Холера: Седем пандемии от заболяването в света от 1817 г. до 2024 г.
Холерата е остро диарийно заболяване, което се причинява от бактерията Vibrio cholerae и се разпространява със замърсени вода и храна. Източник на заразата са изпражненията на инфектиран човек. Вероятността холерата да се предаде директно от човек на човек е изключително ниска.
До XIX век холерата се е срещала само в басейна на реките Ганг и Брахмапутра, но с развитието на транспортните връзки достига и до останалия свят. Човечеството преминава през шест пандемии, отнели живота на милиони хора на всички континенти, с изключение на Антарктида. Седмата пандемия започна в Южна Азия през 1961 г., стъпи в Африка през 1971 г. и влезе в Америка през 1991 г. Тя продължава и в момента.
Основните фактори, които насърчават предаването на холера, са ниският социално-икономически статус и лошите условия на живот. Претъпканото население в райони с неадекватна хигиена улеснява появата и развитието на епидемии от холера.
Днес болестта е ендемична в много страни, среща се основно на места, където липсва подходящо водоснабдяване и канализация. Особено засегнати са Югоизточна Азия (Индия, Бангладеш) и Субсахарска Африка.
По данни на Европейския център за контрол и превенция на заболяванията (ECDC) холерата не е често срещан проблем в Европа поради високите стандарти на хигиена, а докладваните случаи са свързани с пътуване извън Стария континент. Рискът от разпространение от внесени случаи е нисък.
Още през 1866 г. е проведена междуправителствена среща за холерата за разработване на мерки за контрол, което прави V. cholerae един от първите инфекциозни патогени, подложени на инспекция и карантина.
Настоящата седма пандемия започва през 1961 г. в Макасар, Сулавеси, Индонезия, и продължава да бъде основен здравен проблем и днес.
Клинична симптоми
По-малко от 25% от заразените хора развиват симптоми, а при 10% до 20% от тях заболяването е тежко. Инкубационният период, който може да варира от няколко часа до няколко (най-често 5) дни, е последван от тежка диария и повръщане, но без температура. След като бактериите достигнат до червата, те отделят холерен токсин, който е отговорен за дехидратацията. По данни на Института „Пастьор“ в Париж загубата на вода и електролити може да достигне до 15 литра на ден.
При липса на лечение и в най-тежките си форми холерата е едно от най-бързо фаталните инфекциозни заболявания: пациентите умират в рамките на 1 до 3 дни в резултат на сърдечносъдов колапс вследствие на бързата и масирана загуба на вода и електролити. Смъртността е по-висока сред децата, възрастните хора и индивидите с компрометирана имунна система.
При навреме започнало лечение смъртността е под 1%, в противен случай достига 25-50%.
Бактериите присъстват в изпражненията на заразените в продължение на 1-10 дни след инфектирането им и се изхвърлят в околната среда, потенциално заразявайки други хора чрез замърсяване на храната и водата за пиене.
Лечение
Лечението включва основно заместване на загубената вода и електролити. В зависимост от нивото на дехидратация, пациентите приемат рехидратиращи средства перорално или чрез интравенозно приложение. Подобрения могат да се наблюдават само след няколко часа и пациентите се възстановяват напълно, без трайни ефекти и в рамките на няколко дни.
>>>Индия започва производството на перорална ваксина срещу холера
При необходимост в терапията се включват подходящи антибиотици и други медикаменти.
Ваксини
Срещу холерата са разработени три инактивирани ваксини за орално приложение, но нито една от тях не е 100% ефективна и не отменя необходимостта от спазване на мерки за безопасност в районите, където е разпространена.
Предпазни мерки
Единствената най-важна предпазна мярка са отличната лична хигиена и консумацията само на добре обработена термично храна (препоръката е храната още да пари в момента на сервиране) и безопасна вода (например, запечатана бутилирана, преварена или химически обработена вода). Миенето на ръцете, зъбите и подготовката на храната също трябва да става с безопасна вода. При липса на възможност за измиване на ръцете трябва да се използват дезинфектанти, в които съдържанието на етилов алкохол е най-малко 60%.
