Алуминият във ваксините не причинява аутизъм и други нарушения при децата

Акценти
|
Едно от най-мащабните изследвания върху безопасността на ваксините, които се поставят на деца, доказва, че алуминият в състава им не увеличава риска от аутизъм, автоимунни заболявания, синдром на дефицит на вниманието и други.
Десетилетия наред алуминият във ваксините за деца е предмет на задълбочени изследвания, медийни репортажи и, разбира се, родителски притеснения. Алуминиевите соли служат като помощни вещества и са незаменима част от ваксините в имунизационния календар на всяка страна, включително в тези, които се поставят на бебета и малки деца.
Въпреки това хората продължават да се притесняват дали наистина са безопасни и да задават следните въпроси:
- Вреди ли честото излагане на алуминий на детския мозък и имунна система?
- Увеличава ли алуминият риска от неврологични нарушения като аутизъм или синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ)?
- Има ли връзка между веществото и автоимунните заболявания или алергиите?
› Мащабно изследване върху безопасността на ваксините
› Естествен експеримент с национален мащаб
› Опасен ли е алуминият във ваксините
› Защо хората вярват, че ваксините са опасни
› Алуминият увеличава ефективността на ваксината
› Силни и слаби страни на проучването
› Проследяване на ваксинираните след навлизане в юношеска и зряла възраст
Над 1 милион деца, включени в изследването върху ваксините
Датски екип провежда мащабно проучване, с което отрича каквато и да била връзка между алуминия и гореспоменатите заболявания. В него са включени над 1,2 милиона деца, родени в Дания между 1997 г. и 2018 г., чието здравословно състояние се проследява в продължение на до осем години. Целта е да се изчисли риска от развитие на 50 хронични болести, сред които 35 автоимунни, девет алергични или атопични и пет, свързани с неврологичното развитие.
Заключението на учените от направения анализ е категорично: няма доказателства за повишен риск от развитие на което и да е от въпросните заболявания като резултат от излагането на алуминий от ваксините, поставяни на децата през първите две години от живота им.
От изчисленията става ясно, че излагането на алуминий може дори да намали незначително риска от аутизъм и СДВХ.
Естествен експеримент с национален мащаб
Една от силните страни на датското проучване е, че се базира на реални данни за населението, събирани в продължение на цели 24 години. През този период националната ваксинационна програма на Дания претърпява няколко сериозни промени. Част от ваксините са заменени или комбинирани с други, които съдържат различни количества алуминий. Според изследователите тези промени превръщат проучването в „естествен експеримент“, който им позволява да оценят ефекта от вариращите стойности на алуминия върху здравето на децата.
Учените свързват данните от датския регистър на новородените, досиетата с поставените ваксини и издадените рецепти, за да проверят дали излагането на алуминий влошава здравословното състояние на бебетата. Те изчисляват, че средно в организма на всяко ваксинирано дете се натрупват около 3 мг алуминий до навършване на втората година.
След тази възраст екипът започва наблюдение с цел да установи дали децата ще развият някое от общо петдесет хронични заболявания, сред които:
- автоимунни – диабет тип 1, ювенилен артрит и автоимунно заболяване на щитовидната жлеза;
- алергични и атопични – астма, атопичен дерматит (екзема), алергичен ринит и хранителни алергии;
- нарушения в неврологичното развитие – с фокус върху аутизма, СДВХ, синдрома на Аспергер и някои свързани с тях състояния.
Учените не откриват доказателства, че помощното вещество във ваксините причинява вреда.
Какво показват резултатите от оценката на риска при излагане на алуминий във ваксините
За групата от автоимунни нарушения, коригираният коефициент за опасност (вероятност от развитие на заболяване) за всеки добавен милиграм алуминий е 0,98, което означава, че няма статистически значимо повишаване на риска. Подобни са резултатите и за алергичните и атопичните заболявания, където коефициентът на опасност е 0,99.
По отношение на неврологичните нарушения, които тревожат основно родителите, изчисленият коефициент на опасност е едва 0,93. Това означава, че помощното вещество във ваксините не увеличава риска от аутизъм или СДВХ при децата.
Датските специалисти не откриват нито едно доказателство, че ваксините могат да отключат астма или екзема. Коефициентът за опасност от развитие на астма е 0,96.
Екипът подчертава, че рискът от разболяване не попада в категорията умерен до висок дори след удължаване периода на проследяване до осмата година на децата и коригиране спрямо фактори като пол, година на раждане и тип ваксина.
Защо някои хора вярват, че ваксините са опасни
Алуминият се използва като помощно вещество във ваксините повече от 90 години. Той е особено важен за активирането на силен и траен имунен отговор към определени антигени в тях. Общото количество алуминий, на което се излага дете до двегодишна възраст (около 3 мг), е значително под утвърдената за безопасна стойност.
Защо тогава хората продължават да се страхуват?
До голяма степен притесненията се дължат на проведени изпитания върху животни, при които се наблюдават невротоксични ефекти от излагането на алуминий. Тук е важно да се уточни, че дозите алуминий при тях са много по-високи от тези в човешките ваксини.
