Българското общество знае критично малко за инсулта
Българите знаят малко за инсулта, за начините, по които заболяването може да бъде предотвратено и затова как да разпознаят симптомите. Или както споделя Елица Хадживълчева, която е национален координатор на България на здравно-образователната програма за деца FAST Heroes 112: „Информираността на българското общество е критично ниска по отношение на инсулта, на рисковите фактори и на действията, с които те могат да бъдат сведени до минимум“.
Когато става дума за инсулт, има две неща, които са от решаващо значение – времето, защото всяка минута е ценна и знанието, споделя от своя страна председателката на Асоциацията за инсулт и афазия Дорина Добрева.
Две жени, посветени на мисията да променят нагласите, да покажат пътя, по който трябва да се върви в името на живота.
Дорина Добрева и нейната „малка“ битка
Дорина Добрева сама определя битката, която започва да води като малка. Случва се през 2016-а, когато майка й получава тежък инсулт, а в линейката й задават въпроса, къде да я закарат. „Оказа се, че спешните медици не знаят къде да заведат в София човек, получил инсулт.“
Сега дамата, която управлява собствен бизнес, си спомня как заболяването на майка й се отразява на цялото семейство. „Пълен блокаж, стрес, ресурси. Неизмеримо е. Рефлектира не само на семейството, а в моя случай и на компанията, която управлявам, на служителите ми и дори на клиентите. Вярно е, че всички бяха съпричастни, но в подобни ситуации това не помага“, споделя Дорина Добрева и признава, че това е в основата на решението й да създаде Асоциацията за инсулт и афазия. Защото не иска и други да преминават през стреса и перипетиите.
След сформирането на Асоциацията Дорина се свързва с Европейската асоциация и Световната организация за инсулт
„Случаите на инсулт в Европа се увеличават. Европейските държави обаче са предприели действия като са създали Единен европейски план за борба с инсулта и той започва с първичната профилактика. Медицината е напреднала много и се справя със заболяването. Въпросът е симптомите да бъдат разпознати, да се реагира бързо и навреме да се стигне до специализирано звено, за да бъде успешно лечението. Когато става дума за инсулт, няма нищо по-ценно от времето, затова и надсловът на кампанията ни тази година по повод Световния ден за борба с инсулта на 29 октомври, е „Всяка минута е ценна“.
Така започва битката на Асоциацията България също да има своя Национален план за борба с инсулта.
Национален план за борба с инсулта
Дорина Добрева и колегите й в Асоциацията приемат като огромен успех факта, че през 2021 г. успяват да съберат на една маса в Министерството на здравеопазването различни специалисти и експерти – невролози, неврохирурзи, кардиолози, представители на множество пациентски и граждански организации. Тази среща води до подписването на декларация, свързана с Европейския план и с решението, че трябва да бъде създаден Национален план.
„Заради политическото безвремие беше много удобно всичко да спре и нищо да не се случва. И така буквално до преди един месец, когато процесът беше подновен“, разяснява Дорина, за която създаването на подобен документ има значение. Едно от притесненията на председателката на Асоциацията за борба с инсулта и афазията обаче е българският план да не бъде просто копи – пейст на Европейския.
„Тревожа се още, че отново се говори само за лечение и за новостите в медицината, а никой не се фокусира върху първичната и вторична профилактика, които са фундаментални. Затова и ние, от Асоциацията, препоръчахме да бъдат сформирани малки групи, които ще работят само по профилактиката.“
Значението на превенцията е огромно, защото тя може да намали броя на хората, които получават инсулт. В същото време обаче е изключително важна и профилактиката. След вече прекаран инсулт е нужна рехабилитация, която не само да запази постигнатото до момента, но и да направи така, че пострадалият да се социализира – да се върне на работа, да продължи живота си.
„Например, екип от Варна успява да върне речта на мъж на 40 години след прекаран инсулт чрез интензивна речева терапия и той се връща отново на работа. Това е чудесно за мъжа, но означава и много спестени пари за държавата“, обяснява
Дорина Добрева и подчертава, че за хората от Асоциацията има и още една значима тема и тя е за живота след инсулт.
Огромен екип от хора работи и търси най-добрите начини, които ще позволят животът на хората след заболяването да бъде пълноценен и качествен.
„Добре е, че здравното ведомство не се отказва от идеята да се създаде Национален план за борба с инсулта, за който ние се борим от години“, казва от своя страна Елица Хадживълчева и разказва за срещата по темата, проведена на 27 октомври 2022 г.
