По около хиляда българи месечно се включват в клинични проучвания
По около 1000 българи на месец се включват в клинични проучвания у нас.
Макар те да не са новост за страната ни, все пак не са толкова мащабни, колкото останалите европейски страни. У нас годишно започват около 190 нови проучвания, а в западните страни са няколко хиляди. През 2013 г. тук са се провели 1000 клинични изпитвания на нови лекарства, а в Германия и Франция - по над 10 000.
Тези данни изнесоха родни специалисти на семинар, организиран от Българската асоциация по клинични проучвания. Бившият шеф на Изпълнителната агенция по лекарствата, сега консултант, д-р Борислав Борисов посочва, че са нужни най-малко 15 години и инвестиция от 1 милард долара за създаването на всеки медикамент.
Клиничните проучвания върху човек са последна стъпка в процеса и преди това лекарството е изпитвано многократно, но все пак има рискове. Д-р Борисов обясни, че болните, участващи в клинчни изпитвания, са под постоянен лекарски контрол и имат достъп до най-високо ниво медицинска помощ при странични ефекти и влошаване на състоянието им.
По около 1000 нашенци месечно се съгласяват да участват в клинични изпитвания и да имат шанса да са първите, опитали иновативно лекарство, доста преди то да се появи на пазара.
- Децата заслужават достъп до лекарства, разработени специално за тях
- Започва клинично изпитване на HOPO 14-1 – лекарство за премахване на радиоактивни замърсители
- Ще проследят ефекта върху пациенти на пет нови молекули
- Кабинетът даде зелена светлина за присъединяването ни към „Съюз за милион европейски геноми“
Коментари към По около хиляда българи месечно се включват в клинични проучвания