Руски учени разработват високотехнологична машина за рехабилитация след инсулт и травми на гръбначния стълб

Екипът на доц. Алексей Цигулин от Новосибирския технологичен университет разработва машина за рехабилитация на хора, прекарали инсулт или с травми на гръбначния стълб. Другият проект е свързан със създаването на тракционна маса с пневматично задвижване, предназначена за разтягане на гръбначния стълб.
Рехабилитационната машина за хората, прекарали инсулт и с травми на гръбначния стълб
Идеята на екипа е да направи екзоскелет наобратно. Човекът се закрепя към устройството, което представлява единствено крака и гръб. Машината извършва движенията, характерни при ходене. Твърди се, казва ръководителят на проекта доц. Алексей Цигулин, че в този случай възстановяването е два пъти по-бързо в сравнение с действащите в момента образци.
„В състояние сме да симулираме ходенето много точно за разлика от чуждите аналози, при които асистентите контролират краката на човека“, коментира доц. Цигулин.
Създаденото от учените устройство позволява натоварването върху ставите и мускулите да бъде разпределено равномерно и точно това ускорява възстановяването на хората, прекарали инсулт или травма на гръбнака, два пъти по-бързо.
>>> Първият в света преносим ЯМР апарат открива инсулти, изискващи хирургическа намеса
„Готови сме изцяло с проекта. Изчислихме точно силите, траекториите на движение и купихме електрическите задвижвания. През 2022 г. започваме да проектираме конкретните детайли, които или ще поръчаме, или ще изработим сами. Най-вероятно в бъдеще ще следваме пътя на работа с прототипи. Това е важно, тъй като кинетичната схема при тях е нетривиална. Очакванията ни са през лятото на 2022 година люлеещият се модел на машината да бъде готов“, разказва още Алексей Цигулин.
Теглителната маса с пневматични задвижвания
Вторият проект, около който се концентрират учените от Новосибирския технически университет, е създаването на теглителна маса, която е предназначена за разтягане на гръбначния стълб.
Човешкият гръбначен стълб се свива с течение на времето. Това става не само при активно спортуване и травми, когато свиването е неравномерно, но дори и когато върху него не се упражнява никакъв натиск. С напредването на възрастта проблемът се задълбочава. Истината е, че колкото е по-възрастен човек, толкова по-сложен е проблемът.
Водени от тези факти, учените разработват уред с плоска конструкция, която е подобна на легло, на която човек е прикрепен и се разтяга.
Особеността на създаденото от екипа се крие във възможността да се управлява векторът на натоварването. Програмата се задава чрез компютър. Тя не разтяга тялото със сантиметри, а прилага сила с определен брой нютони. Това от своя страна кара човека да се съпротивлява и да избере удобна позиция.
„Осигуряваме това чрез пневматично задвижване. Става дума за пневматична пружина, която се регулира чрез компютъра. На практика целият процес протича под ръководството на програма. Тя позволява точно и дозирано да избираме векторите на натиска и техните промени. След четири или пет процедури болките в гърба изчезват“, разяснява Алексей Цигулин.
Екипът твърди, че подобни на тяхната разработка няма.
Работещата демонстрационна машина вече е готова. „Задачата ни е да я направим удобна за употреба. Нуждаем се и от медицинските методики. Предстоят и клинични изпитания“, казва ръководителят на проекта.
За проектите и тяхното бъдеще
Двата проекта стават възможни, тъй като Новосибирският технически университет е част от програмата на руското Министерство на образованието и науката „Приоритет 2030“. Една от приоритетните за университета области е стратегическият проект „Нови инженерни решения и изкуствен интелект за биомедицина“.
Двете разработки, посветени на рехабилитацията на хора, са част именно от този стратегически проект.
Доц. Алексей Цигулин смята, че държавната програма „Приоритет 2030“ дава много големи възможности на екипа. Една от тях е привличането на партньори. Не по-малко важна е обаче възможността да се говори колкото е възможно повече за проблемите на опорно-двигателния апарат и възможностите за ефективна рехабилитация.
>>> Разработиха иновативен терапевтичен комплекс за рехабилитация след инсулт и инфаркт
„Проектите ни напредват. Все още резултатите са малко, но ние работим активно. Разполагаме с лаборатория, закупихме необходимото, включително и софтуер, установихме връзка и вече работим заедно с Техническия център за производството на някои от елементите. Сега усилията ни са насочени към търсенето на партньори от средата на медицинските специалисти, но и към това как нашите машини да бъдат много по-евтини от предлаганите в момента на пазара, които са изключително скъпи“, коментира доц. Алексей Цигулин.
-
Разработиха иновативен терапевтичен комплекс за рехабилитация след инсулт и инфаркт
-
Създадоха лекарство, което може да възстанови движенията на пациент след инсулт
-
Екипът на д-р Нурфиет Алиоски от УМБАЛ „Света Анна“ спаси бременна жена с исхемичен инсулт
-
Четири центъра за мозъчно-съдови заболявания ще лекуват пациентите в България
Продукти свързани с НОВИНАТА
ВАРИТЕКС ДЕТСКИ ЕЛАСТИЧЕН ДОРЗОЛУМБАЛЕН КОРСЕТ 130
Безплатна доставка за България!ЛИПОМЕЗИН таблетки * 30
ЛИПОМЕЗИН таблетки * 60
ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРИ МОЗЪЧНИ ИНСУЛТИ - ПРАКТИЧЕСКО РЪКОВОДСТВО
МЕДТЕКСТИЛ ОРТОПЕДИЧНА ЯКА ЗА ШИЙНАТА ЧАСТ НА ГРЪБНАЧНИЯТ СТЪЛБ С МЕКА ФИКСАЦИЯ И ТВЪРДА ВЛОЖКА 1005 РАЗМЕР I
ВАРИТЕКС ВЪЗГЛАВНИЦА ЗА ГРЪБ ОТ МЕМОРИ ПЯНА С КОЛАН (VISCO) 657
НОВИНАТА е свързана към
- 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
- Създадоха лекарство, което може да възстанови движенията на пациент след инсулт
- Упражнения за гръб в домашни условия за начинаещи
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Упражнения за първа помощ при остра болка в кръста (сецване)
- Профилактика и рехабилитация по програма на НОИ
- Кинезиотейпинг при болка във врата (основна техника)
- Техника на кинезиотейпинг при болка в горната част на гърба и врата
- 5 упражнения при тендовагинит на ръката (болест на Де Кервен)
- Упражнения за раздвижване след счупване на лъчевата кост на типично място - в близост до китката
Коментари към Руски учени разработват високотехнологична машина за рехабилитация след инсулт и травми на гръбначния стълб