Нови клинични практики и насоки за лечението на хронично бъбречно заболяване
Американската лекарска комисия ACP обяви нови насоки за клинична практика, скрининг, мониторинг и лечение на пациенти с хронична бъбречна недостатъчност (ХБН) етап I-III.
Представени бяха препоръки също от експерти от Американското общество по нефрология, Националната фондация Kidney и Асоциацията на лекарите по нефрология.
Новите изследвания се превърнаха в обект на интензивни дебати от нефролозите. Те потвърждават асимптоматична природата на CKD при етап I-III, както и отрицателното въздействие на CKD за здравния статус, който се отразява, наред с другото и на общата смъртност, на болни със сърдечно-съдови и инфекциозни заболявания, на честотата на костни фрактури, остеопороза и когнитивна дисфункция.
Като рискови фактори лекарската комисия определя диабета, хипертонията, напредналата възраст, затлъстяването и фамилната анамнеза.
Медиците смятат, че е добре да се прави нов вид, по-подоробен, скриниг за тези заболявания. Добрият скрининг е важен за лечението и превенцията на пациентите и дава възможност за навременно откриване на болестта, което води до по-добри клинични резултати.
В момента използваните скринингови методи за определяне на скоростта на гломерулна филтрация не са съвършени, но дори и използването на несъвършени методи за оценка на бъбречната функция е по-добре от нищо.
За слаба точка на препоръките се смята недостатъчната база данни за пациенти, приемащи лекарства като инхибитори на ангиотензин-конвертиращия ензим или ангиотензин рецепторни блокери II (БРА). Не е уточнено също и дали тези препоръки се отнасят за пациенти, които вече са диагностицирани със заболяването.
Коментари към Нови клинични практики и насоки за лечението на хронично бъбречно заболяване