Не са налични генни мутации при децата, заченати в семейства, изложени на радиация в Чернобил
Ново проучване на международен екип от учени разкрива, че не се наблюдават генни мутации при децата, чиито родители са били изложени на високи нива на радиация от експлозията в АЕЦ „Чернобил“ преди зачеването им. Констатациите от изследването, ръководено от проф. Мередит Йейгър от Националния институт по рака (NCI) в Мериленд, САЩ, са публикувани на 22 април 2021 г. в списание „Science“.
Към днешна дата единственото изследване, проследяващо дали индуцираните от радиацията генетични промени могат да бъдат предадени от родител на потомство, е проведено върху животни, което не означава непременно, че хората са засегнати по същия начин.
Проучването
По време на проучването изследователите анализират пълните геноми на 130 души, родени между 1987 и 2002 г., както и тези на двамата им родители. Целта е да се установи дали са налични de novo мутации, т.е. изменение на ген, присъстващ за първи път в член на семейството в резултат на мутации в зародишните клетки (яйцеклетки и сперматозоиди) на един от родителите.
Д-р Стивън Чанок, работещ в NCI, обяснява, че при всяко поколение се наблюдават около 50-100 de novo мутации, като в повечето случаи появата им е напълно случайна. Според него в някои отношения те са градивни елементи на еволюцията.
Важно е да се обърне внимание на факта, че фокусът на проучването е насочен върху децата на аварийните работници, известни като „ликвидатори“, които са привлечени да помогнат за почистването на силно замърсената зона около атомната електроцентрала, и тези на евакуираните от изоставения град Припят и други населени места в непосредствена близост до АЕЦ „Чернобил“. Това означава, че родителите на участниците са били изложени на различни нива на радиация и ядрени отпадъци преди зачеването им.
Радиацията не оказва влияние върху гените на бъдещите поколения
Констатациите от проучването показват, че при нито един от участниците не се наблюдава наличие на de novo мутации, независимо от годината на раждане. Това предполага, че радиацията не е повлияла на генетичното здраве на поколението, родено през годините след катастрофалното събитие, случило се в Украйна в края на април 1986 г.
Всъщност броят на de novo мутациите при децата, чиито родители са били изложени на високи нива на радиация, е подобен на този в общата популация. Тези открития предполагат, че излагането на йонизиращо лъчение от аварията в атомната електроцентрала не е оказало влияние върху здравето на следващото поколение.
“Нашето проучване не осигурява подкрепа за трансгенерационния ефект на йонизиращото лъчение върху ДНК на зародишната линия при хора.“, пишат изследователите в своя доклад.
Според Гери Томас, професор в Имперския колеж в Лондон, това проучване е първото, което демонстрира, че излагането на високи нива на радиация не оказва влияние върху фенотипа на бъдещите поколения. Проф. Томас прекарва десетилетия в изучаване на биологията на раковите заболявания, особено на тези, свързани с излагането на радиация.
Според изследователите резултатите, освен че са от значение за голяма част от младото население в Украйна, осигуряват до някаква степен спокойствие и на поколенията, родени след други подобни инциденти, като например този във Фукушима през 2011 г.
bbc.com/news/science-environment-56846728
Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СОЕКС ECOVISOR F4
Безплатна доставка за България!СОЕКС ДОЗИМЕТЪР 112
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Пречистване на организма след излагане на радиация
- Защо възрастта на майката има значение за забременяването
- 15 генетични мутации, проявяващи се при кръвосмешение
- Лечение с радиоактивен йод
- Кафяви водорасли
- Последствията за здравето на хората след ядрената авария в Чернобил
- Ужасяващите последствия от употребата на радий в ежедневието в началото на XX век
- Радиация: лечебни мерки
- L58 Радиационен дерматит
- Последиците за човешкото здраве след ядрените взривове над Хирошима и Нагасаки
Коментари към Не са налични генни мутации при децата, заченати в семейства, изложени на радиация в Чернобил