Разработиха инжекционен биосензор за следене на лечението на зависимите от алкохол
Специалисти от инженерното училище „Джейкъбс“ към калифорнийския университет в Сан Диего изобретили безжичен биосензор за непрекъснато наблюдение за наличието на алкохол или опиотиди в дългосрочен план. Той се инжектира точно под повърхността на кожата и е с ниска мощност. Чипът може да улесни пациентите да следват определен курс на проследяване за продължителен период от време, както и да промени начина, по който се диагностицират, наблюдават и лекуват злоупотребите с различни вещества.
Биосензорът е в ранен стадий на прототипизиране и е с размер един кубичен милиметър. Може да се инжектира под кожата в течността около клетките на тялото. Чипът има сензор, покрит с ензим, който избирателно взаимодейства с алкохол, за да генерира страничен продукт, откриваем по електрохимичен път.
Ръководителят на проекта Дрю Хол и преподавател по електротехника казва, че засега устройството работи за откриването на алкохол, но ще бъдат създадени и други, които ще установяват различни злоупотреби. На пациентите ще могат да се инжектират „лични коктейли“, чрез които да се осигури дългосрочен, персонализиран медицински мониторинг.
Според Хол инжекционните сензори имат предимство пред подходящите за носене датчици. Първите са по-близо до кръвоносните съдове, което е важно от клинична гледна точка. Намаляването на мощността в биосензора позволява устройството да работи по-дълго време, без да се презарежда. „Като общество искаме все по-голяма функционалност от нашите „умни“ устройства, но презареждането им и дори достъпът до тях може да е обременяващ. Вниманието ни е насочено към намаляване на консумацията на енергия от сензорите за интернет така, че да могат да имат продължителен живот“, допълва ръководителят на проекта.
От CARI Therapeutics ще оптимизират и развият биосензора в сътрудничество с психиатъра д-р Карла Мариенфелд. След многобройни консултации с експерти по лечение на зависимости учените стигнали до извода, че има нужда от пасивно наблюдение на веществата, които чипът може да открие.
Използването на технологиите за усилване на индивидуалното лечение по всяка вероятност ще намали нуждата от често третиране на пациентите, т.е. ще редуцира разходите. Също така ще подпомогне за променяне на основаващите се на доказателства лечения в тази област, смятат специалистите.
По статията работи: Ирина Тенева
Източник: forbes.com
Снимка: spectrum.ieee.org
Коментари към Разработиха инжекционен биосензор за следене на лечението на зависимите от алкохол