Има и някои малки екологични или обсервационни проучвания, според които е възможно между веществото и аутизмът/ автоимунните заболявания да има връзка. Те обаче са извършени в експериментални условия, които не са съпоставими с ваксинацията при човека, и не отчитат влиянието на други фактори.
Настоящото датско изследване анализира човешки данни, при това в безпрецедентен мащаб, и коригира резултатите от изчисленията спрямо важни променливи като тютюнопушене при майката, социално-икономически статус и майчино здраве.
Дезинформацията в социалните медии засилва страха от ваксините
През последните години се увеличи броят на антиваксърите и хората, които изпитват страх от възможните последици след ваксинация. Изследването на датския екип дава надеждни доказателства, които да уверят родители, здравни специалисти и дори политици в безопасността на ваксините.
Социалните медии улесняват разпространението на дезинформация и засилват скептицизма в обществото. Благодарение на проучвания като настоящото ваксинационният обхват остава висок , което означава, че много деца ще бъдат защитени от предотвратими заболявания.
Алуминият повишава ефективността на ваксините, но не ги прави по-опасни
Ваксините са едно от най-сигурните средства за опазване на общественото здраве. Те предпазват човека от дифтерия, тетанус, коклюш и много други болести, които са изключително опасни и могат да причинят трайни увреждания, а в някои случаи и смърт. Добавянето на алуминий повишава ефективността на ваксините, но не ги прави опасни.
Силни и слаби страни на проучването върху безопасността на ваксините
Това е едно от най-мащабните проучвания върху деца, родени в Дания за период от две десетилетия. В него са използвани данни от национални регистри, което дава възможност на учените да проследяват състоянието на децата обективно.
Авторите все пак признават, че изследването им има и своите ограничения. Те разчитат на информация, която се събира рутинно и не анализират здравните картони на всяко дете по отделно. Също така не могат да изключат напълно минимален риск от развитие на някои много рядко срещани заболявания на по-късен етап от живота заради липсата на достатъчно информация.
Заключението на датските учени гласи, че децата, изложени на алуминий от ваксините, са също толкова здрави – неврологично и имунологично – колкото всички други.
Проследяване на ваксинираните и след навлизане в юношеска и зряла възраст
Екипът планира да удължи периода на проследяване и след навлизане в юношеска възраст, за да наблюдава участниците за евентуални дългосрочни последици от ваксините и развитие на редки заболявания. Засега обаче научните доказателства са категорични: ваксините със съдържание на алуминий не увреждат детския мозък и не нарушават функцията на имунната система.
Родителите могат да бъдат спокойни, че ваксините не са опасни и предпазват децата им от сериозни болести, без да увеличават риска от хронични нарушения. Учените, посветили живота си на разработването и изследването на ваксини, твърдят, че те са предмет на най-задълбочени научни изследвания и все още са най-безопасната интервенция в областта на медицината.
No Link Found Between Aluminum in Vaccines and Autism, ADHD: https://neurosciencenews.com/aluminium-vaccine-safe-asd-29465/
Често задавани въпроси
Има ли алуминий във ваксините и опасен ли е той?
Алуминият във ваксините повишава тяхната ефективност. Общото натрупано количество в организма на двегодишно дете е около 3 мг, което не увеличава риска от аутизъм, автоимунни заболявания или астма, твърдят датски учени.
Опасни ли са ваксините?
Няма научни доказателства, че ваксината увеличава риска от развитие на автоимунни, неврологични или друг вид заболявания при децата.
Причиняват ли ваксините аутизъм?
Според датските учени няма връзка между ваксините и риска от аутизъм.
Продукти свързани с НОВИНАТА
НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.002
НОСАЧ ЗА ВАКСИНИ GIMA ПРОФЕСИОНАЛЕН
Безплатна доставка за България!МЕЖДУ НАДЕЖДАТА И СТРАХА - ПРОФ. МАЙКЪЛ КИНЧ - СИЕЛА
НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.047
ЧАНТА ЗА ВАКСИНИ EB-04.002
ИНСУЛИНОВА ТРИСЪСТАВНА СПРИНЦОВКА 1 мл 100 I.U. + ИГЛА 27G
НОВИНАТА е свързана към
- ЕМА проверява ваксините срещу варицела след смъртен случай от енцефалит
- Всичко започна като най-обикновена варицела - кошмарът продължи два месеца
- Изследователи разграничиха четири подтипа аутизъм
- За истинското лице на варицелата и за ваксината, която я предотвратява
- Хемофилус инфлуенце – от откриването на бактерията до въвеждането на ваксината
- Израелски учени създадоха първата ваксина срещу бактерия, използвайки иРНК
- Ваксина дифтерия тетанус коклюш
- За 25 години в САЩ има 6 фатални случая от ваксината срещу варицела
- Д-р Лиана Уен: Изкоренени болести се завръщат заради малкия брой ваксинирани
- HPV ваксина: ваксина против рак на шийката на матката
Коментари към Алуминият във ваксините не причинява аутизъм и други нарушения при децата