Пчеларите обжалват наредба на МЗХ
Според пчеларите с това условие се нарушава законодателството на ЕС за свободна търговия. Те изтъкнаха, че никоя друга държава няма подобно условие за разпределение на продажбите на пчелни продукти.
В България годишно се произвеждат между 8 и 12 хиляди тона мед, но това количество може да се увеличи двойно, ако бъдат въведени по-модерни технологии. Сега в пчеларството се работи с кошери от времето на Междусъюзническата война, посочи Котларски.
Производителите са на мнение, че потребителят не е запознат с уникалните свойства и приложение на прополиса, пчелното млечице и пчелния прашец. Затова и употребата им е силно ограничена. Дори консумацията на мед у нас е 10-12 пъти по-малка в сравнение с тази в Германия.
Пчелното млечице е най-скъпо, като неговата цена достига до 500 лв. за килограм на едро, а иначе на дребно се продава разфасовка от 10 грама за 10 лева. Поради високата цена на този пчелен продукт, той може да бъде закупен само от производител, но не и в големите хипермаркети. Цената на меда в различните райони на страната варира силно, но има и мед, чиято себестойност достига до 9 лв. В същото време прекупвачите през тази година изкупуват меда за 3,40 лева, оплакаха се пчеларите.
Те предупредиха, че само истинският мед кристализира, като единствено акациевият може да остане в продължение на две години в течно състояние. По думите им тазгодишната реколта е "средна хубост", но увеличеното търсене на мед се очаква да дойде през зимните месеци с появата на грипните заболявания.
Коментари към Пчеларите обжалват наредба на МЗХ