Промени в Наредбата за дейността на яслите предвиждат в тях да могат да работят фелдшери и лекарски асистенти
Министерството на здравеопазването публикува за обществено обсъждане проект за промени в Наредбата за устройството и дейността на детските ясли и детски кухни и здравните изисквания към тях. Документът действа от 2008 г. Основният аргумент на здравните власти за предложените промени е свързан с огромния недостиг на медицински сестри и акушерки в детските ясли.
Промените
Основната промяна е възможността в детските ясли да могат да работят не само медицински сестри и акушерки, но и лекарски асистенти и фелдшери.
От Министерството на здравеопазването аргументират тази промяна с острия недостиг на медицински сестри и акушерки в детските ясли в цялата страна.
В много голяма част от яслите в страната тези длъжности са заети от пенсионери. Причината е, че последните години няма никакъв интерес към този вид работа. Дори и след увеличението на основната работна заплата няма промяна.
Ситуацията е тревожна, защото ще дойде момент, в който яслите ще останат без медицински специалисти.
В наредбата има и множество допълнения и прецизиране на отделни текстове. Те са свързани с качеството на дейностите, които осигуряват доброто израстване и развитие та децата.
Физическата активност има важно значение за развитието на малчуганите, затова в Наредбата е записано, че те трябва да бъдат навън най-малко два часа на ден.
Регламентирано е и времето, в което се допуска използването на електронни устройства и телевизор с условието, че това се прави единствено с образователни цели, които са част от плана за обучение, като то е съобразено с възрастта.
- За децата над 2 години – не повече от 10 минути веднъж в седмицата
- За децата от 3 до 5 години – от 10 до 15 минути не повече от два пъти в седмицата
- За децата от 6 до 7 години – от 10 до 20 минути не повече от два пъти през седмицата
Уточнява се, че при използването на електронни устройства е задължително да бъдат спазвани изискванията за превенция на нарушения в зрението и опорно-двигателната система. Веднага след тези занимания за децата трябва да бъдат организирани дейности, свързани с физическа дейност. Например, упражнения, спортни занимания, танци, разходка, игри на открито.
Подчертава се колко е важно работата на персонала при изпълнението на всички дейности да бъде екипна. Не на последно място е регламентирано, че работещите трябва да имат възможности за повишаване на квалификацията си в областта на ранното детско развитие, профилактиката и комплексната промоция на здраве в кърмаческа и ранна детска възраст.
Освен опазването и укрепването на здравето приоритет в дейността на яслите са образователните дейности, съобразени с възрастта и индивидуалните особености на децата.
Промените предвиждат още и възможност яслите да си сътрудничат с общопрактикуващите лекари, с различни специалисти и с родителите .
Първите коментари след публикуването на проекта
„Възрастта от 0 до 3 години не е медицинско състояние, че да изисква медицински специалисти постоянно“, пише в един от коментарите. В друг родител твърди, че в яслите трябва да работят само хора с педагогическо образование, защото децата се нуждаят от „възрастен, който общува с тях с добре премерен подход и с разбиране за детската психология, за етапите на когнитивно развитие, който знае как да ги стимулира, а не да ги ограничава.“
В друг от коментарите е записано: „Ако искате смислени промени, направете физическо обсъждане“.
В част от изразените мнения хората казват, че няма нужда от допълнителен медицински персонал и настояват той да бъде насочен към болниците, където проблемът е много по-сериозен.
В предложенията за промени в Наредбата не става дума за увеличаване на щата, а единствено за разширяване на вида специалисти, които могат да работят в яслите.
Наличието на медицински специалисти е важно, защото точно децата до две и три години, които посещават ясла, се нуждаят от постоянно наблюдение и бърза и адекватна реакция при нужда.
Общественото обсъждане продължава до 7 май 2022 г.
НОВИНАТА е свързана към
- Детска ясла № 128 "Слънце", гр. София
- Здравни изисквания към детските ясли
- Частна детска ясла "Бърборанчета", гр. София
- Детска ясла № 69, гр. София
- Детска ясла "Асен Халачев", гр. Плевен
- Детска ясла № 11 "Тракийче", гр. Шумен
- Детска ясла № 17 "Щастие", гр. Шумен
- Детска ясла № 5, гр. Търговище
- Детска ясла № 4 "Веселушки", гр. Монтана
- Детска ясла "Дребосъчета", гр. Пловдив
Коментари към Промени в Наредбата за дейността на яслите предвиждат в тях да могат да работят фелдшери и лекарски асистенти