Проф. Шарбел Монайе в съвместна операция с доц. Сираков в УМБАЛ"Иван Рилски" на 15-16 февруари, 2019
Проф. Шарбел Монайе от Университетската болница в Лимож, Франция ще оперира заедно с доц. Станимир Сираков четирима български пациенти на 15 и 16 февруари 2019 г. в УМБАЛ „Св. Иван Рилски”. Проф. Монайе е в топ три на водещите интервенционални нерворентгенолози в света.
След продължителна кореспонденция с доц. Сираков, който е ръководител на „Референтния център по мозъчно-съдови заболявания“ в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ – София доцент към Катедрата по образна диагностика на МУ-София, известният френски професор прие поканата на българската болница. Двамата ще оперират четирима пациенти (две деца и две млади жени)с изключително сложни мозъчни малформации, за които единствената алтернатива би била лечение в чужбина.
„Ние си даваме ясна сметка като оператори, че точно тези малформации са твърде комплексни, за да ги направим сами. Разбира се бихме могли, но в нашите ръце шансът от усложнения е в пъти по-голям, отколкото при проф. Монайе”, обяснява доц. Сираков. Той допълва, че през 2018 г. в Клиниката по неврохирургия на УМБАЛ „Св. Иван Рилски” са направени 29 операции на артериовенозни малформации (АВМ). Всички те са преминали успешно, без усложнения, което е много добър резултат. Най-малката ни пациентка е била 7-годишна, а най-възрастният пациент – около 50-годишен.
Шарбел Монайе е сред пионерите във въвеждането на ендоваскуларното лечение на артериовенозни малформации. Той е един от първите, заедно с проф. Шапо от Германия, които предлагат т.нар. трансвенозен достъп при емболизацията на тези сложни случаи. Това ще бъде методът, по който ще бъдат третирани малформациите и при българските пациенти. Въпреки че тази техника при лечението на АВМ се практикува едва от 2 години в света, тя показва забележителен успех. Смята се, че чрез нея вече успешно могат да се третират случаи, които преди 5-6 години са били смятани за нелечими.
Съвместната демонстрация на проф. Монайе и доц. Сираков ще бъде част от Балканската неврологична среща „Трансвенозен достъп при емболизация на мозъчна артериовенозна малформация”, за участие в която са поканени всички водещи интервенционални неврорентгенолози от региона. Третирането на малформациите при четиримата пациенти ще бъде предавано в реално време в аулата на УМБАЛ „Св. Иван Рилски”. Всяка от интервенциите ще бъде последвана от дискусия. Балканската среща е отворена за участие на всички медицински специалисти, които имат интерес. Участието е безплатно, но е необходима предварителна регистрация на 02/8511239.
Какво представляват АВМ и защо е толкова важно да бъдат отстранени?
АВМ са вродени малформации, като представляват кълбо от абнормални или не добре формирани кръвоносни съдове (артерии и вени) с естествено предразположение към кървене. Те могат да са навсякъде в човешкото тяло, но мозъчните и гръбначните АВМ са с висок риск при кървене. Проблемът е, че тяхната стена е различна от тази на нормалните артерии, което е предпоставка за кървене. Спукването на някой от тези съдове е животозастрашаващо в повечето случаи. Другият голям проблем е, че според локализацията им, те могат да причинят тежък неврологичен дефицит: от пареза на ръка или крак, до смущения в говора или постоянни епилептични припадъци. Обикновено епилепсията, причинена от такива малформации, е фармакорезистентна, т.е. не се повлиява от лекарства.
Какво представлява самият метод?
