Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Научни публикации За аутизма и неговите проявления

За аутизма и неговите проявления

от 04 апр 2022г.
Автор: проф. Радостина АлександроваРедактор: Гергана Караилиева
За аутизма и неговите проявления  - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Със сигурност мнозина от вас си спомнят филма „Рейнман“ (Rainman) на режисьора Бари Левинсън с Дъстин Хофман, Том Круз и Валерия Голино от далечната 1988 година. Той донесе 4 статуетки „Оскар“ на своите създатели и спечели „Златна мечка“ на Международния кинофестивал в Берлин през 1989 година. Пресата го нарече „най-доброто нещо, което се е случило на аутизма“. Защото преди него аутизмът беше за света просто една абстрактна картина, разбирана единствено от родителите и специализираните в областта клиницисти.

Филмът е трогателна история за двама братя – Чарлз и Реймънд Бабит. Реймънд (Дъстин Хофман) е диагностициран с аутизъм и смайва зрителите с необичайните си математически способности. Така милиони жители на планетата научават за предизвикателствата на това да живееш с аутизъм, чуват и за т.нар. аутистичен савант. Зад образа на Реймънд Бабит стои реален човек (Ким Пийк), който впечатлява сценариста Бари Мороу при среща в Арлингтън, Тексас, през 1984, и го вдъхновява да създаде лентата.

През 2017 г. на малкия екран се завъртя сериалът „Добрият доктор“, който спечели милиони почитатели в редица държави. Главният герой в него – гениалният доктор аутист Шон Мърфи (чиято роля се изпълнява от Фреди Хаймор), открадна сърцето на публиката. В момента текат снимките на шестия сезон.

Животът, разбира се, не е кино. Какво знаем за аутизма днес? Колко често се среща и защо е важно да бъде открит колкото се може по-рано. Какво е аутистичен савант? Коя е най-опасната дезинформация във връзка с аутизма? Къде е мястото на науката и каква е нашата отговорност като общество. На тези и други въпроси ще се опитаме да отговорим в следващите редове.

Малко история

Първото споменаване на думата „аутизъм“ в медицинската литература е направено през 1911 г. от психиатъра д-р Ойген Блейлер, който използва термина, за да опише специфична група от симптоми на крайно социално оттегляне.

През 1943 г. детският психиатър д-р Лео Канер характеризира аутизма като социално и емоционално разстройство в статията си „Аутистични нарушения на афективния контакт“. Година по-късно Ханс Аспергер публикува своята „Психопатологична статия за аутизма“, където описва аутизма като разстройство на деца с нормална интелигентност, които имат затруднения със социалните и комуникационните умения.

Самото понятие аутизъм идва от гръцката дума ”ауто”, което означава „сам”.

Днес с т.нар. разстройства от аутистичния спектър (РАС) са означени група състояния, свързани с развитието на мозъка, които влияят върху начина, по който човек възприема останалите хора, причиняват проблеми в социалното взаимодействие и комуникацията, включват необичайни, ограничени и повтарящи се модели на поведение. РАС показват широк спектър от симптоми и тежест на изявата.

Общо за цялата група е, че проявите започват в най-ранното детство, не по-късно от третата до петата година, някои признаци се забелязват преди навършването на две години (сред тях е нарушеният зрителен контакт).

Състоянието обикновено се диагностицира между 2 и 4-годишна възраст, когато се развиват по-напреднали комуникационни и социални умения, например участие в игри с други хора. Повтарящото се поведение при РАС може да включва действия като люлеене, пляскане с ръце или повтаряне на думи или звуци. Засегнатите деца често повтарят определена дума или фраза - това е т.нар. персеверация и може да е свързана и с други състояния. Хората с РАС са стриктни по отношение на установените си рутинни действия и реагират остро на смущения като промени в графика. Възможно е да имат затруднения с понасянето на силни шумове или ярки светлини.

