Проф. Иво Кременски: Дали родителите трябва да знаят предварително пола на очакваното дете, е преди всичко етичен въпрос
Нямам данни, но допускам, че и у нас се правят опити за аборти заради това, че в семейството се задава още едно момиченце вместо дългоочакваното момченце. Затова може би не е лошо да се премълчава полът на детето, но това не може да е принцип за всички случаи.
Дали родителите трябва да знаят предварително пола на очакваното дете, е преди всичко етичен въпрос, но той става силно медицински, когато имаме данни за риск от раждането на дете с тежки увреждания заради заболявания, свързани с пола. Такива данни са например предишно дете на семейството с полово свързано заболяване, друг близък кръвен родственик с такова заболяване. Или пък медицински индикации за такъв риск - изследвания или други сигурни данни, придобити с медицински способи.
Макар у нас абортът по желание да е разрешен до определен етап от бременността, селекцията на бебетата по пол не може да се допуска. Това би било най-тежка форма на дискриминация. В закона за здравето и въобще в нашето законодателство това е постановено отдавна и много категорично.
Но има един-единствен случай, когато изключение е допустимо - при споменатия по-горе медицински доказан риск от тежки генетични дефекти. Тогава полът на детето не само че трябва да бъде съобщен на родителите, но и много ясно, точно и подробно трябва да им бъде обяснено каква е връзката му със заболяването. Семейството трябва да бъде запознато с всички рискове и възможности за лечение. Както и с вероятността от тежка инвалидизация, ако има такава, или с невъзможността заболяването да бъде лекувано, ако случаят е такъв.
Ще дам примери, които не засягат женските бебета, а мъжките, но добре илюстрират за какво става дума. Говорим за Х-свързани заболявания, които се предават по майчина линия, при това на момчетата. Например най-честата мускулна дистрофия, която се предава от майка на син. Или пък хемофилията.
Лекарят е длъжен да съобщи пола на детето и да обясни риска от тези полово свързани по майчина линия болести.
Даже трябва да информира семейството за това колкото се може по-рано. На родителите трябва да се предложат повече възможности за точна диагностика и да им се даде право на избор да родят ли дете с тежки дефекти, или не.
Но пак повтарям - говорим само за тежките нелечими генетични заболявания, а не за козметични дефекти и т.н.
Да се върнем обаче на въпроса трябва ли по принцип да е забранено съобщаването на пола на нероденото дете. За да се сложи допълнителна бариера пред селекцията на бебетата по пол, би могло да се наложи такова ограничение до третия месец от бременността. След това абортът по желание така или иначе е недопустим и забранен в повечето страни. Затова и не виждам много основателни причини полът да трябва да се премълчава и след 16-17-ата седмица от бременността. Ако семейството иска да го узнае, защо да не му се казва? За някои хора е важно да го знаят предварително.
Проф. Иво Кременски, национален консултант по Генетика
Коментари към Проф. Иво Кременски: Дали родителите трябва да знаят предварително пола на очакваното дете, е преди всичко етичен въпрос