Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Проф. Шарбел Монайе и доц. Станимир Сираков ще оперират на 15 февруари две български деца в УМБАЛ "Св. Иван Рилски"

Проф. Шарбел Монайе и доц. Станимир Сираков ще оперират на 15 февруари две български деца в УМБАЛ "Св. Иван Рилски"

от 14 фев 2019г., обновено на 18 фев 2019г.
Проф. Шарбел Монайе и доц. Станимир Сираков ще оперират на 15 февруари две български деца в УМБАЛ "Св. Иван Рилски"  - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Две деца – 4-годишно момиченце и 18-годишно момче ще бъдат първите пациенти, които ще бъдат оперирани утре (15 февруари 2019 г.) от проф. Шарбел Монайе и доц. Станимир Сираков в УМБАЛ „Св. Иван Рилски”. Двамата млади пациенти са със сложни артериовенозни малформации (АВМ), които иначе трябваше да бъдат лекувани в чужбина.

Методът, който двамата медицински специалисти ще използват, е eндоваскуларна емболизация, при която достъпът до патологичните съдове се осъществява чрез артерия на крака. АВМ са вродени малформации, които представляват кълбо от абнормални или не добре формирани кръвоносни съдове (артерии и вени) с естествено предразположение към кървене. Те могат да са навсякъде в човешкото тяло, но мозъчните и гръбначните АВМ са с висок риск при кървене. При тази техника лекарите се движат по съдовата система и след като достигнат до центъра на малформацията запълват патологичните съдове с т.нар. тъканно лепило. По този начин изолират съдовете от нормалното кръвообръщение и елеминират риска от по-нататъшно кървене.

Ендоваскуларната емболизация на артериовенозни малформации е един от най-новите и обещаващи методи за лекуване на подобни тежки състояния. Той се практикува във водещите страни в света, както и от няколко години в България. Един от най-големите специалисти в този вид терапия в света е проф. Шарбел Монайе.

Операциите ще започнат в 9:00 часа и ще бъдат предавани чрез пряка връзка на живо в аулата на УМБАЛ „Св. Иван Рилски”, където интервенционални неврорентгенолози от целия балкански регион ще следят какво се случва в операционната. Съвместната демонстрация на проф. Монайе и доц. Сираков ще бъде част от Балканската неврологична среща „Трансвенозен достъп при емболизация на мозъчна артериовенозна малформация”. Сред участниците в нея ще бъдат най-големите специалисти в тази област в Румъния – д-р Дима Стефанита и Д-р Разван Станчиулеску. Очакват се гости от Гърция, Турция, Македония.

Съвместните операции на проф. Монайе и доц. Станимир Сираков ще продължат и в събота (16 февруари 2019 г.), когато ще бъде даден шанс за нормален живот на две млади жени, които също са с много тежки мозъчни артериовенозни малформации.

Какво представляват АВМ и защо е толкова важно да бъдат отстранени?
АВМ са вродени малформации, като представляват кълбо от абнормални или не добре формирани кръвоносни съдове (артерии и вени) с естествено предразположение към кървене. Те могат да са навсякъде в човешкото тяло, но мозъчните и гръбначните АВМ са с висок риск при кървене. Проблемът е, че тяхната стена е различна от тази на нормалните артерии, което е предпоставка за кървене. Спукването на някой от тези съдове е животозастрашаващо в повечето случаи. Другият голям проблем е, че според локализацията им, те могат да причинят тежък неврологичен дефицит: от пареза на ръка или крак, до смущения в говора или постоянни епилептични припадъци. Обикновено епилепсията, причинена от такива малформации, е фармакорезистентна, т.е. не се повлиява от лекарства.

Какво представлява самият метод?
При eндоваскуларната емболизация достъпът до патологичните съдове се осъществява чрез убождане на артерия на крака.  Специалистите се движат по съдовата система и с помощта на специални микрокатетри, достигат до центъра на малформацията. Целта е патологичните съдове да бъдат запълнени с така наречено - тъканно лепило.  Стане ли това, те вече са изолирани от нармалното кръвообръщение, в тях няма пулсиране и налягане, като съответно шансът за кървене е елиминиран. „По този начин решаваме проблема на пациента – бил той неврологичен или  животозастрашаващ, а в 70% от случаите дори можем да спрем пристъпите на епилепсия”, обяснява доц. Сираков. Той уточнява, че въпреки че се смята за най-ефективното  лечение на подобни, тежки случаи, ендоваскуларната емболизация също крие своите рискове. Затова и част от пациентите, чиито АВМ ще бъдат третирани от проф. Монайе и доц. Сираков, вече са преминали поредица от интервенции в българската болница, чиято цел е била да ги „подготви” за финалната операция.

Честота на артериовенозните малформации (АВМ)
Честотата на АВМ е 4 на 100 000 души.
Две трети от симптомите на АВМ се срещат при лица под 40 години.
30% от кръвоизливите, които се получават в следствие на АВМ, водят до тежък  неврологичен дефицит, а 10 % до смърт.