Социалните и комуникационните трудности и необичайното поведение определят профила на разстройствата от аутистичния спектър, но засегнатите индивиди показват широк спектър от интелектуални способности и езикови умения. По-голямата част от хората с РАС имат лека до умерена интелектуална недостатъчност, но други демонстрират средно до над средното ниво на интелигентност. Някои от тях притежават специфични способности в области като музика, математика или памет, които значително надминават общото им ниво на функциониране (известни са т.нар. аутистични саванти). Част от хората с РАС изобщо не говорят, докато други се изразяват словесно напълно свободно.

Способностите на хората с разстройство от аутистичния спектър варират значително

Едни от тях се нуждаят от помощ в ежедневния си живот, а други могат да живеят и работят с малка или никаква подкрепа. През 2020 г., поради пандемията от COVID-19 повечето държави временно затвориха училищата, което засегна над 90% от учениците по целия свят. Много деца и юноши с аутизъм са били непропорционално засегнати от прекъсването на рутинните дейности, както и на услугите и подкрепата, на които разчитат.

Поставянето на диагноза може да закъснее

Една от причините за забавянето е, че към момента не разполагаме с клиничен медицински тест (каквито са например кръвните тестове, с които сме свикнали), който да улесни разпознаването на разстройството. За да стигнат до диагнозата, лекарите разглеждат историята на развитието и поведението на детето. Провеждането на поведенчески тестове не винаги е лесно, особено при малки деца (под 3 години), съдържа доза субективизъм, отнема време и изисква високо специализирани в областта специалисти. Усилията на учените са насочени към идентифициране на биологични маркери (гени или техни продукти), които да подпомогнат процеса – постигането на това обаче изисква сериозни познания върху причините и механизмите на аутизма.
Ранното откриване на аутизма е изключително важно, защото позволява децата да започнат да получават специализираната помощ, от която имат нужда. Доказани в практиката психосоциални интервенции може да подобрят комуникационните и социалните им умения и да повлияят благоприятно развитието и качеството на живота им.

Честота

РАС са често срещани състояния и броят на диагностицираните случаи се е увеличил значително през последните няколко десетилетия. По данни на СЗО от 30 март 2022 г. честотата им е 1 на 100 деца. През 2021 г. разпространението на РАС в САЩ е оценено на 1 от 44 деца от Мрежата за наблюдение на аутизма и нарушенията в развитието към Центъра за контрол за заболяванията, но преди десетина година е било 1 от 54. През 80-те години на миналия век, преди да започне използването на термина разстройства от аутистичния спектър, се съобщава, че аутизмът засяга около 1 на 2000 деца. Нарастването на случаите се дължи и на промените в начина, по който тези състояния са били диагностицирани и категоризирани. РАС се регистрира 4.3 пъти по-често при момчетата, отколкото при момичетата. Според специалистите „принос“ за това има фактът, че момичетата често остават недиагностицирани, тъй като не винаги отговарят на утвърдените стереотипи за аутизма и „маскират“ симптомите по-добре от момчетата. В България няма точна статистика за броя на децата с аутизъм.

Разстройства от аутистичния спектър се срещат при представителите на всички раси, етнически и социално-икономически групи.

Различията в данните от отделните държави може да са следствие от набор от фактори, включително нееднаквата им способност да ги идентифицират.

Кой е истинският Рейнман или какво е аутистичен савант?

Аутистичният савант е човек с аутизъм, който е изключително надарен в някаква специализирана област, например музика, изкуство, изчисляване на дати или механичните/пространствени умения. Някои от тях са в състояние да изпълнят цяла музикална част, след като са я чули само веднъж. Смята се, че около 1 на 10 хора с аутизъм в някаква степен проявява такива качества. Важно е да се отбележи обаче, че „саванти“ и „талантливи аутисти“ не са едно и също нещо. Има много аутисти с „обикновени“ таланти, но синдромът на савант е рядък и екстремен. Проявяват го и хора, които не са аутисти.

аутизъм

Ким Пийк (1951-2009) - прототипът на героя на Дъстин Хофман от филма „Рейнман“, е известен още като човека-компютър. Почти мигновено е изчислявал деня на събитие, отдалечено на стотици години от съвремието ни. Мозъкът му е уникално хранилище за информация. След преглеждане на книга за около час е бил в състояние да си спомни почти всичко прочетено, запаметявайки огромни количества информация в различни области, вариращи от история и литература, география и числа до спорт, музика и дати. Според статия във вестник „The Times“ е помнел точно съдържанието на най-малко 12 000 книги. Неговите феноменални способности привличат вниманието дори на учените от НАСА, които го изучават с помощта на технологиите, използвани за изследване на ефектите от космическо пътуване върху човешкия мозък с надеждата да обяснят невероятната му фотографска и слухова памет. В същото време Пийк е изпитвал затруднения с изпълнението на обикновени двигателни умения.

Проучване, чиито резултати са публикувани през 2008 г. заключава, че Ким Пийк най-вероятно има FG синдром, а не аутизъм. FG синдромът е рядък генетичен синдром, причинен от изменения в един или повече гени, разположени в X хромозомата, който причинява физически аномалии и забавяне на развитието. Наречен е на инициалите на първите диагностицирани пациенти.

Някои от най-известните хора в света също са засегнати от аутизъм

Те сами избират да говорят за това, водени от надеждата, че ще помогнат да бъде повишена осведомеността за това състояние. Сред тях е актьорът сър Антъни Хопкинс, който разкри диагнозата си през 2017 г. след многогодишна блестяща кариера и две спечелени награди „Оскар“. „Всъщност това е страхотен подарък“ - казва Хопкинс пред Canadian Broadcasting Corporation през 2020 г. „Бях малко бавен като дете в училище и го компенсирах, като работех упорито и станах, знаете ли, успешен актьор. Обсебеност от детайлите"

През 1982 г. тригодишният син на Силвестър Сталоун - Серджо, е диагностициран с аутизъм. Сталоун и съпругата му го наричат „тихият гений“, тъй като макар детето да има проблеми с говора, намира начин да изрази чувствата си като рисува и пише писма.

За разстройство от аутистичния спектър съобщават актьорът Уентуърт Милър от „Бягство от затвора“ и „Легенди за утрешния ден“ и Сюзън Бойл, шотландската състезателка в „Britain’s Got Talent“, както и други известни личности. Те се включват в различни активности за повишаване на осведомеността за аутизма. През 2016 г. дизайнерът Томи Хилфигер, който има дъщеря и доведен син с разстройства от аутистичния спектър, пусна линия дрехи пригодени за деца с аутизъм.

През февруари 2005 г. Боб Райт, заместник-председател на General Electric, и съпругата му Сузан, основават благотворителна организация „Autism Speaks“ - година, след като техният внук Кристиан е диагностициран с аутизъм. Дейността й е посветена на застъпничество за хората с аутизъм, спонсорира изследвания в тази област и провежда дейности за повишаване на осведомеността и популяризиране, насочени към семействата, правителствата и обществеността

Според някои специалисти светила като Алберт Айнщайн и Исак Нютон са имали синдрома на Аспергер, едно от разстройствата от аутистичния спектър.

2 април е Световният ден за информираност за аутизма

На 18 декември 2007 г. Общото събрание на Организацията на обединените нации взема решение всяка година 2 април да бъде отбелязван като Световен ден за информираност за аутизма. То идва в отговор на дълбоката загриженост относно разпространението и високия процент на аутизъм при децата във всички части на планетата и произтичащите от това предизвикателства за развитието.

аутизъм

Целта е да бъдат предприети съвместни усилия от страна на всички държави, международни институции и неправителствени организации, за да бъде повишена осведомеността за аутизма. Да бъде създаден свят, в който всички хора с аутизъм могат да разгърнат пълния си потенциал. Това може да стане само с участието на всеки един от нас, с разбирането, съпричастността и доборотата ни.