Подобреният достъп до питейна вода и общите хигиенни мерки са жизненоважни за справяне с холерата. Здравното образование е изключително важно, особено в страните с редовни огнища на холера.
Предизвикателствата на холерата днес
Световната здравна организация определя холерата като „болест на бедността“, засягаща хора с недостатъчен достъп до безопасна вода и основни санитарни условия.
Природните бедствия, военните конфликтите, непланираната урбанизация и изменението на климата (суша, наводнения) увеличават риска от холера, защото затрудняват снабдяването с безопасна вода и поддържането на хигиена. Пример за това е избухналото след земетресението в Хаити огнище от холера през 2010 г., което зарази близо 700 000 души и причини над 8500 смъртни случая. Това е една от най-тежките епидемии от холера в новата история, както и най-добре документираната епидемия от холера в съвременното обществено здравеопазване.
>>>Случаите на холера във френския департамент Майот се увеличават
Смята се, че всяка година има от 1,3 до 4 милиона случая на холера и между 21 000 и 143 000 смъртни случая в световен мащаб.
На 20 март 2024 г. УНИЦЕФ напомни, че милиони хора по света са изложени на риск от холера поради липса на чиста вода, сапун и тоалетни и недостиг на ваксина срещу това заболяване.
Холерата нараства в световен мащаб от 2021 г. насам с 473 000 случая, докладвани на СЗО през 2022 г., което е два пъти повече от докладваните през 2021 г. Предварителните данни за 2023 г. разкриват допълнителни увеличения с над 700 000 докладвани случая.
>>>ООН алармира за бум на холерата в Йемен
Няколко от огнищата имат високи нива на смъртност, надхвърлящи прага от 1%, използван като индикатор за ранно и адекватно лечение на пациенти с холера. По данни на Института „Пастьор“ през 2016 г. общата смъртност от холера е била 1,8%, но за някои уязвими групи, живеещи в райони с висок риск, е над 6%.
Тези тенденции са трагични, като се има предвид, че холерата е предотвратима и лечима болест и че случаите са намалявали през предходните години.
>>>Начертаха мерки за справяне с епидемията от холера в 23 страни по света
През 2017 г. стартира глобална стратегия за контрол на холерата, чиято цел е причинените от нея смъртни случаи да бъдат намалени с 90% до 2030 година. Резолюцията е приета през май 2018 г. на 71-вата Световна здравна асамблея.
Откъде идва името холера?
Описания на холерата се срещат още през V век пр.н.е. на санскрит. На хинди холерата се нарича „Mari“, което означава смъртоносна болест. Предполага се, че Хипократ е кръстникът на заболяването. На древногръцки холера е словосъчетание на думите χολ? (khol?) – жлъчка и ρ?ω (rheo) – „тека“.
Въпреки че терминът холера сега се използва само за означаване на заболяване, причинено от бактерията Vibrio cholerae, до края на XIX век всяко заболяване, свързано с диария, е било наричано така.
Първото точно клинично описание на холерата е направено през 1543 г. от португалския лекар с еврейски произход Гарсия де Орта. Това става при епидемия от холера в Гоби, Индия.
>>>Епидемията от холера в Южна Африка се засилва
За пръв път холерният вибрион е наблюдаван и описан през 1855 г. под името „извити вибриони" от италианския изследовател Филипо Пачини. Причинителят е изолиран от Робърт Кох през 1883 г. в Александрия, Египет, а година по-късно и в Калкута, Индия.
Кои са учените, допринесли за изучаването на холерата?
В продължение на много векове се е смятало, че определени заболявания, като малария и холера, са причинени от миазма (μíασμα, старогръцки: замърсяване, оскверняване), отровна пара или мъгла, пълна с частици от разложена материя.
Разбирането на холерата е дълъг и труден процес, в който няма как да не споменем имената на Джон Сноу, Филипо Пачини и Робърт Кох.
Джон Сноу (1813–1858)
Смята се, че Джон Сноу е един от основоположниците на съвременната епидемиология. Негова е идеята, че холерата се възпроизвежда в човешкото тяло и се разпространява чрез замърсена вода.
Д-р Сноу живее в Лондон, където канализационната система по онова време е много лоша, а всепроникващата воня на животински и човешки изпражнения се съчетава с тази на гниещи боклуци и на този фон теорията за миазмата, като причина за болестта, звучи доста правдоподобно.
През септември 1854 г. холера избухна в квартала Сохо, близо до къщата на Сноу. За да разбере какво се случва, той картографира 13-те обществени кладенеца и всички известни смъртни случаи от холера в района.
Забелязва пространствено групиране на случаи около една конкретна водна помпа на пресечката на улиците Broad (сега Broadwick) Street и Cambridge (сега Lexington) Street.
Сноу изследва водни проби от различни кладенци с помощта на микроскоп и открива наличието на „бели частици“ само в тези от Broad Street.
Въпреки силния скептицизъм на местните власти, Сноу прекратява използването на вода от тази помпа, като премахва дръжката й. Разпространението на холера рязко спира.
Сноу установява и това, че никой от работниците в намиращата се наблизо пивоварна не се разболява от холера, тъй като са пиели бира, а ферментацията убива холерните бактерии. Въпреки опитите си обаче, Сноу не успява да идентифицира патогена, който причинява болестта. Всички продължават да вярват, че холерата е въздушно-капково заболяване и се дължи на миазми.
Сноу разбира, че холерата се разпространява чрез замърсена храна или вода, но не е в състояние да докаже теорията си.
Филипо Пачини (1812–1883)
Филипо Пачини е известен анатом с изключителен опит в използването на микроскоп и това му проправя пътя към изследвания в областта на инфекциозните болести. През 1854 г., когато Флоренция е в плен на епидемия от холера, Пачини изследва труповете на пациентите, починали в държавната болница Санта Мария Нуова, както и тези на жените, които перат болничното бельо. В техните изпражнения и в чревната им лигавица той идентифицира милиони елементи, които нарича вибриони.
В Централната национална библиотека на Флоренция се съхраняват непубликувани записки на Пачини, в които откриването на холерните вибриони е описано стъпка по стъпка. Той успява да изолира агента, който смята за отговорен за болестта, противопоставяйки се на миазматичната теория.
Пачини характеризира заболяването като масивна загуба на течности и електролити, причинена от локалното действие на вибриона върху чревната лигавица. Препоръчва при най-тежките случаи на пациентите да бъде инжектиран интравенозно разтвор на натриев хлорид във вода - мярка, чиято полза скоро е доказана и се прилага и днес.
Според него патогенетичният механизъм на холерата „не е нищо друго, освен въпрос на загуби и компенсации“.
Пачини открива причинителя на холерата, но наблюденията му остават дълго време неизвестни и пренебрегвани. Едва през 1966 г. Международният комитет по номенклатура официално приема наименованието „холерен вибрион на Пачини от 1854 г.“ за причинителя на холерата.
Робърт Кох (1843–1910)
През август 1883 г. Робърт Кох пътува с група германски колеги от Берлин за Александрия, Египет, където има епидемия от холера. Там вече е пристигнала френска мисия, съставена от учените Исидор Щраус, Емил Ру, Едмон Нокар и Луи Тийе.
27-годишният биолог Луи Тийе се заразява с холера и умира. Кох и колегите му Георг Гафки и Бернхард Фишер извършват голям брой аутопсии, като откриват микроорганизъм в чревната лигавица, който присъства само в труповете на хора, починали от холера. Той заключава, че микроорганизмът е свързан с холерата, но не е сигурен дали е причина за нея или е последица. В края на 1883 г. Кох отплава за Калкута, Индия, където епидемията все още е в разгара си.
На 7 януари 1884 г. Робърт Кох обявява, че успешно е изолирал микроорганизма в чиста култура. Един месец по-късно той добавя, че бацилът е „малко огънат, като запетая“. На 2 февруари 1884 г. Кох докладва от Калкута на германския държавен секретар на вътрешните работи своето обосновано убеждение, че вибрионът, открит в червата и изпражненията на жертвите на холера, е причинителят на болестта.
Кох обаче така и не успява да възпроизведе холера при животни (с което не е изпълнен един от въведените от самия него постулати за връзката между инфекциозен агент и причинено от него заболяване), което дава основание на съперниците му да възразят, че причинно-следствената връзка между „бацила запетая“ и холерата не е доказана. Това става факт едва през 1959 г., когато е открит токсинът, който причинява симптоматиката (обилно отделяне на вода и електролити) на холерата.
Пандемии
- Първата пандемия (1817-1821 г.), известна като „азиатска холера“, започва в Джесур, близо до Калкута, и след това се изявява в цяла Индия, преди да се разпространи в Далечния Изток и други региони на света. В Индия причинява смъртта на стотици хиляди индийци и десет хиляди британски войници. Достига до Китай, Индонезия (повече от сто хиляди души губят живота си само на остров Ява) и Каспийско море в Европа преди да стигне.
- Втората пандемия (1829-1851 г.) отново започва в Индия и след това се разпространява в Китай, Европа и Америка.
- Третата пандемия (1852-1860 г.) се проявява главно в Русия, смъртността е висока, болестта отнема живота на над един милион души.
- Четвъртата пандемия (1863-1875 г.) започва в района на Бенгал. Индийските мюсюлмански поклонници, посещаващи Мека, разпространяват болестта в целия Близък Изток.
- Петата пандемия (1881-1896 г.) започва в Индия и достига до Европа.
- Шестата пандемия (1899-1923 г.) убива над 800 000 души само в Индия, впоследствие се разпространява в Близкия изток, Източна Европа и Северна Африка.
По време на петата и шестата пандемии силно засегнати са Египет, Арабският полуостров, Персия, Индия и Филипините. Тежки огнища претърпяват Германия през 1892 г. и Неапол от 1910–1911 г.
- Седмата пандемия започва през 1961 г. в Индонезия. Отговорен за нея е вариантът (биотипът) на V. cholera El Tor.
Според някои автори може да бъдат разграничени четири периода в разпространението на холерата:
- Първи период – до 1817 г., когато болестта е ендемична само в Югоизточна Азия.
- Втори период – от 1817 до 1926 г. Холерата е разпространена в петте континента. Периодът обхваща първите шест пандемии.
- Трети период – от 1926 до 1960 г. Холерата се „прибира“ в първоначалното си ендемично огнище в Югоизточна Азия.
- Четвърти период – от 1961 г. насам. Холерата се разпространява отново по целия свят - Седма холерна пандемия.
В България холерата е била сериозен проблем шест пъти:
- 1831 г., когато е внесена от Румъния;
- 1848 г., внесена е през Цариград;
- 1854 г., по време на Кримската война, внесена e през Варна;
- 1865 г., внесена e през Цариград;
- 1912 – 1913 г., разпространява се сред българските войски при Чаталджа и сред населението на страната по време на Балканските войни, заболяват 60 372 души. Болестта намира място в повестта „Холера“ на Людмил Стоянов, който описва собствените си преживявания като участник през 1913 г. в Междусъюзническата война;
- 1914 – 1918 г., внесена през Румъния, заболяват 845 души, отнема живота на 146 от тях.
Последният случай от холера в страната ни, преди този от септември 2024 г., е регистриран през 1921 г. И двата пъти става дума за внесени случаи.
Известни личности починали от холера
Холерата отнема живота на милиони хора по света. Сред тях са патриархът на Грузия Леонид (1821 г.), Георг Вилхелм Фридрих Хегел (1831 г.), основателят на термодинамиката – физикът Сади Карно (1832 г.) и кралят на Франция Чарлз X (1836 г.), Джеймс К. Полк, единадесетият президент на САЩ (1849 г.) и неговият наследник на поста Закари Тейлър (1850 г.). Смъртта на Пьотр Илич Чайковски през 1893 г. също се приписва на холера. По това време в Санкт Петербург върлува епидемия, холерата отнема живота и на майката на композитора, баща му също се разболява, но се възстановява напълно.
- Илиев, Б., Г. Митов, М. Радев, В. Денчев. Холера. В: Инфектология. Под редакцията на Б. Илиев, Г. Митов, М. Радев. Академично издателство „Проф. М. Дринов“, София, 2001, стр. 324-333.
- Azizi M, Azizi F. History of Cholera Outbreaks in Iran during the 19(th) and 20(th) Centuries. Middle East J Dig Dis. 2010 Jan;2(1):51-5. PMID: 25197514; PMCID: PMC4154910.
- Barua D. The global epidemiology of cholera in recent years. Proc R Soc Med. 1972 May;65(5):423-8. PMID: 5083668; PMCID: PMC1643924.
- Harris JB, LaRocque RC, Qadri F, Ryan ET, Calderwood SB. Cholera. Lancet. 2012 Jun 30;379(9835):2466-2476. doi: 10.1016/S0140-6736(12)60436-X. PMID: 22748592; PMCID: PMC3761070.
- Harris JB. Cholera: Immunity and Prospects in Vaccine Development. J Infect Dis. 2018 Oct 15;218(suppl_3):S141-S146. doi: 10.1093/infdis/jiy414. PMID: 30184117; PMCID: PMC6188552.
- Hempelmann, E., Krafts, K. Bad air, amulets and mosquitoes: 2,000 years of changing perspectives on malaria. Malar J 12, 232 (2013).
- https://doi.org/10.1186/1475-2875-12-232
- Hu D, Liu B, Feng L, Ding P, Guo X, Wang M, Cao B, Reeves PR, Wang L. Origins of the current seventh cholera pandemic. Proc Natl Acad Sci U S A. 2016 Nov 29;113(48):E7730-E7739. doi: 10.1073/pnas.1608732113. Epub 2016 Nov 14. PMID: 27849586; PMCID: PMC5137724.
- Kuhlmann FM, Santhanam S, Kumar P, Luo Q, Ciorba MA, Fleckenstein JM. Blood Group O-Dependent Cellular Responses to Cholera Toxin: Parallel Clinical and Epidemiological Links to Severe Cholera. The American Journal of Tropical Medicine and Hygiene. Aug 3, 2016.
- Lam C, Octavia S, Reeves P, Wang L, Lan R. Evolution of seventh cholera pandemic and origin of 1991 epidemic, Latin America. Emerg Infect Dis. 2010 Jul;16(7):1130-2. doi: 10.3201/eid1607.100131. PMID: 20587187; PMCID: PMC3321917.
- Lippi D, Gotuzzo E. The greatest steps towards the discovery of Vibrio cholerae. Clin Microbiol Infect. 2014 Mar;20(3):191-5. doi: 10.1111/1469-0691.12390. Epub 2013 Nov 6. PMID: 24191858.
- Männikkö N. Etymologia: Cholera. Emerg Infect Dis. 2011 Nov;17(11):2104. doi: 10.3201/eid1711.ET1711. PMCID: PMC3310598.
- Qadri, F., J.D. Clemens, J. Holmgren. Chapter 31 - Cholera Immunity and Development and Use of Oral Cholera Vaccines for Disease Control. Editor(s): Hiroshi Kiyono, David W. Pascual. Mucosal Vaccines (Second Edition), Academic Press, 2020, Pages 537-561, https://doi.org/10.1016/B978-0-12-811924-2.00031-6.
- Venkatesan P. New measures to tackle the global cholera surge. Lancet Microbe. 2024 Jul;5(7):632. doi: 10.1016/S2666-5247(24)00133-2. Epub 2024 May 29. PMID: 38823412.
- https://medicine.wustl.edu/news/study-may-explain-people-type-o-blood-likely-die-cholera/
- https://publichealth.jhu.edu/stop-cholera/frequently-asked-questions
- https://www.cdc.gov/cholera/prevention/cholera-vaccines.html
- https://www.cdc.gov/cholera/prevention/index.html
- https://www.ecdc.europa.eu/en/cholera
- https://www.emro.who.int/health-topics/cholera-outbreak/questions-and-answers.html
- https://www.health.ny.gov/diseases/communicable/cholera/fact_sheet.htm
- https://www.pasteur.fr/en/medical-center/disease-sheets/cholera
- https://www.unicef.org/press-releases/millions-risk-cholera-due-lack-clean-water-soap-and-toilets-and-shortage-cholera
- https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/cholera
- https://www.who.int/publications/m/item/multi-country-outbreak-of-cholera--external-situation-report--10---11-january-2024
Често задавани въпроси
Как се разпространява холерата?
