Разработиха нова терапия, с която възстановяването след инсулт е два пъти по-ефективно
Изследователи от Тексаския университет разработили нова терапия за удвояване на скоростта на възстановяване на горните крайници при пациенти с мозъчен удар. Констатациите показват, че включването на стимулиране на вагусовия нерв (блуждаещ нерв), съчетано с традиционната рехабилитация на двигателните умения, е не само безопасно, но и 2 пъти по-ефективно от използването само на рехабилитация.
В изследването участвали 17 души, които претърпели инсулт. Резултатите от проучването потвърждават теорията на д-р Майкъл Килгард от Центъра по биомедицински устройства към Тексаския университет и проф. Маргарет Джонсън от Училището по поведенчески и мозъчни науки, които създали целевата раздвижваща (пластична) терапия през 2009 г.
Изследователите развиват терапевтичната техника, която свързва физическите движения с прецизно синхронизирано стимулиране на вагусовия нерв чрез електричество, идващо от устройство, имплантирано върху нерва на врата.
Блуждаещият нерв контролира парасимпатиковата нервна система. Стимулирането на нервите провокира невронна пластичност – реорганизация на мозъчната верига. Идеята на целевата пластична терапия е, че зад синхронизирането между стимулацията на вагусовия нерв и движението стои ускоряване на пластичността на увредения мозък, а с нея и възстановяването.
При разкъсване или запушване на кръвоносен съд се нарушава притокът на кръв към мозъка и тогава настъпва инсулт. При тези условия подвижността на крайниците може да бъде засегната. При такива форми на травма на мозъка се прилага рехабилитация, която включва повтарящо се движение на крайника в опит да си възвърне моторните умения. Счита се, че по този начин мозъкът се реорганизира.
В проучването участвали пациенти, които получили инсулт между 4 месеца и 5 години преди селекцията. След имплантирането на устройството всеки един от тях ходел на рехабилитация 6 седмици, последвана от програма за домашни тренировки. Половината от доброволците получили активна стимулация на блуждаещия нерв, а останалите – контролна. Учените оценили резултатите след 1, 30 и 90 дни след терапията.
Изводите от изследването са, че техниката е безопасна и ефикасността при участниците, получаващи активна стимулация, е повече от 2 пъти по-голяма, отколкото при тези, получили контролна.
Редактор: Ирина Тенева
Източник: medicalxpress.com
Снимка: pixabay.com
Продукти свързани с НОВИНАТА
ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРИ МОЗЪЧНИ ИНСУЛТИ - ПРАКТИЧЕСКО РЪКОВОДСТВО
ЛИПОМЕЗИН таблетки * 60
ЛИПОМЕЗИН таблетки * 30
СНБ НЕЙЛ ЗАЗДРАВЯВАЩА ТЕРАПИЯ ЗА НОКТИ С ХЕКСАНАЛ 15 мл
ПРАКТИЧЕСКИ СЪВЕТИ ПО ХОМЕОПАТИЯ ЗА ВСЕКИ - Д-Р ДАНИЕЛ БЕРТИЕ - ИЗТОК - ЗАПАД
РЕЧНИК ПО ХОМЕОПАТИЯ - ЖАК БУЛЕ - ИЗТОК - ЗАПАД
НОВИНАТА е свързана към
- Ангхарад Денис: Знаех, че може да получа инсулт, но не очаквах да се случи на 31 години
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Удроу Уилсън и скритите факти за инсултите му
- Инсулт
- Лечение с кислород
- д-р Ивелина Генова Сталева
- Методи за лечение на анорексия
- д-р Даниела Георгиева Ангелова
- Първа помощ при инсулт
- д-р Любка Симеонова Илиева
Коментари към Разработиха нова терапия, с която възстановяването след инсулт е два пъти по-ефективно