Треската Ласа в Нигерия причини смъртта на 20 души за седем дни
Акценти
|
Нигерия е изправена пред възобновяване на случаите на треската Ласа, която само за седмица причинява смъртта на 20 души. Ласа е малко позната вирусна хеморагична треска, която от години бушува в Западна Африка.
Треската Ласа в Нигерия
От началото на 2024 г. в Нигерия са регистрирани близо 800 случая на хора с треска Ласа, от които 150 са с фатален край, съобщават от Центъра за контрол и превенция на заболяванията в Нигерия.
Десет от щатите в страната са силно засегнати. Нигерийските здравни власти информират, че ситуацията се влошава. Въпреки, че болестта е ендемична за Нигерия, процент на смъртност от 18,8% е ужасяващ, коментират специалистите.
Данните показват, че ако за същия период на 2023 г. има 3361 предполагаеми случая на заболяването, то от януари до началото на април 2024 г. те са 5295.
Най-много смъртни случаи има в щатите Ондо, Едо, Баучи, Бенуе, Ебони, които са определени като горещи зони.
Националната система за управление на треската Ласа е активирана, за да може да се отговори бързо на епидемията.
Действията са насочени към координация на действията, засилване на наблюдението, увеличаване на изследванията, активни действия за превенция и контрол на инфекциите.
Като пропуск в управлението на кризата от здравното министерство отчитат сериозното забавяне при събирането на данни и публикуването на докладите за ситуацията. Това е проблем, защото скрива общата картина.
Треската Ласа
Заболяването се причинява от вирус, който е изолиран през 1969 г. от болен лаборант от болница в град Ласа, Нигерия. Вирусът принадлежи към семейството на аренавирусите.
Болестта се пренася от гризачите от рода Mastomis. Самото заразяване става в случаите, когато хората използват месото им за храна или хранителни продукти и домашна съдове, които са заразени. Освен чрез контакт с плъхове, заразата се предава от човек на човек чрез телесни течности.
Треската Ласа наподобява малко на широко известната треска Ебола. Симптомите са температура, повръщане, диария, болки в корема и кървене. Заболяването става фатално десет дни след появата на първите симптоми, особено ако не се лекува.
>>>Случаите на ебола в Уганда се увеличават
Понякога заболяването е безсимптомно, което е сериозен проблем.
Първата голяма епидемия от Ласа избухва през 1970 – 1972 г. в Сиера Леоне. Стотици са настанени в болници, а жертвите са 70.
През 2017-а вирусът е пренесен в една от детските клиники в Сиера Леоне. 96 деца се разболяват, две трети от тях умират.
Всяка година треската Ласа причинява сериозни епидемии в Западна Африка като засяга над 900 000 души и отнема живота на повече от 5 000.
В опит да бъдат разкрити подробности за причинителя на заболяването в дълбочина и да има ефикасна борба с него през 2004 г. са създадени два екипа от специалисти от Франция, Германия и Гвинея.
Лечение и ваксинация
От 80-те години най-сериозните случаи на треската Ласа биват лекувани с рибавирин. За съжаление медикаментът не е толкова ефективен, а има и странични ефекти. Затова усилията са насочени към търсенето на други лекарства.
Създаден е консорциумът INTEGRATE, който обединява множество изследователи и лекари от 15 изследователски института, здравни заведения и хуманитарни организации от десет страни в Западна Африка, Европа и САЩ. Целта е да бъдат тествани нови лекарства в клинични изпитвания. Не по-малко са и усилията, насочени към създаването на ваксини, с които заразяването може да бъде ограничено.
Един от водещите изследователи в INTEGRATE проф. Силван Окогбенин, който е бивш директор на Университетската специализирана болница Ируа, която е един от най-големите центрове в Нигерия за лечение на заболяването, казва: „Треската Ласа е бич. Семействата губят прехраната си, децата губят майките си. Не можете да си представите загубите и въздействието от тази болест, която връхлита върху хората всяка година!“
>>>Нигерия въвежда ваксината Men5CV срещу менингит
Според д-р Мари Джаспард, главен изследовател в консорциума, треската Ласа е една от най-големите заплахи пред общественото здраве в региона заради своя епидемичен потенциал. „Спешно се нуждаем от по-ефективни лекарства за това до голяма степен пренебрегвано заболяване“, казва д-р Джаспард.
- Откриват жив червей от вида ophidascaris robertsi в мозъка на 64-годишна австралийка
- Експерти предупреждават за потенциално завръщане на жълтата треска в Съединените щати
- Съединените щати се подготвят за тройна заплаха от COVID-19, грип и RSV тази есен
- СЗО: Спирането на продажбата на живи диви животни ще предотврати появата на нови инфекциозни заболявания
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Как да свалим температурата в домашни условия
- Как да свалим температурата при бебе
- Д-р Елена Георгиева Божинова-Кънчева
- Гравиола
- Д-р Митко Русев Баев
- Лиственица-европейска
- Дрян обикновен
- Накиснете краката си в гореща вода със сода, за да свалите температурата си
- Нощна красавица, Вечерна красавица
- СБАЛ по инфекциозни и паразитни болести "Проф. Иван Киров" ЕАД, гр. София
Коментари към Треската Ласа в Нигерия причини смъртта на 20 души за седем дни