Човекът е единственият резервоар за Vibrio cholerae. Холерата се разпространява чрез прием на храна или вода, замърсени с изпражнения на заразен човек. Това се случва по-често в слабо развитите страни, където липсва подходящо водоснабдяване и канализация. Малко вероятно е холерата да се предава директно от един човек на друг.
Кои са най-уязвимите към холера групи хора?
Предаването на холера става там, където липсва безопасна вода и санитарните условия са лоши. В райони, където холерата е често срещана, децата на възраст под 5 години са най-силно засегнати (при тях процентът на инфекция е най-висок), но всички възрастови групи са изложени на риск. Всеки може да се разболее от холера, включително здрави хора, но следните групи са изложени на по-висок риск: лица с намалена киселинност на стомашния сок (или приемащи лекарства за намаляване на стомашните киселини), недохранени, с имунокомпрометирано състояние или с липса на предишен имунитет.
По-висок е рискът от заразяване и при членовете на домакинства, в които има болни от холера.
Кои части на света са най-силно засегнати?
Исторически „домът“ на холерата е районът около Бенгалския залив, като Бангладеш и Индия, но болестта днес засяга повечето страни от Южна и Югоизточна Азия и Субсахарска Африка. Йемен и други страни в Близкия изток също са преживели големи епидемии. Мащабна беше и епидемията в Хаити след земетресението от 2010 г.
Какво е епидемия от холера и кога дадена страна се приема за ендемична?
За епидемия от холера се говори, когато са документирани случаи на заболяването и има доказателства за продължаващо предаване в района. Епидемии могат да възникнат в ендемични или неендемични райони. Според Световната здравна организация страната се приема за ендемична по отношение на холерата, ако случаите на болестта са регистрирани рез 3 от предходните 5 години.
Има ли връзка между увеличаването на случаите на холера и изменението на климата?
Изменението на климата е разпознато като един от двигателите, които увеличават риска от възникващи и повторно появяващи се инфекциозни заболявания, особено холера. Суша, наводнения и други бедствия предизвикват масови разселвания на големи групи хора, които в крайна сметка водят до намален достъп до безопасна вода, канализация и хигиена.
Колко дълъг е инкубационният период на холерата?
Отнема между 12 часа и 5 дни, преди човек да прояви симптоми на холера след поглъщане на заразена храна или вода.
Лекува ли се холерата?
Холерата е лечимо заболяване! Повечето хора могат да бъдат лекувани успешно чрез своевременно приложение на перорални средства за рехидратация. При тежко заболяване е необходимо приемане в болница за бързо приложение на интравенозни течности и евентуално за прием на подходящи антибиотици, ако е необходимо.
Цинкът е важна допълнителна терапия за деца на възраст под 5 години. Лекарите насърчават кърменето и при деца, за които се подозира, че имат симптоми на холера.
Най-важният съвет е, всеки, който подозира, че може да е заразен с холера, незабавно да се консултира с лекар в най-близкото здравно заведение, за да му бъде назначена веднага необходимата рехидратираща терапия.
Какво представляват разтворите за перорална рехидратация?
Това е разтвор на натрий и глюкоза, приготвен чрез разреждане на едно саше в един литър чиста и безопасна вода. Съдържа специална комбинация от соли и помага за рехидратиране на тялото, когато много течности и електролити са били загубени поради диария и повръщане.
Кои са причините за настъпване на смърт при тежките случаи на холера?
Ако загубата на течности и електролити от диария и повръщане не бъде своевременно компенсирана, пациентите може да загубят живота си за 4 до 24 часа. В такива случаи се развива тежка дехидратация, която може да доведе до електролитни аномалии (особено хипокалиемия - ниска концентрация на калий в кръвта), метаболитна ацидоза и хиповолемичен шок.
Каква е смъртността при холерата?
Ако холерата не бъде своевремнно лекувана, смъртността е 25%-50%. Лечението намалява смъртността до по-малко от 1%.
До какви усложнения води холерата?
Най-често срещаното и животозастрашаващо усложнение при холерата е тежката и бърза дехидратация, която може да настъпи в рамките на часове и да доведе до хиповолемичен шок и метаболитна ацидоза, а те могат да бъдат фатални. Въпреки това, с подходящо и бързо лечение, пациентите обикновено се възстановяват напълно без никакви дългосрочни последствия.
