Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Разходите на Великобритания за борба със затлъстяването възлизат на 98 милиарда паунда годишно

Разходите на Великобритания за борба със затлъстяването възлизат на 98 милиарда паунда годишно

от 13 дек 2023г.
Редактор: Вероника Събова
Разходите на Великобритания за борба със затлъстяването възлизат на 98 милиарда паунда годишно - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Разходите на Великобритания за борба с наднорменото тегло и затлъстяването възлизат на 100 милиарда паунда годишно, сочи скорошен анализ на Института за глобални промени „Тони Блеър“. Тревожните данни предизвикват призиви за действия от страна на правителството срещу нездравословната храна и стремеж за популяризиране на пресните продукти.

Спираловидно нарастващите разходи показват, че увеличаващото се разпространение на затлъстяването сред населението е „абсолютна катастрофа за общественото здраве“, коментира Хенри Димбълби, бивш правителствен съветник по храните.

>>> Нарастващите нива на затлъстяване ще забавят развитието на страните с по-ниски доходи

Анализът

По данни на Института за глобални промени „Тони Блеър“ разходите за борба с наднорменото тегло и затлъстяването са се увеличили от 58 милиарда паунда до 98 милиарда паунда за период от три години – от 2020 г. до 2023 г. Средствата, изразходвани за засегнатите хора, са нараснали от 45,2 милиарда паунда на 63,1 милиарда паунда годишно, а разходите за Националната служба по здравеопазване от 10,8 милиарда паунда на 19,2 милиарда паунда, според изследване, предприето от консултантската фирма по микроикономика Frontier Economics.

Най-голям пропорционален ръст се наблюдава при разходите за обществото като цяло. Те са се увеличили повече от седем пъти – от 2,1 милиарда до 15,6 милиарда паунда – главно от загубата на работна ръка, дължаща се на рекордния брой хора (2,4 милиона души), твърде болни, за да работят, често в резултат на наднормено тегло или затлъстяване.

Различни приоритети

Според Димбълби министър-председателят на Великобритания не се интересува от внедряването на мерки за справяне със затлъстяването и погрешно е предпочел да направи опит да изкорени тютюнопушенето. През 2020 г. Димбълби публикува поръчан от правителството план за радикално преразглеждане на хранителните навици на Великобритания и зависимостта от храни, които увеличават риска от животозастрашаващи заболявания.

„Имате министър-председател, който поради собствената си, според мен, лична преценка почти би предпочел да се справи с тютюнопушенето, въпреки че сега това е малък и изчезващ проблем, а не с нездравословната храна, тъй като обича да пие газирани напитки.“, коментира Димбълби на конференция по хранене в Британското кралско научно дружество.

Здравословно хранене

Хенри Димбълби, съосновател на веригата ресторанти Leon, споделя, че храната е пряка причина за три от четирите основни заболявания, които възпрепятстват 2,4 милиона души да работят, а именно диабет тип 2, високо кръвно налягане и мускулно-скелетни проблеми.

Значението на здравословното хранене

Призовавайки за държавна намеса, Димбълби споделя, че британците харчат повече пари за сладкарски изделия (3,9 милиарда паунда годишно), отколкото за плодове и зеленчуци (2,2 милиарда паунда), а 85% от консумираната храна се определя от Световната здравна организация като твърде нездравословна, за да бъде предлагана на деца.

За да бъдат по-здрави и да прекъснат „цикъла на нездравословната храна“, хората трябва да консумират 30% повече плодове и зеленчуци, 50% повече фибри и 25% по-малко продукти с високо съдържание на мазнини, сол и захар. Във връзка с това Димбълби призовава министрите да стартират национална кампания за обучение по готварство сред младежите, за да се намали употребата на готова храна.

Две трети от възрастните са с индекс на телесната маса, отговарящ на наднормено тегло или затлъстяване. Според Димбълби разчитането на лекарства за отслабване, предназначени за пациенти с диабет тип 2, е неуместно и правителството би трябвало да се насочи към овладяване на хранително-вкусовата промишленост и насърчаване консумацията на пресни храни.

>>> Лекарството за отслабване Wegovy е одобрено от ЕМА за деца над 12 години, страдащи от затлъстяване

„Огромното увеличение на разходите е особено тревожно, тъй като се наблюдава в момент, в който правителството има план за справяне със затлъстяването, което означава, че вероятно не се прилага правилно.“, коментира Катрин Дженър, директор на Здравния алианс за борба със затлъстяването. „Преди 30 години половината от населението живееше с наднормено тегло или затлъстяване, а сега този дял възлиза на две трети. Проблемът не се дължи на промени в гените, а на факта, че нездравословната храна е навсякъде – по телевизията, в магазините, по улиците и на работните места.“

Според Дженър средствата, вложени в лечение на хората, без да бъде променена средата, водят до малка или никаква дългосрочна полза.

