Първи смъртен случай от морбили в България
Първият смъртен случай от морбили в България вече е факт. 10-месечно бебе от "Столипиново" в Пловдив е починало от заболяването. Детето е било прието на 29 март в лечебното заведение със симптоми за болестта и тежък ларингит. То не е било ваксинирано, защото първата ваксинация се прави на 13-месечна възраст според българския имунизационен календар.
Подобни случаи предразполагат към тежко протичане на заболяването със спастични пристъпи. На детето са му провеждани множество консултации, правена му е допълнителна инхалаторна терапия, графия на белите дробове. Преди ден състоянието му се влошава рязкои е получило дихателна недостатъчност. Въпреки своевременните реакции на докторите и оказаната реанимация, бебето е починало в ранните часове.
До 7 април са регистрирани общо 36 случая на морбили в страната. Потвърдени са лабораторно 21 от тях. Два са с отрицателни резултати, един е с променена диагноза - рубеола, за 12 случая се очакват резултати. Повечето заболели са от Пловдив, но има и случаи от други населени места в областта.
Вирусът на заболяването идва от Румъния. В момента случаите на морбили в Европа епидемично се разпространяват сред няколко държави. Най-много са регистрирани в Румъния, след това Италия, Германия и Великобритания. Отчетени са няколко случи на морбили в Унгария, Полша и някои други източноевропейски държави. Това заяви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев пред NOVA.
Според него заболеваемостта е най-голяма сред децата на възраст между 1 и 4 години. Всяка вирусна инфекция намалява имунитета за няколко месеца. Усложненията след морбили обикновено се изразяват в бактериални вторични инфекции, сред които най-често пневмонии. По думите на проф. Кантарджиев това е причината за смъртта на малкото бебе.
Ваксината за морбили според имунизационния календар трябва да се постави два пъти – веднъж на 13-месечна възраст и втора на 13 години. След ваксинация човек е защитен в близо 95%. При поставена само една ваксина защитата е по-малка, но заболяването се изкарва по-леко.
"Здрав човек не може да пренесе заразата, само болен чрез близък контакт", уточни директорът на Националния център по заразни и паразитни болести.
Министерството на здравеопазването призовава родителите да прегледат имунизационния календар на децата си за морбили и при липса да предприемат съответните мерки за ваксинирането им.
По статията работи: Велина Неделчева
Снимка: Independent
Продукти свързани с НОВИНАТА
ПРЕОБЪРНАТИ СЪЗВЕЗДИЯ - ДЕМЕТРА ДУЛЕВА - ХЕРМЕС
ПОРАЗЕНИТЕ - ТЕОДОРА ДИМОВА - СИЕЛА
АНХЕДОНИЯ - ДИМО РАЙКОВ - ХЕРМЕС
СТЪКЛЕНИ КРИЛА - КАТРИНЕ ЕНГБЕРГ - ХЕРМЕС
СЪРЦЕТО МИ И ДРУГИ ЧЕРНИ ДУПКИ - ДЖАЗМИН ВАРГА - ХЕРМЕС
САМО СПОМЕН - САНДРА БРАУН - ХЕРМЕС
НОВИНАТА е свързана към
- Калкулатор на пола на бебето
- Хронология на смъртта: През какви етапи минава умиращият човек
- Морбили (дребна шарка)
- Как да свалим температурата при бебе
- Моделираща каска за бебета с деформация на черепа
- Гениалният Моцарт и болестите, които са част от живота му
- Загубата на баба може да има дълготрайни последици за психичното здраве на децата и юношите
- Естествени продукти и методи против подсичането при бебета
- Методи за лечение на анорексия
- Използвайте 8 натурални средства срещу млечница при бебето
Коментари към Първи смъртен случай от морбили в България