Пушачите в България са намалели с 3% след забраната за тютюнопушене на обществени места
Мнозинството от пушачите (74%) твърдят, че в момента пушат толкова, колкото и преди влизането в сила на забраните и ограниченията за тютюнопушене, сочи изследване на НЦИОМ.
79% от активните пушачи в момента предпочитат да посещават заведения, разполагащи с лятна градина или намиращи се изцяло на открито. Други 41% излизат да пушат извън заведението, което посещават, а 29% предпочитат да не пушат в заведения на закрито.
Едва 15% от пушачите твърдят, че не посещават заведения и затова забраната не е проблем за тях.
По данни от последното национално представително изследване на НЦИОМ, делът на пушачите сред пълнолетното население на страната възлиза на 34%. Мъжете, хората на възраст между 30 и 59 години и ромите, употребяват тютюневи изделия по-често от останалите.
46% от участвалите в изследването твърдят, че никога не са пушили. Така отговарят предимно жените и най-възрастните.
Една пета от интервюираните са бивши пушачи. Най-често отказалите се от тютюнопушенето са мъже и хора на възраст между 40 и 49 години.
В момента 43% от активните пушачи поне на декларативно ниво твърдят, че ако решат да отказват цигарите, ще го направят само ако пушенето стане финансово непосилно за тях, сочат резултатите от допитването.
За 37% от пушачите основание да се откажат от цигарите би било появяването на сериозни здравословни проблеми. Това се отнася в най-голяма степен за жените, за най-възрастните респонденти, за заможните, за жителите на столицата и на градовете областни центрове.
17% от пушещите твърдят, че ако решат да се откажат от този навик, това няма да е свързано нито с финансови или здравословни причини, нито със семейство, работа или забрани за употребата на тютюневи изделия, а ще бъде въпрос на техен личен избор.
Коментари към Пушачите в България са намалели с 3% след забраната за тютюнопушене на обществени места