Пълна доболнична и болнична грижа за 250-300 лв. годишно
Но в България, както и в други развити европейски страни има и допълнително здравно осигуряване - извън задължителното, което се различава съществено от здравната застраховка, дори и някои експерти да твърдят, че между двете неща няма разлика.
От дружествата за доброволно здравно осигуряване обясняват, че всеки един от техните членове има договори с над 400 лечебни заведения у нас, както и денонощна телефонна линия, на която осигурените могат да получат консултация с лекар и да бъдат насочени към конкретна болница. Дружествата плащат лечението и контролират изпълнителите на медицинска помощ, като така допринасят за повишаване качеството на услугите. Подобни неща застрахователните компании не предлагат.
При доброволното здравно осигуряване се отделят немалко средства за профилактика, което застрахователите не правят, тъй като тази дейност е насочена към здравите хора. Застрахователите плащат само при настъпила щета, и то за определени заболявания и до определен лимит без оглед на реално направените разходи за лечение.
При доброволното здравно осигуряване осигурените имат достъп до здравно обслужване, без значение дали има направления. Дружествата покриват разходи за прегледи и изследвания дори когато не се установи заболяване, но човек не се чувства добре и има нужда от консултация с лекар.
По този начин се предотвратява и изключително неприятното плащане на ръка от пациентите. Дружествата се разплащат директно с лечебните заведения и всеки осигурен знае, че не дължи никакви суми на лекаря или болницата.
Засега от изброените дотук предимства се ползват служители и техните семейства в предприятията, които имат договори с някое от дружествата за доброволно здравно осигуряване.
Всеки може да сключи и индивидуален договор и срещу средна годишна вноска от 250-300 лв. да получи три пакета - за профилактика, доболнична и болнична помощ.
При договори с предприятия тази сума намалява, тъй като осигурените са в група.
По данни на Комисията за финансов надзор през 2010 г. от 19 общозастрахователни компании само три предлагат застраховка "заболяване". В животозастраховането от 16 дружества пет предлагат "постоянна здравна застраховка". Причина за това е, че дейността по здравното осигуряване е твърде специфична и високо рискова, поради което застрахователните компании не проявяват голям интерес към нея, твърдят от дружествата.
Лицензираните дружества за доброволно здравно осигуряване през 2010 г. са общо 20 на брой и формират годишен премиен приход от 42 000 000 лв.
През миналата година те са изплатили на болниците над 20 млн. лв., което подпомага развитието на здравната система. Затова е добре частните здравни фондове да станат част от задължителното здравно осигуряване, категорични са от дружествата за доброволно здравно осигуряване.
Коментари към Пълна доболнична и болнична грижа за 250-300 лв. годишно