НЗОК установи нарушения при проверката в УМБАЛСМ „Пирогов“
Фиктивни хоспитализации и нерегламентирани плащания е установила проверка в Университетската болница „Пирогов“. Тя е осъществена от 28 май до 10 юли 2021 г., съобщават от НЗОК.
Резултатите от проверката на НЗОК
Проверката на Касата е насочена към историите и пълната документация, свързана със заболяванията на 802 пациенти, които са настанени за лечение в здравното заведение по няколко клинични пътеки. Става дума за диагностицирането и лечението на цироза, на остра бъбречна недостатъчност, за операции при диабетно стъпало и за диагностиката и лечението на контагиозни вирусни и бактериални заболявания, протичащи остро и с усложнения. Това са клинични пътеки № 75.1, № 87.1, №192 и № 104.
Проверяващите са установили общо пет вида нарушения. Сред тях са дейност, която е отчетена, но не е извършена реално, неспазване на определения алгоритъм за лечение и диагностика, както и отчетена пред Касата и съответно заплатена дейност за конкретни пациенти, които обаче не са били в болницата за времето на хоспитализацията.
Открито е още, че настанените да лечение пациенти са заплатили за дейност, за която „Пирогов“ е получила средства и от Здравната каса. И не на последно място, че в историята на заболяването на болни са вписани лекарства, които не са отпуснати от аптеката на болницата.
Най-голямата спешна болница у нас трябва да възстанови на НЗОК неоснователно получени 1 068 005 лв. на основание чл. 409 от Националния рамков договор и чл. 76А от Закона за здравното осигуряване, както и други 36 737 лв. според чл. 410 от Рамковия договор.
Установеното от проверяващите е предадено в прокуратурата.
От „Пирогов“ ще направят възражение в законовия срок и на този етап отказват изявление.
Защо проверяващите влязоха в „Пирогов“
В началото на юни 2021 г. от здравното министерство обявиха началото на проверката в УМБАЛСМ „Пирогов“. Не става дума за чистка, всеки сигнал се проверява, коментира пред медиите заместник здравният министър Димитър Петров. Проверката стартира след сигнал за фалшиви хоспитализации, свързан свързан с 900 случая на хора, настанени в болницата първо с COVID-19, а месец по-късно хоспитализациите са вече са по клинични пътеки за чернодробни и бъбречни усложнения.
Заместник-министър Петров каза тогава, че бъбречните и чернодробни усложнения са характерен постковид синдром, но не е възможно да са толкова много и вероятно част от тях са фалшиви.
На тези обвинения реагира веднага доц. Петър Атанасов, който оглавява Клиниката по вътрешни болести в Университетската болница за спешна помощ „Пирогов“. Той беше категоричен, че няма нито пациенти фантоми, нито фалшиви хоспитализации.
"99% от 900-те, определени като „съмнителни“ съм консултирал лично", каза пред медиите доц. Атанасов и обясни, че става дума за усложнения след прекараната COVID инфекция.
В защита на доц. Атанасов и работещите в Клиниката се събраха и десетки от хората, излекувани от COVID-19.
От болницата заявиха още, че са сред най-проверяваните лечебни заведения в страната и припомниха, че „Пирогов“ беше една от най-натоварените болници по време на COVID кризата.
Коментари към НЗОК установи нарушения при проверката в УМБАЛСМ „Пирогов“