Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Мултисензорна система за тестване на урината открива рак на простатата и пикочния мехур в ранен стадий

Мултисензорна система за тестване на урината открива рак на простатата и пикочния мехур в ранен стадий

от 23 май 2022г.
Редактор: Гергана Караилиева
Мултисензорна система за тестване на урината открива рак на простатата и пикочния мехур в ранен стадий - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Учени от Държавния университет в Санкт Петербург създават неинвазивен метод за скрининг на онкологични заболявания на пикочно-половата система, който позволява в много ранен етап да бъде открит рак на простатата или на пикочния мехур. Това от своя страна дава възможност за своевременното и успешно лечение.

Ракът на панкреаса и на пикочния мехур се откриват в твърде късен етап от развитието си. Това намалява сериозно възможностите за успешно лечение, защото ранното поставяне на диагноза означава висок процент на увереност за справяне със заболяването.

Методът

Като използват интегралния състав на урината, учените правят заключения за наличието или отсъствието на видове рак.

Бързият метод за скрининг, който открива рак на простатата и на пикочния мехур обяснява ръководителят на екипа проф. Дмитрий Кирсанов.

„За да открием наличието или не на рак ние използваме интегралния състав на урината. Това става като анализираме проби от нея със специално проектиран набор от химически сензори. Резултатите обработваме като използваме методите за машинно обучение. Става дума за хемометричния подход, който се използва много често в химическите изследвания. Създаваме модел, при който реакцията на сензорите показва дали пациентът е болен.“

Предимствата на метода

В сравнение с добре познатите и използвани методи на изследване новата разработка се отличава с бързината и неинвазивността си. Както подчертават изследователите, резултатите се получават единствено чрез тестване на урината, тоест без болка и без намесата на медицинско лице.

Методът има и друго сериозно предимство. Той позволява да бъде извършен бърз скрининг на големи групи от населението без да е необходимо специално и скъпо оборудване.

„Едно от основните предимства на химическите сензори и мултисензорни системи, които разработваме, се крие точно във факта, че не изискват големи финансови разходи. Те са прости и се въвежда много лесно в масово производство“, казва проф. Димитрий Кирсанов.

метод за изследване на урина, който открива рак на простатата и пикочния мехур в ранен стадий

Като става дума за сравнение, проф. Кирсанов дава следния пример. Един от начините да бъде открит рак на простатата в ранен стадий е като се проследи нивото на простатно-специфичния антиген (PSA) в кръвта, чието увеличение е маркер за развитието на патология. В същото време анализ на пробите на 89 пациенти показва, че чувствителността на бързия тест е много по-висока, а резултатът е по-точен от кръвния тест за PSA.

Анализът показва, че учените успяват да постигнат точност до 97% да откриването на рак на простатата и 76% при рак на пикочния мехур.

Проф. Кирсанов подчертава, че когато методът бъде приложен върху голям брой хора, процедурата се превръща в скрининг, чрез който биват идентифицирани хора, които могат да развият онкологично заболяване на пикочно-половата система.

>>>Система, базирана на изкуствен интелект, диагностицира с точност рак на простатата

„Ако подобни изследвания се организират редовно и са масови, то медиците ще могат да откриват сериозни заболявания каквито са онкологичните на много ранен етап и ще могат да се справят с тях. На практика това ще позволи развитието на рака да бъде предотвратено“, убеден е професорът от Катедрата по аналитична химия и ръководител на Лабораторията по приложна химиометрия в Държавния университет в Санкт Петербург.

За химиометричния подход

Химиометричният подход позволява в масива на сензорите да бъде откроена точно информацията, която е необходима, за да бъде разпознато конкретно заболяване. За да бъде успешна работата на подхода, трябва да се направи прецизен подбор на математически алгоритми и параметри, които цялостно да бъдат тествани върху реални данни.

„За да търсите различни заболявания, трябва да използвате различни сензори, различна ще бъде и обработката на данните. В същото време това няма отношение към пациента, той просто дава урина за изследването. Само върху една проба могат да бъдат направени няколко изследвания и по химичния състав на урината да открием различни видове рак“, обяснява проф. Дмитрий Кирсанов.

Резултатите от изследването на екипа са публикувани в научните списания Sensors and Actuators B: Chemical и Talanta.

Източник:

https://spbu.ru/

Още по темата:
  • Домашен уринарен тест открива с точност рак на простатата Домашен уринарен тест открива с точност рак на простатата
  • Генът CDK12 предупреждава за агресивен рак на простатата Генът CDK12 предупреждава за агресивен рак на простатата
  • Терапия предотвратява появата на метастази в костите при рак на простатата Терапия предотвратява появата на метастази в костите при рак на простатата
  • УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ с лечение чрез нискодозова брахитерапия за пациенти с рак на простатната жлеза УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ с лечение чрез нискодозова брахитерапия за пациенти с рак на простатната жлеза
0.0/5 0 оценки

Продукти от Framar.bg

ИНСУРЕЗИСТ ФОРТЕ капсули * 60 БИОТИКА
14.47€ 11.58€

ИНСУРЕЗИСТ ФОРТЕ капсули * 60 БИОТИКА

ПРОМО
ТЕСТ ЗА ФУНКЦИЯ НА ПРОСТАТАТА * 1 ADVENT LIFE
11.45€

ТЕСТ ЗА ФУНКЦИЯ НА ПРОСТАТАТА * 1 ADVENT LIFE

ВАКУУМ ТЕРАПИЯ REHABI PENILE VACUUM TRAINER
227.01€

ВАКУУМ ТЕРАПИЯ REHABI PENILE VACUUM TRAINER

Безплатна доставка за България!
ДЖЕНОМИКС ОНКО ПРЕВЕНТ МЪЖКИ ПАКЕТ - ОЦЕНКА НА ГЕНЕТИЧНИЯ РИСК ОТ РАК НА ПРОСТАТАТА, КОЛОРЕКТАЛЕН РАК И КОЖЕН МЕЛАНОМ
445.00€

ДЖЕНОМИКС ОНКО ПРЕВЕНТ МЪЖКИ ПАКЕТ - ОЦЕНКА НА ГЕНЕТИЧНИЯ РИСК ОТ РАК НА ПРОСТАТАТА, КОЛОРЕКТАЛЕН РАК И КОЖЕН МЕЛАНОМ

Не се предлага с наложен платеж Безплатна доставка за България!
ДЖЕНОМИКС ОНКО ПРЕВЕНТ ТЕСТ ЗА ГЕНЕТИЧЕН РИСК ЗА РАК НА ПРОСТАТАТА
390.00€

ДЖЕНОМИКС ОНКО ПРЕВЕНТ ТЕСТ ЗА ГЕНЕТИЧЕН РИСК ЗА РАК НА ПРОСТАТАТА

Не се предлага с наложен платеж Безплатна доставка за България!
ДЕТСКИ УНИВЕРСАЛЕН КОЛЕКТОР ЗА УРИНА
0.80€

ДЕТСКИ УНИВЕРСАЛЕН КОЛЕКТОР ЗА УРИНА

ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ МУЛТИ КОНТЕЙНЕР ЗА 15 ВИДА НАРКОТИЦИ DOA-1157-A3
17.75€

ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ МУЛТИ КОНТЕЙНЕР ЗА 15 ВИДА НАРКОТИЦИ DOA-1157-A3

Коментари към Мултисензорна система за тестване на урината открива рак на простатата и пикочния мехур в ранен стадий

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Мултисензорна система за тестване на урината открива рак на простатата и пикочния мехур в ранен стадий
    www.framar.bg 
    на 23 August 2026 в 00:57
    Коментирайте "Мултисензорна система за тестване на урината открива рак на простатата и пикочния мехур в ранен стадий"

Вижте още

  • Теснолистна върбовка, Иван чай, Огнена трева
  • Тъмна урина
  • Изследване на осмоларитета на урината
  • Лечение на задържане на урина в пикочния мехур
  • По-високо pH на урината
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Розов здравецРозов здравец

Розов здравец

от 21 авг 2026г.Прочети повече
Персонализирана иРНК ваксина срещу рак намалява риска от рецидивПерсонализирана иРНК ваксина срещу рак намалява риска от рецидив

Персонализирана иРНК ваксина срещу рак намалява риска от рецидив

от 21 авг 2026г.Прочети повече
Лекарство за ревматоиден артрит възстановява растежа на косата при тежка алопецияЛекарство за ревматоиден артрит възстановява растежа на косата при тежка алопеция

Лекарство за ревматоиден артрит възстановява растежа на косата при тежка алопеция

от 21 авг 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Търся мнение за Диклопрам - имате ли странични ефекти?

преди 9 дни, 9 часа и 36 мин.

Спечели ли ви новата Coca - Cola Zero Zero?

преди 51 дни, 11 часа и 17 мин.
Всички

АНКЕТА

Скъпи ли са хранителните продукти в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ИНСУРЕЗИСТ ФОРТЕ капсули * 60 БИОТИКА

ЕЛИКСИРИКА БИОТЕХ ЛИВ-АР ХЕПАТОПРОТЕКТ желатинови капсули * 30

СУИДИШ НУТРА ТЕЧЕН КОЛАГЕН ЗА СТАВИ ДЖОЙНТ СЪПОРТ МАКС 500 мл

СУИДИШ НУТРА КОЛАГЕН 5000 мг течна формула 500 мл

БИО КИМИОНОВО МАСЛО капсули * 70 ЕСПАРА

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Изследване на вагинален секрет

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 авг 2026г. в 16:38:25

ВИТАМИН D3 таблетки * 20 WEDO

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 авг 2026г. в 16:27:36

РЕСТИВ дъвчащи таблетки * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 авг 2026г. в 16:02:54

СТРЕЗАМ капсули 50 мг * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 авг 2026г. в 15:46:13

СОМАЗИНА солуцио 30 мл.

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 авг 2026г. в 15:34:15
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Отказ от сделка
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival