Разтоварват ученическата чанта с шкафче
Сдружения на родители от години се опитват да накара държавата да сложи таван за товара, който мъкнат от вкъщи до класната стая.
Въпреки загрижеността до норма не се стигна. Но косвено проблемът може и да бъде решен, поне за началния курс, казват педиатри. Предвижда се при преминаването към целодневно обучение всяка паралелка да си има класна стая, а всяко дете - шкафче с площ от 0,3 кв. м. Идеята е там да остават тежките помагала, спортни екипи, учебници.
Според Фани Тодорова от "Настоящи и бъдещи майки" такова решение ще е половинчато. Родителите подозират, че за да си доучват или да пишат с родителска помощ трудни домашни, децата пак ще разнасят напред-назад книги и тетрадки. Смятат, че трябва учебните пособия да олекнат по принцип или да се вземе немския опит за свитъци, от които ученикът да носи само нужния в момента раздел.
Ортопедите твърдо са на страната на майките. Последното изследване сред малките показа, че повечето имат изкривявания. А тежките чанти са сред водещите причини. Пазарен ориентир за мащаба на злото може да бъде оглед на щандовете за раници - почти всички са с капацитет над 10 кг.
Според сдружението най-щадящ децата ред са създали Полша и Япония с ограничението чантата да е до 8 на сто от теглото на детето. В повечето държави в Европа и в Америка се допуска да е до 10-15 на сто.
Експертите от образованието смятат, че проблемът у нас ще отпадне с целодневното обучение, което всяка година ще обхваща по още един клас. С идеята постепенно да стане стандарт за основния курс.
За децата, които цял ден са в училище, новата наредба предвижда по 2 подкрепителни закуски - около 10 и около 16 часа, и обяд. Препоръчва се да се гарантират условия за спорт и игра навън и в салон, както и достъп до библиотека и компютри.
Там, където децата са сутрин и следобед на училище, между двете смени се прави пауза от 1 час за пълно проветряване и почистване на стаите.
Вече няма да може малки помещения да бъдат пригаждани за класните стаи на големи паралелки. Ще се следи строго и мебелите да са според ръста и теглото на децата. Сега на много места с оправдание, че акселерацията непрекъснато "изтегля" учениците и идват все по-високи випуски, в следобедната смяна гимназисти се сгъват на 2, за да се поберат на мястото на малките. С условието за мобилно обзавеждане пък се удовлетворява претенцията на модерния родител за разчупване на модела деца в редица, при което "контактуват" зрително с гърба на другите.
Заради хигиената на зрението лекарите забраняват чинове на повече от 9 м от дъската. Отпред пък са сложили "Шенген" от 2,5 м, чак след тази зона може да се разположи първото работно място. Още по-строги и детайлни са нормите за компютърните кабинети.
До последно експертите спорили дали да пенсионират тебешира официално. В крайна сметка няма специален текст за подмяна на черната дъска - символ на училището повече от 50 години. Здравните претенции са записани най-общо - дъската да е от материал, който не натоварва очите, а този за писане да не алергизира.
Имат се предвид белите дъски, но не са записани императивно, защото с делегираните бюджети много училища ще са затруднени наведнъж да преоборудват стаите, обясняват неофициално лекари.
Предвидено е теренът около училището да е осветен и озеленен, а дворът - с ограда. Сложено е пълно ембарго за достъп на животни Регламентът пази района чист не само от добитък, но и от домашни любимци. Мястото е неприкосновено и за лични моторни превозни средства.
За надежда за излизане от демографската криза и икономическо стабилизиране говорят изискванията към новостроящи се сгради. В страната от години не са вдигани нови учебни заведения, раждаемостта е ниска, но ако бюджетът позволи, ще се строи, за да минат всички деца на едносменно обучение, мотивират се авторите на концепцията. Училищата трябва да са далече от предприятия и интензивно пътно движение, също и от паркинги. Разрешават се до 4 етажа. Учебните помещения трябва да са на поне 15 м от уличната линия. Светлинен и температурен комфорт залага условието прозорците на учебните стаи да гледат на юг, изток или югоизток.
Иска се светлата височина на учебните помещения да е минимум 3 м. А всяко дете да разполага с лично пространство от поне 1,5 кв. м в стаята и до 3,5 кв. м в лабораториите и кабинетите по изкуствата.
Темата с тоалетните продължава да е спорна. Намерението навсякъде да са седящи, а клекалата да бъдат забранени, за което в. "24 часа" писа, подлютило спора кое е по-добре за училищата. Компромисният вариант бил наредбата да разпореди всички санитарни възли задължително да са в сградата (сега съществуват изключения), да има тоалетни на всеки етаж, течаща топла и студена вода и да отговарят на хигиенните норми, които обаче не са дефинирани в текста. Според изнесени от родители данни от анкета през началото на учебната година над 70% отлагат естествените си нужди заради мръсните WC, липсата на сапун, тоалетна хартия, топла вода. Към 15 на сто никога не стъпвали там, а в краен случай тичали в съседни заведения. Според нефролози обаче стискането води до възпаления и други болести на отделителната система.
За очовечаването на условията се борят фондациите и сдруженията, които смятат въпроса за по-масов дори от чантите. "Раниците от 10 кг са проблем на малките, гимназистите ходят с една тетрадка в джоба. Тоалетната обаче е проблем за всички."
Застъпниците на седящата твърдят, че малките се боят от дупката и не искат да стъпват по мокрото клекало. А противниците - че това е по-физиологичната поза и за обществени сгради дава възможност за по-добра хигиена.
Коментари към Разтоварват ученическата чанта с шкафче