Осъдиха на три години затвор китайския учен Хъ Джанкуей, който промени генома на два ембриона
Съдът в град Шенчжен, провинция Гуандун, осъди учения Хъ Джанкуей на три години затвор. Той трябва да плати и глоба в размер на 3 000 000 юана, което е около 430 000 долара. Присъдата е издадена за проведения незаконно експеримент при раждането на близнаци от генетически модифицирани ембриони.
Според съдиите присъдата се налага заради зарази престъпния характер и степента на социална опасност на деянието.
През 2018-а светът беше шокиран от съобщението на китайския учен, че е модифицирал ембриони като част от ин витро оплождане, воден от идеята да създаде мутация в техните геноми. Процедурата би им дала естествен имунитет срещу вируса на СПИН/ХИВ, смята той.
Според медици и учени обаче тя е напълно необоснована, защото съществуват техники, с които може да се предотврати заразяването на бебета от ХИВ-позитивния им баща. Опитът на Джанкуей беше осъден категорично както от международната научна общност, така и от китайските власти.
До момента е неизвестно какво се случва с бебетата, тъй като тяхната и на родителите им анонимност е запазена. В същото време американски журналист, получил непубликувана версия на изследването, която описва опита в детайли, предполага, че те вероятно имат непредвидени мутации в генома. Текстът на изследването не показва, че опитът за мутация на гена CCR5 е успял наистина. От него става ясно, че извършената мутация е подобна, но не и идентична на вида мутация, която дава имунитет.
„Crispr“ е революционна техника за модификация на генома, създадена през 2012 г. Тя е лесна за използване, но генетиците са на мнение, че технологията е все още далеч от идеалната за терапевтична употреба.
Година след раждането на първите генетично модифицирани бебета в Китай споровете не стихват. Голяма част от учените подобно на професора по генетика от Университета в Пенсилвания Киран Мусунуру, смятат, че случаят с близнаците има много проблеми. Нарушени са всички етични принципи от една страна, а от друга е налице голям научен проблем.
През октомври 2019-а дори беше направено проучване, според което хората с мутирал ген CCR5 по-често умират преждевременно, но по-късно авторите му признаха, че са направили неточно тълкуване на фактите и изтеглиха изследването си.
Следващо проучване по проблемната тема оповести, че близнаците имат естествена резистентност към вируса на СПИН благодарение именно на „Crispr“ техниката. Освен това този ген увеличава и когнитивните способности. Последното кара мнозина от учените да задават въпроса дали точно създаването на по-умни бебета не е била истинската цел на Хъ Джанкуей.
От своя страна проф. Кевин Смит, който преподава биоетика в шотландския университет „Абъртей“ смята, че рисковете на генното редактиране са доведени до минимум и методът може да се използва и при човешки ембриони. Според проф. Смит това е начин да бъде предотвратено развитието на генетично предавани болести. Генното редактиране е единственият реален начин науката да се справи с болестите, свързани с гените на ембриона и бъдещите поколения да бъдат защитени от сърдечни заболявания, рак, деменция и други болести, казва проф. Смит.
Въпреки това страховете остават и те са породени от възможността методът да бъде използван за създаването на т.нар. „дизайнерски бебета“, при които гените ще бъдат редактирани не поради медицински цели.
futura-sciences.co
Продукти свързани с НОВИНАТА
БРЕМЕННОСТ КОМПЛЕКС капсули * 60 VIRIDIAN
ОСТРОВИТ ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА таблетки 400 мкг * 90
СОЛГАР ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА таблетки 400 мкг * 100
ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА С DHA капсули * 90 VIRIDIAN
ТОП ФОЛАТ капсули 0.400 мг * 60
АРОФОЛИКАЦИД МЕТА таблетки 400 мкг * 90 АРО ЛАЙФ
НОВИНАТА е свързана към
- Билки при спонтанни аборти
- Човек с права ли е ембрионът – лекари прогнозират края на инвитро процедурите в САЩ
- Не се заблуждавайте по кода на етикетите - той невинаги показва дали плодовете са ГМО
- Какво представляват генномодифицираните и органичните храни и как да ги разпознаем
- Професия ембриолог: Какво е чувството да си дал живот на 700 инвитро бебета
- 5-те най-шокиращи противоречия в хранителната индустрия (1 част)
- Технология може да позволи създаване на ембрион с гени от двама мъже
- Създадоха модел на човешки ембрион, без да използват яйцеклетки или сперматозоиди
- Първият изкуствен ембрион вече е факт
- Хормонална терапия при интерсексуалност
Коментари към Осъдиха на три години затвор китайския учен Хъ Джанкуей, който промени генома на два ембриона