Източник:

Използвана литература

  • https://medlineplus.gov/genetics/condition/autism-spectrum-disorder/
  • https://www.unicef.org/montenegro/en/stories/mmr-vaccine-does-not-cause-autism
  • https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/autism-spectrum-disorders
  • https://www.cdc.gov/ncbddd/autism/index.html
  • https://www.psychiatry.org/patients-families/autism/what-is-autism-spectrum-disorder
  • https://www.unicef.org/ukraine/en/press-releases/over-55000-people-contracted-measles-beginning-2019
  • https://www.unicef.org/montenegro/en/stories/citizens-support-immunization-children-against-measles-mumps-and-rubella
  • DeStefano F, Shimabukuro TT. The MMR Vaccine and Autism. Annu Rev Virol. 2019;6(1):585-600.
  • Jain A et al. Autism occurrence by MMR vaccine status among US children with older siblings with and without autism. JAMA. 2015 Apr 21;313(15):1534-40.
  • Madsen KM et al. A population-based study of measles, mumps, and rubella vaccination and autism. N Engl J Med. 2002 Nov 7;347(19):1477-82.
  • Masini, E. et al. (2020). An Overview of the Main Genetic, Epigenetic and Environmental Factors Involved in Autism Spectrum Disorder Focusing on Synaptic Activity. International journal of molecular sciences, 2020, 21(21), 8290.
  • Saad B. Omer. The discredited doctor hailed by the anti-vaccine movement. Nature 586, 668-669 (2020)
  • Shuid, A.N. et al. Association between Viral Infections and Risk of Autistic Disorder: An Overview. Int. J. Environ. Res. Public Health 2021, 18, 2817.
  • Thapar A et al. Genetic Advances in Autism. J Autism Dev Disord. 2021 Dec;51(12):4321-4332. Buchen, L. Scientists and autism: When geeks meet. Nature 479, 25–27 (2011).
  • Zaikabc, O. Diphtheria and tetanus seroepidemiology among children in Ukraine, 2017. Vaccine, 2022, 40(12), 1810-1820.

 

Още по темата:
  • За аутизма – причини, заблуди и решения За аутизма – причини, заблуди и решения
0.0/5 0 оценки

Коментари към За аутизма и неговите проявления

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте За аутизма и неговите проявления
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 22:15
    Коментирайте "За аутизма и неговите проявления "

ПУБЛИКАЦИЯТА е свързана към

  • Какво е да имаш синдром на Аспергер
  • Арт терапия или как изкуството лекува
  • Няма връзка между здравословното състояние на майката и риска от аутизъм при детето
  • Какво представлява невербалният аутизъм
  • 10 признака на аутизъм
  • За аутизма – причини, заблуди и решения
  • Децата с аутизъм се отличават с емоционална устойчивост
  • 10 цитата, които описват живота на хора с аутизъм и синдром на Аспергер
  • Колкото по-ниска е интелигентността на дете с аутизъм, толкова по-висока е мозъчната му възбудимост
  • Алтернативни подходи в терапията на аутизъм
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Аутизъм - какво представлява той?

преди 5062 дни, 13 часа
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 10 часа и 20 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 1 час и 20 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 1 час и 31 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 1 час и 38 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Проф. Джина Рипън: Момичетата също страдат от аутизъм, но рядко са диагностицирани Проф. Джина Рипън: Момичетата също страдат от аутизъм, но рядко са диагностицирани

Проф. Джина Рипън: Момичетата също страдат от аутизъм, но рядко са диагностицирани

от 07 апр 2025г. Прочети повече
Арт терапия или как изкуството лекува Арт терапия или как изкуството лекува

Арт терапия или как изкуството лекува

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Хранене при аутизъм Хранене при аутизъм

Хранене при аутизъм

от 21 яну 2020г. Прочети повече
В главната роля: Ханс Аспергер и приносът му за откриването на синдрома на Аспергер В главната роля: Ханс Аспергер и приносът му за откриването на синдрома на Аспергер

В главната роля: Ханс Аспергер и приносът му за откриването на синдрома на Аспергер

от 03 юни 2016г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival