Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Иновациите за по-бърза диагностика, лечение и възстановяване след инсулт

Иновациите за по-бърза диагностика, лечение и възстановяване след инсулт

от 10 март 2025г., обновено на 31 март 2025г.
Редактор: Гергана Караилиева
Иновациите за по-бърза диагностика, лечение и възстановяване след инсулт - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

В седмицата на осведомеността за мозъка от Асоциацията за инсулт и афазия организират прояви и напомнят за пореден път за някои от водещите европейски иновации в областта на медицината, които подпомагат реално както по-бързото диагностициране на инсулта, така и много по-прецизното му лечение, но и по-доброто възстановяване на хората след него. В основата на всички тях са изкуственият интелект и модерните технологии.

Иновации в областта на диагностиката

Един от изследователските проекти, който Европейският съюз финансира, е насочен към бързината и точността на диагностиката при инсулт. Както поясняват специалистите прецизната и поставена навреме диагноза позволява навременно лечение и спасява живот.

POC4Triage е иновация, която използва модерни технологии и изкуствен интелект. Създадени са четири преносими медицински устройства:

  • пластир за мултидиагностично наблюдение – задачата му е да следи жизнените показатели, да прогнозира кардиореспираторни заболявания, което прави с помощта на изкуствен интелект
  • пластир за ЕЕГ – разпознава инсулта
  • fNIRS устройство – наблюдава притока на кръв като използва светлина и също открива инсулта
  • ръчен тест за кръв – идентифицира прецизно типа инсулт чрез кръвни маркери

Задачата на тези иновативни устройства е да предоставят информация на екипите от спешната медицинска помощ и на лекарите, но и да откриват на място тежките инсулти.

Особено важно е, че устройствата са свързани към платформа, която свързва и обединява данните с болничните системи. Прави го с помощта на изкуствен интелект. Както поясняват изследователите: „POC4Triage не са само устройства. Става въпрос за създаването на свързана система за по-добра грижа за пациентите. Нашите нови POC устройства се комбинират с DHCP платформата, споделят критични данни за пациенти с болнични системи в реално време и така подготвят лекарите за настъпващи спешни случаи. А това означава бърза диагностика, по-добро разпределение на ресурсите и много по-добри резултати за пациентите“.

изкуствен интелект

Иновацията гарантира, че точното лечение ще започне още преди човекът да стигне до болницата. И това е възможно, защото инсултът може да бъде установен в рамките на 10 минути, още в линейката. Това е напълно различна спешна помощ, променена чрез авангардните технологии, казват специалистите.

Иновативни проекти, свързани с лечението

Проектът RES-Q+ представлява по своята същност най-големият регистър за лечение на инсулт в света. В него са включени 93 държави и 2089 болници. Той е с продължителност четири години – работата по него започва през 2022 г. и трябва да приключи през 2026 г. Средствата в размер малко над 7 милиона и 700 хиляди евро са осигурени от Европейската комисия. Ръководител на проекта е Вероника Свободова от Института по здравна информация и статистика на Чехия.

Сред основните му цели са намаляването на разходите за здравеопазване, което се постига с по-висока ефективност, но и безопасен живот за хората с инсулт чрез по-добри грижи за тях. За постигането на тези цели екипът създава виртуални асистенти, разработва и иновативен инструмент за езикова обработка за анализ на данни от множество езици в стандартен за ЕС формат, хармонизиране на данните, създаването на инструменти за анализа им. И още създаването на европейска платформа, свързана с проследяване на случаите на инсулт както и на пространство за сътрудничество в областта на здравните данни.

>>>Инфобот ще помага за превенция и подкрепа при инсулт

Виртуалните гласови асистенти, създадени отново с помощта на изкуствен интелект, са приложения за пациенти и за здравни експерти. Асистентът за пациенти помага на преживелите инсулт да следят здравния си статус посредством мобилно приложение, а този за здравните специалисти помага на лекарите в цялостното лечение на заболяването.

Изкуственият интелект в помощ на грижите след инсулт

Във фокуса на проекта TRUSTroke е по-доброто възстановяване след инсулт. Факт е, че хората, претърпели инсулт, са изправени пред множество препятствия. Много често усложненията водят до нови хоспитализации, а възстановяването е бавно и травмиращо. Изследователите работят с хора, преживели инсулт в три европейски болници. Задачата е създаването на управлявана от изкуствен интелект система за персонализирано лечение, но и за намаляване рисковете след инсулт. Екипът определя като особено важно приложението да се използва лесно и хората да могат да поддържат реална връзка с лекарите си. Приложението се оптимизира с реалните данни на хората, оцелели след инсулт.

грижа след инсулт

Новата технология ще помогне и на здравните специалисти. Събраните данни имат ключова роля за подобряване на грижата. Важно е, че всеки от пациентите ще получи не само по-добра, но и персонализирана помощ.

Изследването VALIDATE си поставя задачата да гарантира, че изкуственият интелект се използва безопасно и отговорно при лечението на инсулт. В този смисъл VALIDATE работи активно за създаване на инструмент на изкуствения интелект, който анализира данните на пациентите и подпомага лекарите в избора на най-доброто лечение на всеки. Проектът гарантира, че изкуственият интелект е безопасен и надежден

Проектът на френската Комисия за атомна енергия

Над 30 изследователи от Университета Париж-Сакле и Университета Гренобъл-Алп под ръководството на Комисията за атомна енергия разработват неврални протези, които да ускорят рехабилитацията на хората с инсулт. Става дума за вид електрод, който ще бъде поставен на повърхността на мозъка, точно под черепа. Целта на протезите е да откриват в мозъка на частично парализиран след инсулт човек намерение за движение или желанието да се хване предмет.

"Тази протеза ще улови намерението за движение в мозъчните вълни, ще го превърне в електрически сигнал, след което ще бъде изпратен до ръката или до друга част на тялото чрез външна верига", разяснява Филип Чучу, директор по изследванията в Комисията за аточна евергия.

Специалистите се надяват, че този вид повтаряща се стимулация ще провокира мозъка на пациента да пресъздаде нови невронни връзки, което от своя страна ще направи протезана ненужна.

В проекта участват малко над сто доброволци. Изследователите търсят връзката между увреждането и определени лезии в мозъка. Следващата стъпка е системите с изкуствен интелект да бъдат научени да четат съобщенията от мозъка и намерението за движение - желанието да се вдигне ръка или да се свият пръстите.

Първите клинични изпитвания на невропротезите за мозъка ще бъдат проведени експериментално през 2027 г.

UMBRELLA или революцията в грижите за инсулта

Целта на проекта е да запълни пропуските по целия път на лечението при инсулт, като се започне от диагностиката и спешното лечение, мине се през рехабилитацията и се стигне до превенцията. С една дума голямата цел е създаването на цялостен подход за лечението на инсулт. Проектът обединява повече от 20 публични и части организации, ръководи се от Vall d,Hebron Institute of Research (VHIR) и Siemens Healthineers.

В основата на UMBRELLA е обединена платформа за данни, наречена „U-платформа“. След като реалните данни за инсулт от всички клиники, които участват, бъдат хармонизирани в общ модел на данни, те ще бъдат използвани за създаване и валидиране на алгоритми за изкуствен интелект, които имат задачата да усъвършенстват диагностицирането на инсулт, прогнозирането на риска и вземането на решения за лечението.

инсулт

Друга задача е създаването на стандартизирани протоколи и процедури за управлението на инсулт, което ще направи вземането на решения във всеки един от етапите много по-лесно. Не на последно място е и изработването на регулаторна пътна карта, в която ще бъдат приложени всички резултати, свързани с грижата за пациентите.

>>>Българското общество знае критично малко за инсулта

Според д-р Карлос Молина, който ръководи групата за изследване на инсулта и оглавява секцията по неврология в Изследователския институт Vall d,Hebron проектът е „революция в грижите за инсулт, която ще ускори достъпа до авангардни и персонализирани диагнози и лечения на хиляди пациенти в Европа.“ Д-р Молина е категоричен, че UMBRELLA ще постави нови стандарти в сътрудничеството между различните сектори и институции, а това окаже положително въздействие върху качеството на живот, но и ще намали увреждания на прекаралите инсулт.
Зад този проект стои огромен екип от специалисти, изследователски групи, граждански организации и болнични заведения в Испания, Италия, Белгия, Германия, Швейцария и Нидерландия.

За седмицата на осведоменост за мозъка

Дните от 10 до 16 март 2025 г. са посветени на по-добрата осведоменост на обществото за мозъка. Органът, който въпреки огромния напредък на медицината и новите технологии продължава да крие тайни.

Инсултът е втората водеща причина за смърт, но и водещата за дълготрайна инвалидност. В същото време, както казва и проф. Симона Сакко, президент на Европейската организация за инсулт (ESO), модерните медицински средства предотвратяват и лекуват инсулта.

>>>Елица Хадживълчева: За една година 1333 деца се научиха да разпознават симптомите на инсулта

Няколко са добрите новини за ситуацията у нас. Едната е, че в 40 болници в страната вече се прилага актуализирано лечение на заболяването. Другата е създаването на Националния план за борба с инсулта, както и актуализацията на Националния консенсус, в който са включени нови методи за лечение и нови лекарства за инсулт.