Колко трае създаденият от ваксина имунитет?
Повече от 15 големи проучвания показват, че наличните три инактивирани ваксини за орално приложение срещу холера са с висока степен на безопасност и осигуряват 60%-70% специфична имунна защита за най-малко три години.
Колко дълго трае имунитетът след преболедуване?
Vibrio cholerae предизвиква дълготраен имунитет при повечето хора, които се възстановяват от инфекция. Това е наблюдавано при доброволци от САЩ, заразени с V. choleraе, след което по-късно са инфектирани с втора доза бактерии. Тези проучвания показват, че единичен епизод на експериментална инфекция с V. choleraе е довел до 100% защита срещу повторна инфекция с хомоложен или хетероложен серотип за най-малко три години – най-дългият тестван интервал.
Десетилетия на наблюдения в Матлаб, Бангладеш, също показват, че инфекцията с V. choleraе води до дълготраен имунитет. Оценка на хоспитализациите между 1968 и 1977 г. са идентифицирали само 3 повторни хоспитализации поради холера, всички при малки деца. Резултатите предполагат, че инфекцията е довела до приблизително 90% защита срещу последващо заболяване. Второ ретроспективно проучване в Матлаб между 1991 и 2000 г. установи, че инфекцията осигурява 65% защита през следващите три години.
Възможно ли е хората с кръвна група 0 да са в по-висок риск от по-тежко протичаща холера, отколкото хората с други кръвни групи?
Отговор на въпроса дава изследване на Вашингтонския медицински университет в Сейнт Луис, чиито резултати бяха публикувани в списание „The American Journal of Tropical Medicine and Hygiene“ през 2016 г. Известно е, че холерният токсин активира ключова молекула в чревните клетки, която е отговорна за отделянето на електролити и вода, т.е. за диарията. Учените установиха, че нивата на тази молекула са приблизително два пъти по-високи в чревните клетки на хора с кръвна група 0 в сравнение с тези от кръвна група А. Това предполага, че когато хора с кръвна група 0 бъдат изложени на въздействието на холерния токсин, те ще развият по-тежка диария.
В района на делтата на река Ганг в Индия и Бангладеш, където холерата е сериозен проблем от столетия, кръвна група 0 е по-рядко срещана, отколкото в останалия свят. Около 37% от индийците и 33% от жителите на Бангладеш са с кръвна група 0, за разлика от 45% в другите страни. Смята се, че предизвиканата от холерата смъртност в крайна сметка е довела до намаляване на дела на хората от кръвна група 0 в ендемичните райони.
Познати ли са различни варианти на V. choleraе?
Щамовете на V. Choleraе са групирани въз основа на техните полизахаридни О-антигени и до момента са идентифицирани над 200 серогрупи. По-голямата част от тях са непатогенни, а всички пандемични щамове са от серогрупа О1 или серогрупа О139. Щамовете от серогрупа О1 се класифицират допълнително в два биотипа: „класически“ (това са онези представители, които за пръв път са били разпознати като причинители на холера) и „Ел Тор“ (наречен на карантинната станция Ел Тор в Египет, където за пръв път е изолиран щам от този биотип през ~1900). Само щамове от шестата (1899-1923 г.) и седмата (от 1961 г. до днес) пандемии са достъпни за съвременно научно изследване. Шестата пандемия е причинена от класически биотипни щамове, докато продължаващата и в момента седма пандемия е задвижвана от биотипни щамове Ел Тор. Доказано е, че щамовете от петата пандемия са от класическия биотип, но не са останали техни живи представители.
ПУБЛИКАЦИЯТА е свързана към
- Холерни вибриони
- Поява и развитие на холерната епидемия в Англия до 1865 година
- Вибриони
- История на холерата
- Джон Сноу - бащата на епидемиологията
- Разработване на антихолерни ваксини
- Валдемар Хафкин - забравеният учен, разработил ваксина срещу холера
- Приносът на трима учени за откриването на холерната бактерия
- Световните холерни пандемии през погледа на историята
- Холера
Коментари към Холера: Седем пандемии от заболяването в света от 1817 г. до 2024 г.