Симптоми на артериовенозна малформация
(АВМ)
При някои пациенти наличието АВМ може да бъде безсимптомно.  Едва при около 12 % от хората се проявяват симптоми, най-често мозъчни кръвоизливи, които могат да подскажат за наличието им. Сред симптомите могат да бъдат също:

  • Епилептичнен припадък;
  • Парези и парализи;
  • Нарушене на координацията;
  • Главоболие;
  • Зрителни нарушения;
  • Говорни проблем;
  • Паметови разстройства;
  • Деменция

Първият пациент е 4,5-годишно момиченце, което до ноември миналата година е било напълно здраво. Тогава то получава кръвоизлив в мозъка, в следствие на което се парализират дясната му ръчичка и дясното краче.  Детето е докарано по спешност в Клиниката по неврохирургия на  УМБАЛ „Св. Иван Рилски”, където след напраените образни изследвания е установена мозъчна артериовенозна малформация, която е в много рискова и сложна зона на мозъка. Оказва се, че е невъзможно детето да бъде лекувано с конвенционалнаневрохирургична операция, тъй като, заради сложната зона в мозъка, вероятността да излезе по-тежък инвалид от операцията или да не оцелее е огромна. За радиохирургия (алтернативен метод, който се прилага, когато стандартната операция е неприложима) пък малформацията е твърде голяма. Единственият вариант, който остава, е детето да бъде оперирано чрез трансвенозна емболизация.

Вторият пациент, който ще бъде опериран на 15 февруари, е 18-годишно момче. Той идва в Клиниката по неврохирургия на УМБАЛ „Св. Иван Рилски” по повод тежка епилепсия, която не се поддава на лечение с медикаменти. След направени изследвания се установява много сложна малформация, която освен това е и доста голяма. Както при малкото дете, тя е неподходяща за стандартна операция, не става за радио-хирургия, а за да се третира чрез ендоваскуларна емболизация трябва чувствително да се редуцира обемът й. Затова доц. Сираков предварително е направил на момчето парциална  емболизация, (частично запушване на съдовете) като по този начин е „подготвил терена” за финалната намеса на проф. Монайе.  Без тази интервенция пациентът не само че ще продължи да страда от непрекъснати припадъци, но има опасност малформацията всеки момент да изкърви, което ще е фатално.

 

Още по темата:
  • Планираните на 16 февруари операции на доц. Сираков и проф.Монайе не се осъществиха Планираните на 16 февруари операции на доц. Сираков и проф.Монайе не се осъществиха
  • Проф. Шарбел Монайе в съвместна операция с доц. Сираков в УМБАЛ"Иван Рилски" на 15-16 февруари, 2019 Проф. Шарбел Монайе в съвместна операция с доц. Сираков в УМБАЛ"Иван Рилски" на 15-16 февруари, 2019
  • Четирима пациенти ще получат шанс за живот след уникални операции в УМБАЛ "Св. Иван Рилски" Четирима пациенти ще получат шанс за живот след уникални операции в УМБАЛ "Св. Иван Рилски"
  • Първата операция в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ на мозъчна аневризма бе приключена успешно от проф. Хенкес и доц. Сираков Първата операция в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ на мозъчна аневризма бе приключена успешно от проф. Хенкес и доц. Сираков
5.0/5 1 оценка

Коментари към Проф. Шарбел Монайе и доц. Станимир Сираков ще оперират на 15 февруари две български деца в УМБАЛ "Св. Иван Рилски"

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Проф. Шарбел Монайе и доц. Станимир Сираков ще оперират на 15 февруари две български деца в УМБАЛ "Св. Иван Рилски"
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 20:54
    Коментирайте "Проф. Шарбел Монайе и доц. Станимир Сираков ще оперират на 15 февруари две български деца в УМБАЛ "Св. Иван Рилски" "

НОВИНАТА е свързана към

  • Проф. д-р Станимир Стефанов Сираков, д.м.н.
  • Доц. д-р Асен Бусарски, д.м.
  • Доц. д-р Габриела Манова, д.м.
  • Доц. д-р Асен Ангелов Хаджиянев, д.м.
  • Проф. д-р Красимир Цветков Минкин, д.м.
  • Доц. д-р Милена Николова-Влахова, д.м.
  • д-р Симеон Валентинов Монов, д.м.
  • Проф. д-р Зоя Ангелова Спасова
  • Д-р Недко Каракашев
  • Проф. д-р Доброслав Кюркчиев, д.м.н.
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Безплатни консултации на пациенти с чернодробни заболявания, проф. Бюлент Юнал, 30 май, 2024 година

преди 370 дни, 3 часа и 27 мин.

Безплатни консултации на пациенти с чернодробни заболявания, проф. Бюлент Юнал, 31 май, 2024 година

преди 370 дни, 3 часа и 27 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 8 часа и 58 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 23 часа и 59 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 10 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 17 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival