Очевидно колкото по-малък е спектралния наклон, толкова по-нисък е коефициентът на интелигентност.
Важен акцент е и откритата обратна тенденция, която наблюдават при децата аутисти с нормална интелигентност - при тях, оказва се, преобладава нервното инхибиране. Какви точно са конкретните механизми обаче, може да стане ясно след допълнителни проучвания.
„Резултатите, които получихме, показват различието в баланса на активността на нервните клетки при децата с разстройства от аутистичния спектър в зависимост от нивото им на интелигентност. Това означава, че има разлика в патофизиологичните механизми, което от своя страна налага извода, че трябва да има разлика и при разработването на лекарствата, предназначени за корекция на поведението“, коментира Елена Орехова, която е водещ научен сътрудник в Центъра за неврокогнитивни изследвания на Московския университет по психология и образование.
Следващите проучвания на екипа ще бъдат насочени към проучването на мозъчната функция не само на момчета, но и на момичета с аутизъм.
Резултатите от настоящото изследване са публикувани в списанието Molecular Autism.
За аутизма и тежестта на нарушенията
Разстройствата от аутистичния сектор са сред най-честите нарушения, когато става дума за развитието на мозъка. В света ASD засяга едно на 100 деца, а през последните десетилетия се открива много по-често. Хората с аутизъм имат проблеми с общуването. Те изпитват притеснение, дискомфорт и паника, когато са сред множество. Трудно им е да разберат езика на тялото, дългите изречения, метафорите. Още по-трудно са в състояние да изразят чувствата си. Децата аутисти не обичат да бъдат галени и прегръщани дори от родителите си. Особено чувствителни са към звуците и миризмите. Много често и най-незначителна подробност може да отключи агресия. В някои от случаите речта е нарушена или отсъства напълно.
Тежестта на нарушенията варира. Някои от малчуганите с ASD са с висок интелект, но често реагират неадекватно. Мнозина имат странни интереси, необясними за останалите. Други не могат да говорят, нивото им на интелигентност е ниско и се нуждаят от постоянни грижи. Специалистите признават, че по неизвестни за тях причини, колкото е по-леко е този вид разстройство, толкова по-често се среща при момчетата.
>>>Научен пробив: Мозаечни мутации могат да отключат разстройство от аутистичния спектър
Механизмът, по който аутизмът се развива, е сложен и съществуват много хипотези за появата му. Сред всички тях е предположението, че става дума за дисбаланс на нервно възбуждане и инхибиране в резултат на нарушение във функционирането на гените, които осигуряват предаването на сигнала между невроните, коментира Виктория Манюхина, младши научен сътрудник в Центъра по неврокогнитивни изследвания и допълва, че много от тези гени са свързани с развитието на умствена изостаналост.
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- В главната роля: Ханс Аспергер и приносът му за откриването на синдрома на Аспергер
- Хранене при аутизъм
- Как да разберете дали детето страда от аутизъм, дислексия, дисграфия или хиперактивност
- 4 неща, които трябва да знаем за децата с аутизъм
- Използвайте спрей от хамамелис и етерични масла за насърчаване на съня при деца с аутизъм и СДВ/СДВХ
- Джейсън МакЪруейн – великият отборен играч, въпреки своя аутизъм
- Децата аутисти се затрудняват да различават емоциите по лицата на хората
- Децата със забавено развитие и аутизъм са предразположени към затлъстяване
- Момичетата с аутизъм говорят повече за приятелите си, отколкото момчетата
- Какво е да имаш синдром на Аспергер
Коментари към Колкото по-ниска е интелигентността на дете с аутизъм, толкова по-висока е мозъчната му възбудимост