Ракът от Чернобил тепърва ще взема жертви
Истинският брой на пострадалите косвено от чернобилската катастрофа едва ли някога ще излезе на бял свят. Причината е, че никой не може да каже дали един тумор се появява заради поета висока доза радиация или други обстоятелства. Единствено ракът на щитовидната жлеза се смята за доказано причинен от радиация.
Според британските учени Йън Ферли и Дейвид Съмнър броят на починалите до 2006 г. от рак, причинен от радиацията от Чернобил, е 66 000. В изследването си TORCH, представено на научна конференция в Лондон и поръчано от зелените в Европарламента, са обработени 280 доклада на различни институции. Британците първи проучват щетите върху населението не само на Русия, Украйна и Беларус, а за всички европейци.
50% от радиоактивния дъжд, изсипал се от облаците от Чернобил, пада в държави извън СССР, аргументират се учените. 3,9 млн. кв. км в Европа са заразени с частици от чернобилските реактори. България е сред регионите в Европа, получили най-големи дози радиация след аварията. Другите силно засегнати, освен самите Украйна, Русия и Беларус са Румъния, Полша, Южна Турция, германската провинция Бавария, Южен Тирол в Австрия, Финландия и Лапландия. У нас и в тези страни се изсипват стронций, йод и цезий 137 далеч над допустимите граници. Три радиоактивни облака покриват различни части на Европа.
Най-голямото заразяване става 10 дни след взрива. Дъждовете буквално напояват с радиоактивност почвите в тези страни. Общо 218 000 кв. км показват повече от 37 000 бекерела на кв. м. Изследването на британците влиза в пряк конфликт с изследванията на МААЕ до този момент. Учените от атомната агенция твърдят, че броят на заболелите вследствие на аварията е не повече от 4000. Парират ги обаче не само британците, а и германци от Министерството на околната среда. Те критикуват МААЕ, че за статистиките си използват данни от 90-те г. Не наблюдават обаче случаите на рак при възрастни. Днешните хора на възраст между 18 и 40 г. също показват по-висока заболеваемост от рак на щитовидната жлеза, отколкото връстниците им през 70-те г.
И пет години след британското проучване е трудно да се дадат ясни данни и прогнози за броя на жертвите. Най-свирепите противници на атомната енергия говорят за дори 600 милиона заболели от рак от 1986 г. досега, съобщи ДПА. "Лекари срещу атомната война" твърдят, че до 2056 г. в Европа ще има 240 000 случая на рак, който се е появил "допълнително", тоест не заради наследствени фактори или лош начин на живот, а поради повишена радиация. "Грийнпийс" пък смята, че аварията в Чернобил е причинила 200 000 смъртни случая през 1990-2004 г.
За България данните са противоречиви и малко. Знае се, че след аварията почвата получава повече от един милиард бекерела радиация. Как тя се отразява на гъбите или дивеча например, не е ясно. Правим изследвания според евродирективата, досега не е открита завишена радиация в месо, зеленчуци и плодове, заявиха от агенцията по храните. Такива изследвания правят редовно германците в Бавария.
Цезий 137 много над допустимото продължава да се намира най-вече в гъбите, горските плодове и дивеча в заразените региони, съобщава германското министерство на околната среда. Тъй като той се разгражда бавно, се очаква нивото му да остане силно завишено в следващите десетилетия. Затова и прогнозите за евентуални ракови заболявания заради Чернобил не могат да бъдат окончателни. Болестта може да се развие 20 до 30 г. след заразяването с радиация. Това е официалното становище на учените, което се базира на изследванията им върху населението от Хирошима и Нагасаки. Водещото изследване е японско - Life Span Study. Според японците рак може да се прояви и 40 г. след повишено облъчване.
По тази сметка излиза, че пикът на раково болните вследствие на Чернобил е започнал преди 5 г., а след още 5 или 10 би могло да се направи първата окончателна обработка на данните и да се съобщи горе-долу реалният брой заболели. Скрита опасност от радиация продължава да дебне и в храните ни. Има 10 продукта, които са силно заразени според ЕС и до днес. Това са всички видове гъби (без гъбните култури), дивечово месо и повечето видове горски плодове, някои видове млечни продукти.
