Прототипи на ваксини срещу COVID-19 предпазват маймуни от заразяване с коронавирус
Прототипи на ваксини предпазват маймуни от заразяване с новия коронавирус, съобщиха изследователи от Медицинския център „Beth Israel Deaconess“ в Бостън. Това откритие, както и провеждането на поредица от експерименти с животни, според тях предлага надежда за създаването на ваксина, която да е ефективна и при хора.
Учени от много държави вече тестват ваксини срещу коронавирус при хора, но първоначалните опити са предназначени за определяне на безопасността, а не за установяване на тяхното действие и ефикасност.
Към момента са стартирани над сто изследователски проекти за създаване на ваксина срещу новия коронавирус, като при 9 от тях са започнати или вече завършени ранните изпитвания за безопасност. Следващите етапи, предвидени за определяне на ефективността, са по-обстойни и резултатите от тях ще отнемат поне няколко месеца.
Междувременно д-р Дан Барух, вирусолог в Медицинския център „Beth Israel Deaconess“, и колегите му са започнали поредица от експерименти върху маймуни, за да получат по-задълбочен поглед върху това как коронавирусите влияят на маймуните, както и дали ваксините могат да се борят с патогените. Докладът им е публикуван в списанието „Science“.
Първото проучване на учените цели да определи дали маймуните получават имунитет срещу вируса, след като се разболеят. За тази цел екипът използва девет макаци резус, заразени с новия коронавирус. По време на проучването маймуните развиват симптоми, които наподобяват умерен случай на COVID-19, включително белодробно възпаление, което впоследствие е довело до пневмония. След тяхното възстановяване учените откриват, че животните са изградили антитела срещу вируса, някои от които неутрализиращи.
При втори опит за заразяване с коронавирус маймуните произвеждат „прилив на неутрализиращи антитела“.
Тези резултати не означават непременно, че хората също ще развият силен, дълготраен имунитет към новия коронавирус. Все пак д-р Барух и други учени намират изследването за окуражаващо.
Когато нова ваксина преминава в тестване, първият кръг от изпитвания е предназначен да провери дали е безопасна. Едва след това изследователите продължават напред с по-големи изпитвания, които имат за цел да установят дали ваксината действително предпазва от заболяване.
Създателите на ваксини често опитват различни дози по време на проучването за безопасност, търсейки най-ниската доза, която осигурява най-голяма защита. Изследването на д-р Барух предполага, че измерването на неутрализиращите антитела може да даде индикация дали дозата е достатъчно мощна, за да осигури защита.
Във втората част от експеримента учените тестват прототипи на потенциални ваксини върху макаци. На всяка маймуна са инжектирани части от ДНК, които тя преобразува в жизненоважни протеини, чиято цел е да "обучат" имунната система да разпознава вируса.
Резултатите показват, че макаците създават неутрализиращи антитела срещу коронавирусите, които са насочени по-специално към протеин, покриващ повърхността на вируса, наречен шипов протеин.
nytimes.com, nature.com, pixabay.com
- Американско проучване: Антивирусното лекарство „Ремдесивир“ ускорява възстановяването от COVID-19
- България вече може да изнася аналгин-хинин
- Първи смъртен случай в Китай от пневмония, причинена от нов тип коронавирус
- Япония възнамерява да одобри лекарството „Ремдесивир“ за лечение на пациенти с COVID-19
НОВИНАТА е свързана към
- 10 песни, които да пеете, докато си миете ръцете срещу вирусите
- Хранене при грип
- Американско проучване: Антивирусното лекарство „Ремдесивир“ ускорява възстановяването от COVID-19
- България вече може да изнася аналгин-хинин
- Япония възнамерява да одобри лекарството „Ремдесивир“ за лечение на пациенти с COVID-19
- Първи смъртен случай в Китай от пневмония, причинена от нов тип коронавирус
- Испанският парламент одобри искането на правителството да удължи с две седмици извънредното положение
- Д-р Георги Тодоров: Колеги, защо не реагирахте на лишените от смисъл промени в Закона за здравето?
- Повече от 5 000 000 лв. са дарени за борбата с COVID-19
- Нова заповед на министъра на здравеопазването улеснява режима при преминаването на областните КПП
Коментари към Прототипи на ваксини срещу COVID-19 предпазват маймуни от заразяване с коронавирус