Първата в България Катедра по спешна медицина в Медицинския университет в София ще бъде открита през септември
Катедрата ще разполага с две независими едно от друго звена. Едното ще бъде разположено в Институт "Пирогов", а другото в болница "Царица Йоана"-ИСУЛ. Във всяко едно от тях ще се изучават специалностите, с които разполага съответното лечебно заведение. Студентите пък ще трябва да посещават и двете звена, за да изпълнят цялостната програма на обучението. За развитието на учебния процес ще се създаде и тренажорна зала. В нея ще се провеждат занятията за придобиване на технически умения за извършването на различни спешни манипулации и техники, каквито са интубиране, извършване на сърдечен масаж и др.
Обучението ще се провежда на съвременни манекени, чрез които ще се симулират спешни състояния. Средствата за оборудването на залата, както и за обучението и разкриването на Катедрата по спешна медицина, ще бъдат осигурени по европейския проект "ПУЛСС". Общата сума е 6 милиона, като само за обучението ще бъдат отделени три.
В момента в системата на Спешна помощ работят 1150 лекари, от които половината са със специалност, като само при 69 това е спешната медицина. От 2008 г. досега 17 лекари са завършили спешна медицина, а още 34 са в процес на обучение. В същото време отпуснатите места са били 196, като 162 от тях са били държавно финансирани. През следващата година обаче от Здравно министерство се надяват, че интересът към специалността ще се засили, тъй като заплащането на специализантите държавна поръчка ще се увеличи от три на четири минимални работни заплати.
Освен това със създаването на Катедрата по спешна медицина в Медицинският университет в София ще се подобри и качеството на образованието.
Коментари към Първата в България Катедра по спешна медицина в Медицинския университет в София ще бъде открита през септември