Не всяка засегната държава прави редовни анализи на почвата, растенията и животните, изследвайки ги за повишена радиация. Изключение прави Германия. В Бавария през 2002 г. 10 пъти над допустимата радиация е засечена в мускулното месо на дивите прасета. Най-често откриваният вреден елемент в храните е цезий 137. Според данни на Еврокомисията в заразените след Чернобил региони, които днес са в ЕС, се открива над 600 бекерела цезий 137 на килограм. Заразени са гъби, сладководни риби, горски плодове и дивеч.
Български природозащитници оспорват данните през 2011 г.
През 2011 г. български природозащитници обвиниха СЗО в прикриване на данни за жертвите при ядрената катастрофа в Чернобил и определиха изследването на Международната Агенция за Атомна Енергия като манипулативно. Генади Кондарев от „За земята" обясни, че според доклада на Агенцията едва 50 човека са загиналите вследствие на инцидента, а фаталните ракови заболявания са били около 4 хиляди. Всички други жертви според агенцията са в резултат на стрес. Еколозите се обявяват и против създаването на АЕЦ Белене у нас.
В изследването не се включват всичките над 600 хил.души, които са разчиствали радиоактивните материали около Чернобил с голи ръце (т.нар. ликвидатори), заявява още Генади Кондарев.
"Това изследване е изключило хората, които са били евакуирани от 30-километровата зона около централата. Това са над 100 000 души. Взимат се предвид само онкологичните заболявания, за които може да се намери директна връзка с този инцидент, без да се отчитат изобщо всички останали здравословни проблеми, генетични мутации и проблеми с костната система, хронични заболявания при децата и изобщо влошеното здравно състояние на хората. Имало е 100% на увеличение на случаите на рак на щитовидната жлеза в един половин милионен град в Беларус. Разбира се доклада на МААЕ отрича изобщо да има такова повишение. Равносметката от Чернобил - 200 хил. кв.км. са били силно заразени, 600 хил. и повече са били ликвидаторите. Икономическите загуби до 2000 г. се оценяват на над 200 млрд. долара по онези цени на долара. 350 хил. и повече хора са били постоянно евакуирани. Последиците и ликвидирането им от този инцидент са 320 млрд. долара. Нека да си помислим с колко национални бюджета ще ни стигнат, за да отстраним и най-малкия инцидент, свързан с радиологично замърсяване ", допълва Кондарев.
Той обяснява, че през 1995 г. МААЕ и СЗО сключват споразумение, според което здравната организация няма право да дава данни за радиацията и влиянието й върху здравето, ако това компрометира работата на МААЕ. Той изброява редица примери за изследвания на различни учени, потвърждаващи това. Сред тях са данни от Беларус през 1995 г., където се е пазила здравната информация за близо 700 хил.души.
Кондарев припомня още твърденията на украинския здравен министър от 1995 г., че почти 450 хил. души все още се лекуват, близо 4 млн. души са засегнатите, а загиналите от аварията са 125 хил.души. радиолози от целия свят са изчислили, че жертвите в световен мащаб от инцидента са близо половин милион души. Еколозите обясниха, че все още не е подменен „саркофагът на Чернобил", който се пропука. Новият саркофаг ще представлява най-голямата индустриална конструкция, строена някога.
Кондарев обяснява, че огромната арка, която трябва да бъде приплъзната върху разрушената централа все още е само проект, заради недостиг на средства за построяването й. Тодор Тодоров от „За Земята" заявява, че България няма нужда от нова атомна централа, камо ли в сеизмична зона.
"Няма енергийна нужда от нея, няма разчети в стратегиите на НЕК до 2025 г. за недостиг на енергия в България", каза още Тодоров.
Според него инцидентите в Чернобил и Фукушима са отправна точка за това да не се допусне поемането на подобни рискове и в България. Според еколозите е достатъчно да не се строят нови централи, а да останат старите, които имат проектиран жизнен път. Хората в Белене искат атомната централа само защото се надяват това да им осигури работни места, пък обяснява Албена Симеонова - организатор на протестния митинг срещу построяването на Белене.
Заглавна снимка: https://unsplash.com/photos/0MMpG3BU7wo
НОВИНАТА е свързана към
- Разкрития от архива: Съветският съюз е прикривал ядрена катастрофа, по-мащабна от тази в Чернобил
- Последствията за здравето на хората след ядрената авария в Чернобил
- Не са налични генни мутации при децата, заченати в семейства, изложени на радиация в Чернобил
- 7 причини да гледате "Чернобил"
- Отразил ли се е Чернобил на вашето здраве?
Коментари към Ракът от Чернобил тепърва ще взема жертви