инсулт

Председателката на Асоциацията за инсулт и афазия Дорина Добрева, която е и национален координатор за България на Европейския план за борба с инсулта е категорична, че националните планове за инсулт са задължителни и трябва да обхващат в пълнота целия процес – от профилактиката до грижите за хората, преживели инсулт. Дорина Добрева продължава да смята, че въпреки усилията, които полагат, осведомеността сред българското общество все още е слаба.

Източник:

https://stroke.bg/

Още по темата:
  • Светкавична тромболиза спасява пациенти с инсулт в Болница „Тракия“ Светкавична тромболиза спасява пациенти с инсулт в Болница „Тракия“
  • Създадоха лекарство, което може да възстанови движенията на пациент след инсулт Създадоха лекарство, което може да възстанови движенията на пациент след инсулт
  • Невронна мрежа определя причината за исхемичен инсулт Невронна мрежа определя причината за исхемичен инсулт
  • Здравната каса ще плаща за модерно лечение на мозъчно-съдови болести Здравната каса ще плаща за модерно лечение на мозъчно-съдови болести
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

ЛИПОМЕЗИН таблетки * 30
24.80лв.

ЛИПОМЕЗИН таблетки * 30

ЛИПОМЕЗИН таблетки * 60
37.20лв.

ЛИПОМЕЗИН таблетки * 60

ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРИ МОЗЪЧНИ ИНСУЛТИ - ПРАКТИЧЕСКО РЪКОВОДСТВО
15.90лв.

ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРИ МОЗЪЧНИ ИНСУЛТИ - ПРАКТИЧЕСКО РЪКОВОДСТВО

Коментари към Иновациите за по-бърза диагностика, лечение и възстановяване след инсулт

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Иновациите за по-бърза диагностика, лечение и възстановяване след инсулт
    www.framar.bg 
    на 12 July 2025 в 12:30
    Коментирайте "Иновациите за по-бърза диагностика, лечение и възстановяване след инсулт"

НОВИНАТА е свързана към

  • Светкавична тромболиза спасява пациенти с инсулт в Болница „Тракия“
  • Д-р Михаил Протич: Ако не се контролира, предсърдното мъждене води до инсулт
  • Създадоха лекарство, което може да възстанови движенията на пациент след инсулт
  • Компютърна томография (КТ) на глава
  • Хората с кръвна група А са по-застрашени от инсулт преди 60-те
  • Инсулт
  • Първа помощ при инсулт
  • Личи
  • Елица Хадживълчева: За една година 1333 деца се научиха да разпознават симптомите на инсулта
  • Китайска ангелика, Донг куай, Женски женшен
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Септилин таблетки на Хималая може ли да се пият от болен с инсулт?

преди 1989 дни, 18 часа и 33 мин.

Хоспис в София, подходящ за възрастен човек с инсулт

преди 2011 дни, 22 часа и 17 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 1 дни, 2 часа и 34 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 3 дни, 2 часа и 11 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 8 дни, 31 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 14 дни, 20 часа и 41 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Удроу Уилсън и скритите факти за инсултите му Удроу Уилсън и скритите факти за инсултите му

Удроу Уилсън и скритите факти за инсултите му

от 30 яну 2025г. Прочети повече
Инсулт Инсулт

Инсулт

от 11 юни 2024г. Прочети повече
Доц. д-р Клара Докова - Регистрите за инсулт - инструмент за превенция на заболяването Доц. д-р Клара Докова - Регистрите за инсулт - инструмент за превенция на заболяването

Доц. д-р Клара Докова - Регистрите за инсулт - инструмент за превенция на заболяването

от 10 фев 2023г. Прочети повече
Може ли да помогне алтернативната медицина за възстановяването след инсулт Може ли да помогне алтернативната медицина за възстановяването след инсулт

Може ли да помогне алтернативната медицина за възстановяването след инсулт

от 12 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ КОКОС 55 мл

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ ШЕА 55 мл

СИЙСТАРС СОЛИЛУГ ЧЕРНОМОРСКА ЛУГА разтвор 950 мл

АЦЕТА БИО ОРГАНИЧЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН БЕБЕШКИ ЛОСИОН 50 мл

МАНХАЕ ИНТИМА капс.*30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Завръщането на ирисовата диагностика

Коментар на: Стоян от 11 юли 2025г. в 16:54:11

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 15:24:45

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: Tania Nikolova от 11 юли 2025г. в 15:03:39

ТИНКТУРА КАСТЕЛАНИ - ХЕФЕ 50 мл ХИМАКС ФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:39:29

ДОПЕЛХЕРЦ ВИТАЛ ТОНИК 750 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:33:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival