Случаите на ебола в Уганда се увеличават
Епидемията от ебола в Уганда се разраства. Над 60 са установените до момента мъже и жени, заразени с вируса. Десет са жертвите, от които четирима са медицински работници.
Епидемията от ебола в Уганда
Първите случаи на ебола са регистрирани в централната част на Уганда – в областта Мубенде. След това вирусът се разпространява в съседните на Мубенде области Кагади, Киегегва и Касанда.
Министърът на здравеопазването Джейн Рут Асенг Осеро съобщава, че поредната жертва на вирусната хеморагична треска е 58-годишната анестезиоложка д-р Маргрет Наисибу. На 1 октомври 2022 г. битката с ебола губи и 37-годишният д-р Мохамед Али, който учи магистратура по хирургия в Международния университет в Кампала. Смъртта на здравен асистент и акушерка допълва трагичната статистика. Освен тях още шестима души стават жертви на Ебола. Така общият брой на починалите за последните 14 дни е десет.
Първият смъртен случай е на 23 септември и е на мъж на 24 години, който живее в централния район Мубенде. Министър Осеро казва, че това е първият случай на летален изход от 2019 г.
От СЗО уточняват, че младият мъж умира от така наречения судански щам, който е сравните рядък вид. Последният път, когато е идентифициран в Уганда, е през 2012 г.
Мерки за справяне с епидемията
Президентът на Уганда заявява, че страната няма да бъде блокирана в опит да се ограничи разпространението на заразата. В същото време Йовери Мусевени коментира, че най-вероятно жертвите на ебола са повече от установените до момента десет души, тъй като има съмнения за други 20, но те са погребани без да са направени тестове, които да установят дали причината за смъртта им е инфекцията.
Генералният директор на Световната здравна организация коментира, че когато откриването на случаите е забавено, то те бързо нарастват. След като бъдат идентифицирани, ситуацията се променя. „Мерките за контрол на епидемията от Ебола и лечението са в основата на справянето с тежкото заболяване“, казва д-р Тедрос Гебрейесус.
Факт е, че един от най-работещите начини за справяне с ебола са ваксините. В случая обаче има сериозен проблем. Оказва се, че ваксините, които се прилагат много успешно и реално спасяват хората и ограничават разпространението на вируса в Демократична република Конго, не са ефективни срещу варианта на Ебола в Уганда.
>>>СЗО обяви „извънредна ситуация от международен мащаб“ заради огнището на ебола в Конго
„В момента се разработват няколко ваксини срещу ебола. Има две, с които в Уганда могат да започват клинични изпитвания, след като правителството на страната даде разрешение за тях“, съобщава д-р Гебрейесус.
В същото време Световната организация отпуска 2 000 000 долара от фонда си за спешни случаи на Уганда. Средствата са в предназначени за справяне с огнищата на ебола. Здравното министерство на страната ще получи консумативи, ще бъдат изпратени и специалисти.
За ебола
Вирусът на хеморагична треска ебола е открит в Демократична република Конго (ДРК) през 1976-а. За съжаление смъртността е висока, а сред причините затова са на първо място трудното ограничаване на огнищата, тъй като инкубационният период е почти месец. Другата причина се крие във факта, че все още няма официално одобрено лекарство, с което да се открива и предотвратява заболяването.
Ваксината срещу ебола е най-сигурното средство от предпазване. През 2021 г. СЗО и УНИЦЕФ създадоха резерв от ваксини срещу ебола, чиято задача е да помогне при възникването на бъдещи епидемии.
>>>СЗО и УНИЦЕФ създадоха глобален резерв от ваксини срещу ебола
За съжаление, както става ясно от думите на генералния директор на СЗО, ваксините, които се прилагат в Демократична република Конго не са ефективни в Уганда, където се разпространява щамът „Судан“. Той е един от трите от общо шестте щама на ебола, които са в основата на най-големите епидемии.
До момента ДРК е преживяла повече от 12 епидемии. През 2019-а СЗО обяви извънредна ситуация от международен мащаб точно заради огнището на ебола в Конго. Година по-късно, през 2020-а, нова епидемия в страната взе живота на близо 2300 души.
НОВИНАТА е свързана към
- Вирусът ебола - история на откриването му и на неговата еволюция
- Клинична патология на ебола
- Арбовируси - причинители на трансмисивни инфекции
- В Япония одобриха прилагането на медикамента "Авиган" за лечение на ебола
- В Сиера Леоне останаха само двама души, болни от Ебола
- Ебола отново се завърна в Либерия, предупреди Световната здравна организация
- Либерия отмени епидемията от ебола
- Бебе от Демократично Конго оцеля след заразяване с ебола
- Ебола вирус
- Няма опасност вирусът ебола да мутира
Коментари към Случаите на ебола в Уганда се увеличават