Източник:

Cost of people being overweight in UK now £98bn, study finds: https://www.theguardian.com/society/2023/dec/04/cost-of-people-being-overweight-in-uk-now-98bn-study-finds

Още по темата:
  • Броят на хората в света с опасно за здравето наднормено тегло е по-голям отвсякога Броят на хората в света с опасно за здравето наднормено тегло е по-голям отвсякога
  • В Турция започва здравна инициатива, целяща да намали затлъстяването В Турция започва здравна инициатива, целяща да намали затлъстяването
  • Лекарството за диабет тип 2 dapagliflozin може да подобри плодовитостта при жени със затлъстяване Лекарството за диабет тип 2 dapagliflozin може да подобри плодовитостта при жени със затлъстяване
  • Затлъстяването нараства с дни в световен мащаб	Затлъстяването нараства с дни в световен мащаб
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

АБОКА ЛИБРАМЕД таблетки * 138
88.00лв.

АБОКА ЛИБРАМЕД таблетки * 138

ПЮРВИТАЛ МЕТС капсули * 60
70.70лв.

ПЮРВИТАЛ МЕТС капсули * 60

ПЮР НУТРИШЪН МАЛИНОВИ КЕТОНИ капсули * 60
26.00лв.

ПЮР НУТРИШЪН МАЛИНОВИ КЕТОНИ капсули * 60

АКТИСЛИМ капсули * 60
61.50лв.

АКТИСЛИМ капсули * 60

Коментари към Разходите на Великобритания за борба със затлъстяването възлизат на 98 милиарда паунда годишно

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Разходите на Великобритания за борба със затлъстяването възлизат на 98 милиарда паунда годишно
    www.framar.bg 
    на 03 June 2025 в 03:44
    Коментирайте "Разходите на Великобритания за борба със затлъстяването възлизат на 98 милиарда паунда годишно"

НОВИНАТА е свързана към

  • Калкулатор индекс на телесната маса
  • Как да свалим холестерола и триглицеридите без лекарства
  • 6 упражнения за хора с наднормено тегло
  • Кафяви водорасли
  • Затлъстяване
  • 5-хидрокситриптофан
  • Диета №8 - при затлъстяване
  • Билки и храни за потискане на апетита
  • Отслабване с мед и канела
  • Какво се случва с тялото, когато спрете приема на Ozempic за отслабване
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

След Брекзит има ли опасност за българите във Великобритания?

преди 1946 дни, 11 часа и 13 мин.

Търся фирма за борба с вредители във Варна

преди 1950 дни, 12 часа и 29 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Temu-Gutschein code 100$ Rabatt [acu639380] f?r Erstnutzer

преди 2 мин.

Codice Sconto Temu 100$ DI SCONTO ? [acu639380]

преди 4 мин.

Come Ottenere il Codice Sconto Temu da 100$ [acu639380]

преди 6 мин.

Qual ? il Codice Sconto Temu per 200$ di Sconto? [acu639380]

преди 8 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ИНВЕСТИРАНЕТО В АКЦИИ-ИГРА НА ХИПОТЕЗИ-М.НЕДЕВ

ЛИЗИ МАСЛО ОТ ЧЕРЕН ДРОБ НА ТРЕСКА + ОМЕГА 3 + ВИТАМИН D + ВИТАМИН A капсули * 80

ИМУН СЪПОРТ ВИТАМИН C ЕКСТРА 500 + БИОФЛАВОНИ 350 мг капсули * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС

ЛИЗИ МАСЛО ОТ ЧЕРЕН ДРОБ НА ТРЕСКА С ВКУС НА ЛИМОН 240 мл

АРОМАНДИСЕ ЕВКАЛИПТ прах за горене 50 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ВАЯ БИОТИК D3 капки 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юни 2025г. в 16:59:25

ОМНИ ЛОДЖИК ПЛЮС прах 5 г * 90

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юни 2025г. в 16:47:48

ОЗЕМПИК инжекционен разтвор в предварително напълнена писалка 0.25 мг + 4 игли

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юни 2025г. в 16:44:41

ЕНТЕРОЛ прах за перорална суспензия 250 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юни 2025г. в 16:41:31

ВОКАНАМЕТ таблетки 50 мг / 1000 мг * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юни 2025г. в 16:40:59
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival