Начертаха мерки за справяне с епидемията от холера в 23 страни по света
Акценти
|
Холерата продължава да бъде една от най-сериозните заплахи в някои страни по света, сред които Замбия, Сомалия и Етиопия. Провалът в опитите да се овладее тежката криза и липсата на запас от ваксини срещу инфекциозното заболяване накараха генералния директор на СЗО Тедрос Гебрейесус и президента на Замбия да начертаят някои мерки за справяне.
Теория на миазмата
През 40-те години на 19-и век се ражда теорията за миазмата, според която причина за холерата и „Черната смърт“ (бубонна чума) са лошите миризми и мръсният въздух. До края на десетилетието само в Англия и Уелс са регистрирани над 50 хиляди смъртни случая.
Приносът на д-р Джон Сноу в борбата с холерата
През 1849 г. Джон Сноу, млад лекар, считан за основоположник на съвременната епидемиология, оспорва тази теория и твърди, че всъщност източник на заразата е замърсената вода.
С помощта на градусна мрежа мъжът успява да маркира къде са концентрирани смъртните случаи от холера в Лондон и така установява, че причинител на епидемията е водна помпа. След нейния демонтаж ситуацията е овладяна.
Откритието на Сноу поставя началото на изграждането на канализационна система в столицата и извън нея, което се оказва достатъчно, за да се предотвратят бъдещи епидемии.
Първите ваксини срещу холера
В края на 19-и век се появяват първите ваксини срещу холера. За жалост тяхното създаване не спира разпространението на болестта в някои части на света. Години след отбелязания напредък, тя все още е сред нас, като от 2023 г. до днес 30 страни отчитат сериозен ръст в броя на починалите.
>>> Епидемията от холера в Южна Африка се засилва
Фактори за избухването на огнища от холера
Освен ниската хигиена и мръсната вода, има и немалко второстепенни фактори, които допринасят за задълбочаването на кризата, и това са военните и гражданските конфликти, бедността, климатичните промени и сериозното социално-икономическо неравенство.
Запасите от ваксини, които, заедно с подобрените санитарно-хигиенни условия, са важно условие за предотвратяване появата на нови огнища, са изчерпани. През октомври Международната координационна група за ваксините, която отговаря за поддържането на наличност в случай на спешна необходимост, замени стандартния двукратен прием с еднократен. Целта бе да се осигурят ваксини за по-дълъг период от време, но в началото на настоящата 2024 г. такива вече нямаше.
Защо не се произвеждат достатъчно ваксини срещу холера
На фона на кризата с ваксините, 23 страни съобщават за активни огнища на холера през 2024 г. Въпреки че тежкото инфекциозно заболяване застрашава живота на над 1 милиард души, фармацевтичните компании не са склонни да покрият нуждите на пазара. Печалбата, която биха генерирали след продажба, би била твърде малка, защото най-засегнати са най-бедните страни.
Ролята на климатичните промени за разпространението на холерата
Бедността и конфликтите в тези региони са добре известни причини за разпространението на холерата. Климатичните промени през последните години обаче също оказват негативно влияние. Природни катаклизми като наводнения, циклони и суши затрудняват допълнително достъпа до чиста вода и създават идеални условия за разширяването на огнищата.
Някои страни отбелязаха известен напредък в борбата с холерата, но в Демократична република Конго, Етиопия, Мозамбик, Сомалия, Судан, Замбия и Зимбабве болестта продължава да бъде огромна заплаха.
Недостиг на медицински работници
Освен липсата на ваксини за холера, които се приемат през устата, там има недостиг и на здравни работници. Броят им е крайно недостатъчен, за да покрие нуждите на населението.
Международната мрежа за ограничаване на холерата работи в няколко посоки: осигуряване на достъп до основни продукти, подобряване на системата за бързо откриване на огнища, превенция и лечение на пациенти с холера, повишаване на осведомеността за начините на предпазване и въвеждане на трайни мерки за контрол на разпространението.
Според генералния директор на СЗО Тедрос Гебрейесус и президента на Замбия Хакаинде Хичилема основата е поставена, но тепърва трябва да се работи върху някои проблеми.
Инвестиции в мащабни инфраструктурни проекти
Справянето с национални и световни здравни кризи би било невъзможно, ако не се инвестира в общественото здраве. Както самият д-р Сноу отбелязва преди няколко века, чистата вода и добрата хигиена са основните средства за превенция на холерата.
Система за наблюдение и ранно предупреждение
Тъй като инфекциозното заболяване се разпространява изключително бързо, е необходимо да се разработи специална система, която бързо да открива и сигнализира за възникнало огнище.
Модерни лаборатории
За да бъде ефективно лечението на пациенти, заразени с холера, е необходимо да се осигурят модерни, високотехнологични лаборатории и тестове за диагностициране.
Производство на повече ваксини, включително на място, в засегнатите страни
Липсата на ваксини забавя ответната реакция при избухване на огнище и затруднява провеждането на кампании за превенция. Експерти призовават за увеличаване световното производство на ваксини в средно- и дългосрочен план.
Към настоящия момент Замбия очаква да се произведат ваксини, които да предпазят поне 2,4 милиона души, застрашени от заразяване. Заради изчерпания през месец януари запас, всяко ново огнище би нарушило и без това крехката екосистема в региона.
Едно от предложенията на Международната мрежа за ограничаване на холерата включва производство на ваксини на местно ниво. Експертите призовават другите страни да подкрепят идеята, като инвестират в откриването на производствени мощности и възлагат достатъчно големи поръчки.
Финансиране от СЗО
През последните две години СЗО отдели 16 милиона долара от своя Фонд за справяне с кризисни ситуации, за да помогне на 16 държави, сред които Сирия, Замбия, Зимбабве и Пакистан. Средствата бяха използвани за закупуване на лекарства и извършване на здравни услуги.
Бедността, непрестанните конфликти и климатичните аномалии са резултат от неравномерното разпределение на ресурси, слабото управление и лидерските грешки. Холерата е отражение на болестите на човечеството. А, ние, хората, сякаш правим всичко възможно, за да увеличим това отражение. Както д-р Джон Сноу е казал, начинът да се контролира инфекцията е като се осигури достъп до чиста вода и се подобрят санитарно-хигиенните условия. След като цял век не са възниквали огнища на холера, защо да не можем да го постигнем и сега?
Cholera now threatens 1bn people. It’s time to finish what we began in the 19th century: https://www.theguardian.com/global-development/2024/mar/21/cholera-now-threatens-1bn-people-its-time-to-finish-what-we-began-in-the-19th-century
НОВИНАТА е свързана към
- Разработване на антихолерни ваксини
- История на холерата
- Холера: Седем пандемии от заболяването в света от 1817 г. до 2024 г.
- Световните холерни пандемии през погледа на историята
- Вибриони
- Сателитите помагат да се предскаже избухването на холера
- Джон Сноу - бащата на епидемиологията
- Индия започва производството на перорална ваксина срещу холера
- Валдемар Хафкин - забравеният учен, разработил ваксина срещу холера
- Ел Ниньо оказва влияние на разпространението на холера в Африка
Коментари към Начертаха мерки за справяне с епидемията от холера в 23 страни по света