Нормализирането на чревната флора допринася за по-добрата работа на мозъка
Нормализирането на чревната флора допринася за по-добрата работа на мозъка, като по този начин могат да се коригират някои неврологични и психични разстройства, смятат учените от Норвежкия университет за науки за живота в Осло.
Те стигат до извода, докато изучават физиологичните ефекти от качествения състав на чревната микрофлора. Според тях състоянието на стомашно-чревния тракт частично определя психичното състояние на човек и играе важна роля в развитието на някои заболявания.
Чревната микрофлора е в състояние да влияе върху метаболизма на невротрансмитерите, особено на серотонин, като по този начин се променя психичното състояние на лицето. Учените предполагат, че ако диетата може да променя състава на чревната микрофлора, то след това чрез нея може да се коригират и неврологични и психиатрични заболявания.
Терминът "чревна микрофлора" включва всички различни микроорганизми, които присъстват в човешките черва. При децата червата първоначално са стерилни, но още до края на първия ден от живота им, там се колонизират огромен брой бактерии, гъбички и археи.
Човешкото тяло съдържа над 100 микробни клетки.
Ефектът от тази голяма екосистема за здравния статус на домакин е толкова значим, че някои експерти са склонни да смятат чревната микрофлора като отделна „структура", придобита след раждането.
При проучване на физиологията на стомашно-чревния тракт, учените са били изненадани да разкрият големи невронни мрежи с мнжество нервни клетки. Оказва се, че по-голямата част от този невротрансмитер в чревната система е серотонинът. 80 % от серотонина в организма, се концентрира в червата.
В момента вече категорично е доказана връзката между мозъка и червата. Затова днес много изследвания са фокусирани върху проучването на отделните компоненти на чревната микрофлора. Въпреки това, дори и без тази информация, учените смятат, че една диета, която може да промени състава на чревната микрофлора, има ефект върху човешкото поведение.
В новото проучване норвежките учени отбелязват, че за повишаване на растежа на някои видове добри бактерии, обитаващи червата, е препоръчително да се използват диетични подходи, като например подобряването на консумацията на млечни продукти и на някои храни от растителен произход - плодове, зеленчуци, зърнени храни, бобови растения, ядки и семена, необходими за нормалното функциониране на организма.
Коментари към Нормализирането на чревната флора допринася за по-добрата работа на мозъка