Недостигът на желязо променя структурата на мозъка
Недостигът на желязо променя структурата на мозъка, смятат учени от Университета в Калифорния, САЩ.
Проучванията им сочат, че поддържането на необходимото ниво на желязо в кръвта играе важна роля в образуването и функционирането на централната нервна система.
Дефицитът на желязо в детството води до когнитивно увреждане, а в същото време в зряла възраст се свързва с развитието на невродегенеративни заболявания като болестта на Паркинсон и болестта на Алцхаймер.
Известно е, че повишаването на концентрацията на трансферин в кръвта в резултат на засилено производство в черния дроб, може да бъде маркер на недостатъчен прием на желязо в организма.
Ръководителят на изследователската група Пол Томпсън и неговите колеги от Университета в Калифорния, САЩ, показват, че нивото на трансферин в кръвта на подрастващите са тясно свързани с промени в мозъчните структури на микро и макро ниво в зряла възраст. В допълнение, американските учени са идентифицирали набор от гени, отговорни за двете трансферинови нива и развитието на мозъчни структури - това е напълно възможно.
Очакванията са, че това откритие ще помогне за изясняване на механизма, чрез който железни йони влияят върху познавателните функции, процеси на формиране на нервната система и невродегенерацията.
Групата учени начело с Пол Томпсън е изследвала 615 здрави млади братя и сестри, включително близнаци (средната възраст на участниците е 23 години). На всички участници е извършен магнитен резонанс (MRI). При 574 от тях е направено и допълнително изследване като се е използвал методът на дифузия тензор изображения (DTV).
Този метод се базира на определянето на дифузията на водни молекули по миелиновата обвивка на аксоните на нервните клетки и да се оцени състоянието на мозъчните пътища. На всички участници в изследването е определено нивото на трансферин в серума.
При анализа на MRI и DTV се разкриха следните модели: при възрастни хора, които в юношески години са имали по-високи нива трансферин, са наблюдавани значителни различия в мозъчните структури. Установено е определено намаляване на размера на ядрата в париетална-временната област на мозъчните полукълба и в по-малка степен в кората на челната област.
В същото време, хипокампуса, глобус палидус, и средният мозък внезапно увеличават обема си. По време на изследването е установено, че някои от специфичните генни варианти HFE , са свързани с намаляване на целостта на структурата на пътищата на мозъка, което се отразява на нивото на трансферин в кръвта. Въпреки това при нито един от участниците не се наблюдава когнитивно увреждане или други симптоми на неврологични заболявания.
За изясняване на механизмите на тази връзка, са необходими допълнителни изследвания, смятат учените. И докато това стане, изследователите препоръчват да се следи внимателно да има достатъчно желязо в храната на децата и подрастващите, чиито мозък е все още в процес на съзряване и следователно е изключително уязвим.
Коментари към Недостигът на желязо променя структурата на мозъка