При eндоваскуларната емболизация достъпът до патологичните съдове се осъществява чрез убождане на артерия на крака. Специалистите се движат по съдовата система и с помощта на специални микрокатетри, достигат до центъра на малформацията. Целта е патологичните съдове да бъдат запълнени с така наречено - тъканно лепило. Стане ли това, те вече са изолирани от нармалното кръвообръщение, в тях няма пулсиране и налягане, като съответно шансът за кървене е елиминиран. „По този начин решаваме проблема на пациента – бил той неврологичен или животозастрашаващ, а в 70% от случаите дори можем да спрем пристъпите на епилепсия”, обяснява доц. Сираков. Той уточнява, че въпреки че се смята за най-ефективното лечение на подобни, тежки случаи, ендоваскуларната емболизация също крие своите рискове. Затова и част от пациентите, чиито АВМ ще бъдат третирани от проф. Монайе и доц. Сираков, вече са преминали поредица от интервенции в българската болница, чиято цел е била да ги „подготви” за финалната операция.
Честота на артериовенозните малформации (АВМ)
Честотата на АВМ е 4 на 100 000 души.
Две трети от симптомите на АВМ се срещат при лица под 40 години.
30% от кръвоизливите, които се получават в следствие на АВМ, водят до тежък неврологичен дефицит, а 10 % до смърт.
Симптоми на артериовенозна малформация (АВМ)
При някои пациенти наличието АВМ може да бъде безсимптомно. Едва при около 12 % от хората се проявяват симптоми, най-често мозъчни кръвоизливи, които могат да подскажат за наличието им. Сред симптомите могат да бъдат също:
- Епилептичнен припадък;
- Парези и парализи;
- Нарушене на координацията;
- Главоболие;
- Зрителни нарушения;
- Говорни проблем;
- Паметови разстройства;
- Деменция.
За проф. Шарбел Монайе
Проф. Шарбел Монайе е водещият невро-интервенционалист в Отделението по образна диагностика и интервенционална рентгенология на Университетската болница в Лимож, Франция и професор в Медицинския университет в Лимож.
Проф. Монайе е член на Борда на Световната федерация по Интервенционална рентгенология, член на борда на Френското общество по невро-рентгенология и почетен член на LIRA (Латвийска интервенционна асоциация по рентгенология) и на SOBRICE (Бразилско дружество по интервенционна рентгенология).
За доц. Станимир Сираков
Д-р Станимир Сираков е председател на Българското дружество по интервенционална рентгенология, ръководител на сектор „Интервенционална рентгенология“ в отделението по образна диагностика в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ – София и доцент към Катедрата по образна диагностика на МУ-София, ръководител на Референтния център по Мозъчно-съдови заболявания към УМБАЛ Св. Иван Рилски. Специализирал е при водещи имена на Европейската интервенционална рентгенология като проф. П. Боснякович – Сърбия, проф. Ж. Море – Франция и проф. Ш. Монайе – Франция.
Доц. Сираков е първият български рентгенолог с диплома от European Boаrd of Neurointervention (EBNI) Европейския борд по нервоинтервенции, която му дава право да практикува като невро-рентгенолог в цяла Европа.
- Проф. Шарбел Монайе и доц. Станимир Сираков ще оперират на 15 февруари две български деца в УМБАЛ "Св. Иван Рилски"
- Четирима пациенти ще получат шанс за живот след уникални операции в УМБАЛ "Св. Иван Рилски"
- Планираните на 16 февруари операции на доц. Сираков и проф.Монайе не се осъществиха
- Спасителна акция по въздух спаси живота на 27-годишно момиче от Варна с тежък мозъчен кръвоизлив
НОВИНАТА е свързана към
- Доц. д-р Милена Николова-Влахова, д.м.
- Доц. д-р Асен Бусарски, д.м.
- Доц. д-р Габриела Манова, д.м.
- д-р Симеон Валентинов Монов, д.м.
- Д-р Руска Шумналиева, д.м.
- Проф. д-р Красимир Цветков Минкин, д.м.
- Доц. д-р Асен Ангелов Хаджиянев, д.м.
- Проф. д-р Станимир Стефанов Сираков, д.м.н.
- Проф. д-р Зоя Ангелова Спасова
- Доц. д-р Дилян Валентинов Фердинандов, д.м.
Коментари към Проф. Шарбел Монайе в съвместна операция с доц. Сираков в УМБАЛ"Иван Рилски" на 15-16 февруари, 2019