Откриват жив червей от вида ophidascaris robertsi в мозъка на 64-годишна австралийка
По време на мозъчната операция на 64-годишна жена лекарите от болницата в Канбера, Австралия, изваждат жив червей от вида ophidascaris robertsi. Както поясняват специалистите, това се случва за първи път. Операцията е осъществена през юни 2022 г., но случаят добива публичност сега, след като лекари и учени от болницата в Камбера и от Австралийския национален университет публикуват изследването си.
Случаят
Първите оплаквания на жената, която е от Нов Южен Уелс, датират от 2021 г., когато търси помощ в болницата в Канбера. Доц. Карина Кенеди, която е директор на отдела „Клинична микробиология“ в болница и преподавател в Медицинското училище на Австралийския национален университет, споделя, че първоначално жената има болки в корема и диария, след което развива треска, кашлица и задух.
„Сега вече мога да кажа, че най-вероятно тези симптоми са резултат от миграцията на ларвите на кръглия червей от червата в други органи като белите дробове и черния дроб“, казва доц. Кенеди и пояснява, че тогава опитът да бъдат идентифицирани микроскопични ларви, които никога преди не са били определяни като причиняващи инфекция при човека, е като опит да се намери игла в купа сено.
През 2022-а жената установява, че има проблеми с паметта, забравя лесно и много често е в състояние на депресия. Всичко това налага тя да бъде подложена на ядрено-магнитен резонанс. Именно при това изследване лекарите откриват атипична лезия в десния челен дял на мозъка.
Операцията
След като установяват проблемите в мозъка, неврохирурзите предприемат и операцията.
Неврохирургът д-р Хари Прия Банди е изключително учуден, когато вижда червей, който е жив и се движи. Той е с дължина осем сантиметра. Тъй като това се случва за първи път медиците веднага започват да търсят отговор на множество въпроси. Свързват се веднага с експерт по паразитология на животните в Агенцията за научни изследвания.
Както разказва водещият експерт по инфекциозни заболявания доц. Санджая Сенанаяке: „Изпратихме живия и мърдащ червей при експерта, а той веднага го идентифицира“. Направените молекулярни тестове потвърждават, че от мозъка на жената е изваден ophidascaris robertsi, кръгъл червей, който се среща в питоните.
„Това е първият описан в света случай на ophidascaris robertsi при хора“, казва доц. Сенанаяке, който е и един от авторите на изследването. Специалистът уточнява, че обикновено ларвите на кръглите червеи се намират в дребните бозайници и торбестите животни, които питонът изяжда. Този вид кръгли червеи се срещат в килимните питони и живеят в хранопровода и стомаха, изхрърлят яйцата си в изпражненията на гостоприемника.
„Хора, заразени с ларви на ophidascaris robertsi, са на практика случайни гостоприемници“, коментира доц. Сенанаяке и допълва, че този вид червеи се отличават с невероятна издръжливост и това, че могат да виреят почти навсякъде.
Как червеят е попаднал в организма на жената
Изследователите определят като основна причина факта, че жената живее в близост до езерна местност, която обитава питоните. Тя няма директен контакт с влечугото, но за сметка на това бере вид местна зеленина (Tetragonia tetragonioides), която използва в готвенето.
„Предполагаме, че е консумирала яйца на ophidascaris robertsi по невнимание или директно от растението, или индиректно чрез замърсяване на ръцете или на кухненското оборудване“, пишат учените в статията.
Изследването е публикувано в Centers for Disease Control and Prevention.
Състоянието на жената сега
Лекарите продължават да наблюдават 64-годишната жена, а доц. Сенанаяке подчертава, че не е лесно да си първият пациент в света за каквото и да било. „Не мога изразя достатъчно възхищението си от тази жена, която показа търпение и смелост по време на целия сложен процес на операция и лечение“.
Изводите
Този първи в света случай на нова паразитна инфекция при хора насочва вниманието към опасността от преминаване на болести и инфекции от животни към хора.
„Има 30 нови инфекции в света през последните три десетилетия, а от тях в световен мащаб зоонотични са 75%. Или в сила е предаването от животинския към човешкия свят. Това включва и коронавирусите. Тази нова инфекция не се предава между хората, така че няма да причини пандемия като COVID-19, SARS или Ебола“, коментира инфекционистът.
Според доц. Карина Кенеди този случай има и друго важно послание и то е свързано с безопасността на храните.
„Хората, занимаващи се със земеделие и градинарство, както и търсещи храна в природата, трябва да мият задължително ръцете си след работа и докосване на продукти. Старателно трябва да бъдат почиствани и измити храните, но и дъските за рязане и кухненските повърхности“, казва доц. Кенеди.
https://reporter.anu.edu.au/all-stories/australian-woman-found-with-python-parasite-in-her-brain
Продукти свързани с НОВИНАТА
ВИЗАЖ СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ 15 мл ENERGY GROUP
ФИТОВИТ АНТИСТРЕС капсули * 60
ХОЛИКАН С ЕКСТРАКТ ОТ ГРОЗДОВИ СЕМКИ капсули * 60 TIENS
Безплатна доставка за България!БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ УВЕРЕНОСТ 50 мл
ЕСКИМО БРЕЙНШАРП капсули * 50
НЕЙЧЪРС ПЛЮС АНИМАЛ DHA ЗА ДЕЦА дражета * 90
НОВИНАТА е свързана към
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Албендазол
- Електроенцефалограма (ЕЕГ)
- Асоциативни корови зони
- Д-р Елена Георгиева Божинова-Кънчева
- Д-р Митко Русев Баев
- КП № 56 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БОЛЕСТИ НА ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИТЕ НЕРВИ (ЧМН), НА НЕРВНИТЕ КОРЕНЧЕТА И ПЛЕКСУСИ, ПОЛИНЕВРОПАТИЯ И ВЕРТЕБРОГЕННИ БОЛКОВ И СИНДРОМИ
- Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери
- Дефицитът на калций и магнезий влияе на когнитивното здраве
- Перила
Коментари към Откриват жив червей от вида ophidascaris robertsi в мозъка на 64-годишна австралийка