Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Модифицирана версия на бактерията Mycoplasma pneumoniae лекува белодробни инфекции

Модифицирана версия на бактерията Mycoplasma pneumoniae лекува белодробни инфекции

от 23 яну 2023г.
Редактор: Гергана Караилиева
Модифицирана версия на бактерията Mycoplasma pneumoniae лекува белодробни инфекции - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Испански учени създават първото живо лекарство за лечение на белодробни инфекции. Лечението е насочено към един от най-често срещаните източници на ифекции в болниците – бактерията Pseudomonas aerugnosa, която е устойчива към много голям брой антибиотици.

Лечението с живо лекарство

В основата на лечението е модифицираната версия на бактерията Mycoplasma pneumoniae, която е един от най-малките известни бактериални видове.

Учените премахват нейната способност да причинява заболяване като я пренасочват да атакува бактерията Pseudomonas aerugnosa. Те проектират Mycoplasma pneumoniae така, че да бъде в състояние да разтваря биофилмите на Pseudomonas aerugnosa, които са на повърхността на ендотрахеалните тръби. Карат бактерията да произвежда различни молекули, сред които и вид токсини, които бактериите произвеждат естествено и могат да убият или инхибират растежа на бактериалните щамове Pseudomonas.

Модифицираната бактерия се използва в комбинация с малки дози антибиотици, които сами не биха действали.

Резултатите от проучването

Доколко е ефикасно лечението, учените установяват, извършвайки тестове с мишки. По време на изследването те откриват, че този вид терапия намалява значително белодробните инфекции.

Основният извод е, че живото лекарство удвоява процента на оцеляване на гризачите. Няма признаци на токсичност в белите дробове, установяват още изследователите, след като прилагат единична висока доза. А след като лечението приключи, имунната система изчиства модифицираните бактерии за период от четири дни.

>>>Устройство на бактериите

Освен с мишки екипът проверява ефикасността и като събира биофилми на Pseudomonas aerugnosa от ендотрахеалните тръби на пациенти с пневмония, свързана с вентилация (VAP), които се лекуват в интензивни отделения. Тестовете показват, че лекарството прониква през бариерата и разтваря успешно биофилмите.

>>>Други респираторни нарушения след медицински процедури МКБ J95.8

„Създаденото от нас лекарство обсажда устойчивите на антибиотици бактерии. Лечението пробива дупки в клетъчните им стени като осигурява входни точки, през които антибиотиците навлизат и изчистват източника на инфекциите. Вярваме, че това е обещаваща нова стратегия за справянето с водещата причина за смъртност в болниците“, пояснява д-р Мария Луч, един от съавторите на изследването, главен изследовател в Международния университет в Каталуния и главен научен директор в Pulmobiotics.

Преди да започнат клинични изпитвания изследователите ще направят допълнителни тестове на живото лекарство за лечение на VAP. Най-вероятно то ще бъде прилагано с помощта на пулвелизатор, който превръща течното лекарство във въздушна струя, която се вдишва от болния.

За бактерията Mycoplasma pneumoniae

Mycoplasma pneumoniae е една от най-малките известни видове бактерии. Идеята да бъде модифицирана и да се използва като живо лекарство е на проф. д-р Луис Серано, директор на Центъра за геномни регулации, и е от две десетилетия. Тя има само 684 гена и няма клетъчна стена. Относителната й простото я прави идеална за инженерна биология за специфични приложения.

живо лекарство

Едно от предимствата да бъде използвана за лечение на респираторни заболявания е, че Mycoplasma pneumoniae е естествено адаптирана към белодробната тъкан. Вече модифицирана бактерията се отправя директно към източника на респираторна инфекция, където започва да произвежда различни терапевтични молекули.

И още за бъдещето на живото лекарство и неговите възможности

Специалистът по синтетична биология проф. Луис Серано е категоричен: „Като показва, че Mycoplasma pneumoniae е в състояние да се справи с инфекциите в белите дробове, проучването отваря широко вратата за изследователите, които създават нови щамове на бактериите, за да се справят и с други заболявания като астма и рак на белия дроб. В същото време бактерията може да се модифицира с различни полезни товари като цитокини, нанотела или дефензини. Целта е арсеналът на модифицираната бактерия да се диверсифицира, но и да се отключи пълният й потенциал за лечение на различни сложни заболаявания.“

живо лекарство

Изследователският екип на проф. Серано проектира нови протеини, които могат да бъдат доставени от Mycoplasma pneumoniae като ги насочва към възпаление, причинено от инфекции с Pseudomonas aerugnosa.

Продължителното възпаление може да увреди белодробната тъкан. Както подчертават учените възпалителният отговор се управлява от имунната система, която освобождава протеини като цитокин, които играят ролята на медиатор. Сериозен интерес представлява цитокинът IL-10, който има добре известни противовъзпалителни свойства.

Екипът на проф. Серано публикува изследване, в което представя използването на софтуери за проектиране на протеини ModeIX и FoldX, за да създаде нови версии на IL-10, които са оптимизиране за лечението на възпаление. Цитокините са проектирани така, че да бъдат нужни много по-малко за постигането на крайния резултат.

Изследователите създават щамове на Mycoplasma pneumoniae, които експресират новите цитокини. Тестват ги в белите дробове на мишки, които имат остри инфекции от Pseudomonas aerugnosa. Установяват, че създадените от тях версии на IL-10 са значително по-ефективни от основния вариант, когато става дума за намаляване на възпалението.

„Живите биотерапевтици като Mycoplasma pneumoniae осигуряват идеални средства за преодоляване на традиционните ограничения на цитокините и отключват огромният им потенциал за лечението на различни заболявания. Създаването на цитокини като терапевтични молекули беше от решаващо значение за справяне с възпалението“, коментира д-р Ариадна Монтеро Блей, съавтор на изследването за цитокините, публикувано в Molecular Systems Biology.

Резултатите от проучването за живото лекарство са публикувани в списанието Nature Biotechnology.

Екип изследователи от Центъра за геномна регулация и от Pulmobiotics ръководят изследването. Към тях се присъединяват още учени от Института за биомедицински изследвания към Университета в Барселона, Hospital Clinic в Барселона и Института по агробиотехнологии в Навара.

Източник:

https://www.crg.eu/

Още по темата:
  • Мозъкът може да елиминира бактериалните инфекции Мозъкът може да елиминира бактериалните инфекции
  • Нова бактерия унищожава инфекции Нова бактерия унищожава инфекции
  • Наносистема, съдържаща желязо и молибден, лекува целево бактериални инфекции Наносистема, съдържаща желязо и молибден, лекува целево бактериални инфекции
  • Бактерии в червата помага на сърцето да се пребори с последиците след инфаркт Бактерии в червата помага на сърцето да се пребори с последиците след инфаркт
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

САРСАПАРИЛА КОРЕН 100 гр.
10.90лв.

САРСАПАРИЛА КОРЕН 100 гр.

ИМУНОСТОЛ капсули * 30
23.00лв.

ИМУНОСТОЛ капсули * 30

АЦЕРОЛА капсули * 300 SANCT BERNHARD
103.40лв.

АЦЕРОЛА капсули * 300 SANCT BERNHARD

Безплатна доставка за България!
НАУ ФУДС ПАУ ДАРКО - МРАВЧЕНО ДЪРВО капсули 500 мг * 100
28.00лв.

НАУ ФУДС ПАУ ДАРКО - МРАВЧЕНО ДЪРВО капсули 500 мг * 100

НАУ ФУДС ПАУ ДАРКО - МРАВЧЕНО ДЪРВО чай * 24 пакетчета
19.00лв.

НАУ ФУДС ПАУ ДАРКО - МРАВЧЕНО ДЪРВО чай * 24 пакетчета

ПЮРВИТАЛ ИМУНОЦИН капсули  * 60
76.00лв.

ПЮРВИТАЛ ИМУНОЦИН капсули * 60

Коментари към Модифицирана версия на бактерията Mycoplasma pneumoniae лекува белодробни инфекции

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Модифицирана версия на бактерията Mycoplasma pneumoniae лекува белодробни инфекции
    www.framar.bg 
    на 05 February 2023 в 23:14
    Коментирайте "Модифицирана версия на бактерията Mycoplasma pneumoniae лекува белодробни инфекции"

НОВИНАТА е свързана към

  • Лечение на синузит
  • Лечение при ларингит
  • Домашни средства срещу цистит при деца
  • Парацетамол
  • Антибиотици
  • Лечение на бактериална вагиноза
  • Лечение при токсоплазмоза
  • C-реактивен протеин
  • Бърз тест за стрептококи
  • Бактерии в червата помага на сърцето да се пребори с последиците след инфаркт

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Стафилококова инфекция във влагалището

преди 1464 дни, 12 часа и 29 мин.

Възпаление, инфекция и болка в ухото - мнения и въпроси

преди 1514 дни, 13 часа и 17 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Модели акупресурни постелки / килимчета / за вашето здраве

преди 7 дни, 3 часа и 45 мин.

Кой е Jordan Tristan Walker от Pfizer и наистина ли съществува?

преди 9 дни, 9 часа и 48 мин.

продавам PLAQUENIL 200 mg

преди 10 дни, 4 часа и 51 мин.

Търся OZARA ACTIV и TERRA OXY - добавките на професор Жеко Ганев от Стара Загора

преди 19 дни, 40 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Да се увеличи ли потребителската такса за здравноосигурените лица

Виж резултатите
Още интересни публикации
Домашни средства срещу цистит при деца

Домашни средства срещу цистит при деца

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Алфа интерферон

Алфа интерферон

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Защитна функция на кожата

Защитна функция на кожата

от 24 юни 2022г. Прочети повече
Характеристика на инфекциозните причинители

Характеристика на инфекциозните причинители

от 10 май 2022г. Прочети повече
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах