Нов стандарт за облекчаване на остра следоперативна болка
Представители на Американската асоциация на анестезиолозите (ААА) и още 14 водещи медицински организации обединиха усилия в намирането на по-ефективен начин за облекчаване на острата болка при пациенти, подложени на сложни хирургични интервенции. Те откриват 7 основни принципа за справяне с нея, които бяха представени по време на втората среща по въпросите, свързани с болката при пациенти.
„Всеки пациент, претърпял операция, заслужава лечение, което да го освободи от острата болка, без да се налага да приема опиоидни средства. Според мен обаче това е труднопостижимо при някои групи от хора“, пояснява Рандъл Кларк, президент на ААА. „Новите принципи, на които заложихме, всъщност бяха начертани по време на първата ни среща. Сега ги усъвършенствахме, за да бъдат от полза и за пациенти, които изпитват хронична болка, приемат опиоиди преди операцията или имат зависимост към наркотични вещества.“
През февруари 2021 г. Асоциацията на анестезиолозите организира виртуална среща с 14 медицински организации в търсене на нови начини за справяне с острата болка след операция. Заедно учените стигат до единодушие по отношение на 7 принципа, свързани с пред- и следоперативното лечение на пациентите. Резултатите от обсъждането са публикувани в списание „Regional Anesthesia & Pain Medicine“. По време на втората среща през 2022 г. те насочват вниманието си към една конкретна група – хората, претърпели сложна хирургична интервенция.
7 принципа за облекчаване острата болка при оперирани пациенти
1. Ако клиничните специалисти установят зависимост към упойващо вещество преди операцията, трябва да се приложи друг, по-прецизен инструмент за определяне на рисковите пациенти, с цел да им бъде предложена допълнителна помощ или лечение.
2. Ако при извършване на предоперативната оценка се окаже, че пациентът страда от хронична болка, ниска чувствителност към опиоиди или зависимост към наркотични вещества, клиничните специалисти трябва да се консултират със съответния лекар по поведенческо здраве или експерт за лечение на зависимости.
3. В случай, че пациентът е подложен на продължителна терапия с опиоиди, клиничните специалисти трябва да се свържат с лекаря, който я провежда, и да назначат същата дозировка преди операция и допълнителни аналгетици за справяне със силната болка след това.
4. При пациент с ниска чувствителност към опиоиди, е необходимо да се следва индивидуален план, съобразен с конкретните му особености. Назначаването им след операция трябва да е координирано с лекаря, който ги е предписал преди това. Дозировката следва да бъде внимателно изчислена, така че пациентът да успее да се върне към предишното си лечение, без да увеличава приема на опиоидни вещества.
5. Ако пациентът трябва да приема опиоидни аналгетици след изписването си от болницата, неговият лекар следва да бъде уведомен, тъй като това крие рискове от респираторна депресия (повърхностно дишане). Също така опиоидната терапия е несъвместима с прием на алкохол или други седативни медикаменти. Клиничните специалисти трябва да инструктират и двете страни за случаите, когато е задължително да се потърси спешна медицинска помощ.
6. Ако съществува висок риск от тежки странични ефекти след прием на опиоиди или от нетърпима следоперативна болка, е важно да се проведе консултация с анестезиолог още преди извършването на операцията.
7. В случай, че пациентът се лекува при специалист, който му предписва обезболяващи средства или му помага да се справи със зависимост към наркотично вещество, консултацията с него е задължителна. Ако е невъзможно да бъде проведена на живо, може да се използва видеовръзка.
Някои от другите организации, участвали в изготвянето на стандарта за справяне с остра следоперативна болка*, са Американска академия на ортопедичните хирурзи, Американската асоциация на акушерите и гинеколозите, Американското сдружение на болниците и други. Следващата стъпка е да се осигури подкрепа и съдействие за институциите, които ще го приложат в практиката си.
* Mariano ER, Dickerson DM, Szokol JW, et alA multisociety organizational consensus process to define guiding principles for acute perioperative pain management. Regional Anesthesia & Pain Medicine Published Online First: 22 September 2021.
- 15 Medical Societies Develop Best Practices to Manage Acute Pain in Complex Surgical Patients: https://www.newswise.com/articles/15-medical-societies-develop-best-practices-to-manage-acute-pain-in-complex-surgical-patients
- A multisociety organizational consensus process to define guiding principles for acute perioperative pain management: https://rapm.bmj.com/content/early/2021/09/22/rapm-2021-103083.citation-tools
- Испания съобщава за британски пациенти, развили агранулоцитоза след прием на обезболяващия медикамент метамизол
- Откриха, че известно обезболяващо лекарство има противораков ефект
- Откриха как да се лекуват сраствания, образували се след операции
- Гинеколози отстраниха 18-килограмов тумор в „Медлайн-Централ Хоспитал“ – Пловдив
Продукти свързани с НОВИНАТА
ФИТ ТЕРАПИ ПЛАСТИР ЗА ЛАКЪТ * 3 FIT 305
ФИТ ТЕРАПИ ПЛАСТИР ЗА РАМО * 3 FIT 307
TICKLEFLEX ОБЕЗБОЛЯВАЩО УСТРОЙСТВО ЗА ИНСУЛИНОВА ПИСАЛКА
ПЮР АНАЛАЙЗ МИ АНАЛЕН ЛУБРИКАНТ 100 мл
ЕНТОНИЛ КРЕМ 10 мл
НовФИТ ТЕРАПИ ПЛАСТИР УНИВЕРСАЛЕН * 6 FIT 601
НОВИНАТА е свързана към
- Хирургически дренаж
- Интубация
- Лечение при руптура на сухожилието (скъсано сухожилие)
- Лечение при панкреатит
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Колко време след операция може да се пътува със самолет?
- Какво трябва да знаем за обезболяващите, преди да посегнем към тях?
- Лечение при подагра
- Лечение на хемороиди
- Д-р Дани Хусеин Раед
Коментари към Нов стандарт за облекчаване на остра следоперативна болка