Повишен риск от разпространение на кримско-конго хеморагична треска
Акценти
|
Европейският център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC) предупреждава за повишен риск от разпространението на инфекцията кримско–конго хеморагична треска. В Испания е регистриран един смъртен случай през настоящата 2024 г. Данните показват, че през цялата 2023-а няма потвърден нито един случай на заразен с инфекцията. През 2022 г. са заразени двама души в България и двама в Испания. Във всяка една от двете страни има по един смъртен случай.
Защо от ECDC насочват вниманието към инфекцията
Резонният въпрос е, защо въпреки твърде ограничения брой на докладваните случаи специалистите от Европейския център предупреждават, че има риск от много по-мащабно разпространение, дори в географски райони, където до момента инфекцията не е потвърждавана.
Причината е, че в резултат на климатичните промени кърлежите от видовете Hyalomma marginatum и Hyalomma lusitanicum, чрез които се разпространява вирусът, причиняващ инфекцията и които обичайно се срещат най-често в районите на Източна и Южна Европа, започват постепенно да обхващат и северни географски ареали. Това предполага възможността от разпространението на кримската-конго хеморагична треска почти в цяла Европа.
Докладът на ECDC за кримската-конго хеморагична треска
Годишният доклад за 2022 а на ECDC е публикуван на 13 май 2024 г. Става ясно, че 28 държави от ЕС и Европейското икономическо пространство предоставят данни за кримската-конго хеморагична треска. От тях две държави – България и Испания докладват за по два потвърдени случая.
Първият случай у нас е от област Хасково, вторият, който завършва със смърт е от Кърджали. И в двата случая инфекцията е резултат от ухапване от кърлежи. В България заболяването е открито за първи път в средата на 50-те години на миналия век, а няколко района в страната са ендемични.
Двата случая в Испания са от провинцията Кастилия-Леон, която се намира в северозападната част на страната. Един от хората умира. Между 2013 г. и 2022-а има установени 12 случая. Широко разпространени в Испания са кърлежите Hyalomma lusitanicum. Този вид има важна роля по отношение циркулацията на вируса там.
>>>Филогенетичен анализ на вируса пуумала е шанс за ефективно диагностициране
Спорадични случаи на заразени има в няколко района на Азия и Африка. В Европа случаите са ограничени на Балканския полуостров, Испания, Русия и европейската част на Турция.
Рисковите групи
Като цяло рисковете за населението са ограничени, но има няколко групи, които са сериозно застрашени. Става дума за всички, които работят на открито, а това включва фермери, животновъди, ветеринарни лекари, работещи в горски стопанства, ловци, здравни работници.
Предпазване
Важно е хората от застрашените групи да носят защитно облекло и да използват репеленти.
От Европейския център за превенция и контрол на заболяванията съобщават, че няма ваксина срещу кримско-конго хеморагичната треска, която е одобрена от Европейската агенция по лекарствата за ЕС и Европейската икономическа общност.
Въпреки това, съобщават от ECDC, в България се използва инактивирана ваксина от мозъка на мишка кърмачка. За приготвянето й се използва щам V42/81. Препоръчва се ваксината да се постави между март и април, тъй като това са предепидемични месеци. Ваксината се прилага у нас от 1974 г.
За да се контролира инфекцията, работещите в здравните заведения трябва да бъдат обучени, съветват експертите от ECDC.
От решаващо значение за предотвратяване разпространението на вируса е проследяването на контактите на заразените, прилагане на мерки да контрол и идентифициране на патогена.
За кримско-конго хеморагичната треска
Кримско-конго хеморагичната треска е опасно инфекциозно заболяване, при което има риск от вътреболнично разпространение и висока смъртност. Тя е една от най-тежките форми на хеморагична треска.
Вирусът се предава чрез ухапване или при размазване на заразен кърлеж както и при контакт с кръвта или тъканите на инфектирани животни или хора. Най-често вирусът се разпространява в периода от май до септември. Заразеният може да бъде източник на ифекция за близките си в семейството или в болницата.
>>>Треската Ласа в Нигерия причини смъртта на 20 души за седем дни
Симптомите са висока температура, болка в мускулите, главоболие, диария, кървене на кожата. Появата на симптомите е десет дни след заразяването. Сред усложненията в резултат на инфекцията е чернодробната недостатъчност. Заболяването е фатално в 50% до 60% от случаите.
Продукти свързани с НОВИНАТА
ХАРТМАН КОМПРЕС ХОТ / КОЛД 13 см х 14 см * 1 522022/522222
МАТИСЪН ЧЕРЕН ДРОБ ОТ ТРЕСКА (МАСЛО) капсули * 120 MT2345
ЕКТОМИН флакон 10 мл * 1
ЗИГ ЗАГ ИНСЕТИ ВИЯ БОДИ СПРЕЙ РЕПЕЛЕНТ ПРОТИВ НАСЕКОМИ БЕЗ АРОМАТ 100 мл
ДЕРМА ИНТЕНЗИВ ПЛЮС ЛОСИОН ПРОТИВ КОМАРИ И КЪРЛЕЖИ С АЛОЕ ВЕРА 50 мл
МОСКИТО РЕПЕЛЕНТ ЗА ЗАЩИТА ОТ КОМАРИ И КЪРЛЕЖИ до 6 ч спрей аерозол 100 мл
НовНОВИНАТА е свързана към
- Как да свалим температурата в домашни условия
- Как да свалим температурата при бебе
- Гравиола
- Лечение при лаймска болест (борелиоза)
- Нощна красавица, Вечерна красавица
- Лиственица-европейска
- Дрян обикновен
- Накиснете краката си в гореща вода със сода, за да свалите температурата си
- Алтернативно лечение на Лаймска болест
- Лекарства след ухапване от кърлеж - нужна ли е терапия?
Коментари към Повишен риск от разпространение на кримско-конго хеморагична треска