Три работни групи ще се фокусират върху също толкова значимите въпроси за превенцията, лечението и живота след инсулт, като целта е да бъдат създадени основните правила.
„На първо място е създаването на stroke центрове (високоспециализирани центрове за лечение на инсулт), където хората да бъдат лекувани и обгрижвани. На второ място е превенцията. Няма как да говорим за битка с инсулта, ако не се фокусираме върху нея и върху контрола на факторите. Членовете на групите са отдадени и вярвам, че ще успеем да свършим работата си професионално и навреме“.
Според Дорина Добрева центровете са необходими, но трябва да бъдат създадени по правилата. Те трябва да бъдат сертифицирани и контролирани от орган, който има право да го направи. „Да, те са важни и трябва да бъдат изградени, но повече ме занимава въпросът как и от кого ще бъдат сертифицирани, защото такъв орган в България няма.“
Профилактиката и превенцията като начин да се справим с проблемите
Инсултът е предотвратимо и лечимо заболяване, категорична е Дорина и допълва, колко е важно да се знаят симптомите и да се действа бързо.
Нищо не е по-важно от знанието, убедени са Дорина Добрева и Елица Хадживълчева. Затова усилията и на двете са насочени към възможността колкото може повече хора да научат за болестта и начините да се справят с нея.
В този смисъл програмата за малчугани е прекрасен пример. До момента 1980 деца знаят много за инсулта, но за него, симптомите и как да се предпазят знаят и техните семейства, а това означава няколко хиляди българи. Предстои обучението на 10 000 малчугана от 6 до 10 години. „Нужна е сериозна организация, много общини се включват, а вече сме разговаряли с Русе, Варна, Девня, Смолян, Свиленград“, казва Елица.
>>>Елица Хадживълчева: За една година 1333 деца се научиха да разпознават симптомите на инсулта
Дорина Добрева вярва, че нещата могат да се променят. И това ще стане не с постоянно критикарство, на което тя не е почитател, а с реални действия, бързи и адекватни решения и промяна. „Нищо не е по-важно от знанието. Тази година броят на общините, които ни подкрепят за Световния ден за борба с инсулта, са 300. Кампанията ни е мащабна, а целта е хората да бъдат информирани.“
Дорина отдава огромно значение и на живота след инсулт.
„Животът след прекаран инсулт е възможен и хората трябва да знаят това. Доказателство е майка ми Донка Димитрова, чиято изложба ще бъде открита на 29 октомври 2022 г. във фоайето на ремонтирана царска баня в Банкя. Тя преживя не един, а два инсулта, но благодарение на арттерапията живее пълноценно“. Не е случайно и това, че изложбата е наречена „Преоткриване“.
Председателката на Асоциацията е убедена: „Това доказва, че човек може да преоткрие собствените си възможности, показва и силата на човешкия дух. Мисля, че ние, българите, трябва да преоткрием смисъла на това, което всички заедно правим в държавата. Да се впрегнем в съвместна работа, водени от добри помисли и намерения.“
И защото знанието е важно, тя приканва младите хора да свалят безплатното приложение „Рискометър“, което с участието на Медицинския университет във Варна е преведено на български. „Достъпно е и с него много лесно всеки може да оцени рисковите фактори и да направи малки промени както в собствения си живот, така и в този на близките си.“
Колко е важно всеки от нас да поеме отговорност за здравето си, подчертава и Елица Хадживълчева: „Хора като нас помагат и посочват пътя, но хората са тези, които трябва да го извървят. С грижа, внимание към здравето и с отговорност към живота си.“
- Прозак подобрява възстановяването след мозъчен удар
- Терапия за възстановяване на говора след инсулт подобрява психичното здраве на пациентите
- Екипът на д-р Нурфиет Алиоски от УМБАЛ „Света Анна“ спаси бременна жена с исхемичен инсулт
- Първият в света преносим ЯМР апарат открива инсулти, изискващи хирургическа намеса
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Ангхарад Денис: Знаех, че може да получа инсулт, но не очаквах да се случи на 31 години
- Удроу Уилсън и скритите факти за инсултите му
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Инсулт
- Първа помощ при инсулт
- Медицински център "Европейска здравна грижа", гр. Стара Загора
- Консумацията на алкохол в млада възраст повишава риска от инсулт
- Хранене при инсулт
- Контрол на холестерола
- Китайска ангелика, Донг куай, Женски женшен
Коментари към Българското общество знае критично малко за инсулта