Създадоха лекарство, което може да възстанови движенията на пациент след инсулт

Акценти
|
Екип от Калифорнийския университет в Лос Анджелис създаде експериментално лекарство, известно като DDL-920, което значително подобрява двигателните способности на лабораторни мишки след инсулт.
Инсултът е водеща причина за инвалидност сред възрастните, тъй като в повечето случаи не успяват да се възстановят напълно след инсулта. До този момент няма одобрен медикамент, който да ускорява възстановителния период, а физическите упражнения нямат достатъчно добър ефект.
Физическата рехабилитация често е трудна за пациентите, прекарали инсулт
„Целта ни е да създадем лекарство, което да постигне ефекта от добрата рехабилитация. Много от пациентите за жалост не възвръщат двигателните си способности, защото упражненията се оказват твърде трудни и уморителни за тях“, споделя д-р Томас Кармайкъл.
„В други области на медицината като кардиология, инфекциозни болести и онкология, има лекарства, които лекуват. Време е рехабилитацията, която е подход от физическата медицина, да премине на следващо молекулярно ниво“, категоричен е ученият.
В своето проучване екипът от Калифорнийския университет в Лос Анджелис се опитва да разбере как точно физическата рехабилитация подобрява мозъчната функция след инсулт, за да създаде медикамент, който би могъл да постигне същия ефект.
Част от увредените мозъчни връзки са извън засегнатото от инсулта място
От техните наблюдения върху животински модели и хора, прекарали инсулт, става ясно, че част от увредените мозъчни връзки всъщност са разположени далече от непосредствено засегнатото място. Отдалечените мозъчни клетки се откъсват от съседните неврони и в резултат не изпращат сигнали за извършване на движения, включително за ходене.
» Дълбоката мозъчна стимулация може да възстанови функцията на ръцете след инсулт
Ролята на неврона parvalbumin при рехабилитацията на пациенти с инсулт
Специалистите откриват, че някои от увредените мозъчни връзки са в клетки, наречени parvalbumin неврон. Този неврон помага да се изгради мозъчен ритъм, който е известен още като гама осцилация. Благодарение на него невроните се свързват помежду си и създават координирани мрежи, без чиято помощ никое движение не би било възможно. Инсултът лишава мозъка от гама осцилация. Успешната физическа рехабилитация при мишки и хора възобновява гама осцилацията и възстановява връзките в неврона parvalbumin при животните.
» Иновациите за по-бърза диагностика, лечение и възстановяване след инсулт
Медикаментът DDL-920 възстановява движенията на мишки след инсулт
Кармайкъл открива два медикамента, които могат да произведат гама осцилация след инсулт. Те възбуждат невроните parvalbumin. Единият от тях, DDL-920, е по-ефективен и успява да възстанови до голяма степен движенията на мишките.
Настоящото изследване постига две цели: разкрива област в мозъка и механизъм, по който мозъкът се възстановява след инсулт, и насочва вниманието към лекарство, което действа върху точно тази област, имитирайки ефекта от физическа рехабилитация.
UCLA discovers first stroke rehabilitation drug to reestablish brain connections in mice: https://newsroom.ucla.edu/releases/ucla-discovers-first-stroke-rehabilitation-drug-to-reestablish-brain-connections-in-mice
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Инсулт
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Coumadin
- Първа помощ при инсулт
- Китайска ангелика, Донг куай, Женски женшен
- Доц. д-р Клара Докова - Регистрите за инсулт - инструмент за превенция на заболяването
- КП № 50 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ИСХЕМИЧЕН МОЗЪЧЕН ИНСУЛТ БЕЗ ТРОМБОЛИЗА
- 13 внезапни здравни проблема след като навършим 50 години
- Контрол на холестерола
- Открийте 7 признака за инсулт при жените
Коментари към Създадоха лекарство, което може да възстанови движенията на пациент след инсулт