Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Парламентът подхваща проблемите на съдебите лекари

Парламентът подхваща проблемите на съдебите лекари

от 16 май 2011г., обновено на 28 ное 2012г.
Парламентът подхваща проблемите на съдебите лекари - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари
  Днес парламентарната здравна комисия ще се срещне със съдебни лекари от страната и националния омбудсман, Константин Пенчев, за да обсъдят възможните изходи от агонизиращата ситуация, в която вече 20 години са поставени специалистите в тази сфера. Това обяви в ефира на БНТ шефът на комисията, Десислава Атанасова.

  Припомняме, че от 16 май медиците в няколко града в страната спират да правят експертизи, поръчвани по разследвания на МВР, както и по дела в съдебна фаза. Причината е, че въпреки уверенията на трите заинтересовани от дейността на специалистите министерства (МВР, правосъдното и здравното ведомство), лекарите все още не получават хонорарите си, спрени от Нова година.

  Изтече и 14-дневният законов срок, в който премиерът Бойко Борисов и парламентарният шеф, Цецка Цачева, трябваше да изготвят конкретен план за изпълнение на препоръките на омбудсмана, които той им изпрати още на 26 април. От пресслужбата на правителството уточниха пред Mediapool, че Борисов просто „е взел предвид" констатациите на Пенчев, но нямало причина да им отговаря, защото не били формулирани като въпроси.

  В писмото си тогава омбудсманът призова спешно да бъде осигурено целево финансиране за съдебната медицина, както и да бъде създадена структура "на национално ниво със съответни поделения в страната, което ще позволи централизирано управление и контрол на качеството на съдебномедицинските експертизи".

  Според Десислава Атанасова положението на съдебните медици до дни ще бъде подобрено, тъй като предстои отмяната на скандалния член 99а от Закона за лечебните заведения (ЗЛЗ), според който разходите за експертизи се поемат само от съдебната власт. Това бе използвано от МВР като основание за спиране на мизерните хонорари от по 5 лева на час на лекарите, които са определени в Наредба 1 на вътрешния министър от 2008 г.

  Парадоксалното е, че въпросният текст от ЗЛЗ засяга единствено разходите за болнична зала, консумативи и транспорт, които се правят по време на аутопсия или преглед и изобщо не урежда плащането на дължимите на лекарите хонорари. По тази причина съдебните медици са скептични, че отмяната на член 99а ще доведе до някакво решение на проблемите им.

  Още повече, че нито премиерът, нито някое от засегнатите министерства не са предложили вариант, в който професията на съдебния лекар да бъде развивана, финансирана и контролирана целево. Тъй като по думите на омбудсмана Пенчев от години държавата не е предвиждала средства от бюджета за тази професия. Въпреки че тя е от огромно значение за бързото и нормално правораздаване по наказателни и граждански казуси.

  По информация на Mediapool финансовият министър Симеон Дянков все още не е информиран за проблемите в съдебната медицина. Миналата седмица бе планирана среща между него и депутата от ГЕРБ д-р Галина Милева, която е съдебен лекар от Бургас. Тя обаче бе отлагана два пъти заради ангажименти на Дянков покрай откриването на нов логистичен склад, варилна инсталация, система за филтриране и административна сграда в бирената фабрика в Хасково. По данни на д-р Милева в своеобразния протест на съдебните медици в страната ще се присъединят колегите им от Варна, Добрич, Плевен, Пловдив, Шумен и Габрово.

3.0/5 6 оценки

Коментари към Парламентът подхваща проблемите на съдебите лекари

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Парламентът подхваща проблемите на съдебите лекари
    www.framar.bg 
    на 06 August 2026 в 04:30
    Коментирайте "Парламентът подхваща проблемите на съдебите лекари"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Мелинда Гейтс: Срещнах се с трима лекари, преди да разбера, че е менопаузаМелинда Гейтс: Срещнах се с трима лекари, преди да разбера, че е менопауза

Мелинда Гейтс: Срещнах се с трима лекари, преди да разбера, че е менопауза

от 05 авг 2026г.Прочети повече
Българите са дали от джоба си 381 милиона евро за лекарства по НЗОКБългарите са дали от джоба си 381 милиона евро за лекарства по НЗОК

Българите са дали от джоба си 381 милиона евро за лекарства по НЗОК

от 05 авг 2026г.Прочети повече
Индустриалното птицевъдство увеличава разпространението на опасни бактерииИндустриалното птицевъдство увеличава разпространението на опасни бактерии

Индустриалното птицевъдство увеличава разпространението на опасни бактерии

от 05 авг 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Спечели ли ви новата Coca - Cola Zero Zero?

преди 34 дни, 14 часа и 50 мин.

Може ли да се спортува преди кръвни изследвания?

преди 43 дни, 14 часа и 15 мин.
Всички

АНКЕТА

Скъпи ли са хранителните продукти в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БАЛЕН КОЛАГЕН КОМПЛЕКС саше * 30

СКИН ДОКТОРС INGROW GO ЛОСИОН 120 мл

ЛАРА МЕД АНТИБАКТЕРИАЛНИ МОКРИ КЪРПИ * 50

ПУЛСОВ ОКСИМЕТЪР ЗА ВЪРХА НА ПРЪСТА ДЕСПИК YK-81C

МОРСКИ РИБЕН КОЛАГЕН таблетки * 90 HOLLAND & BARRETT

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ПРЕГАБАЛИН капсули 75 мг * 56 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 05 авг 2026г. в 16:30:28

САЛИЦИЛОВ СПИРТ 2% 100 мл ХИМАКС ФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 05 авг 2026г. в 16:29:22

КСАНАКС таблетки 0.5 мг * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 05 авг 2026г. в 16:28:50

САЛИЦИЛОВ СПИРТ 2% 100 мл ХИМАКС ФАРМА

Коментар на: Svet от 05 авг 2026г. в 16:14:24

КСАНАКС таблетки 0.5 мг * 100

Коментар на: Костадин от 05 авг 2026г. в 16:13:41
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Отказ от сделка
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival