Революция в хематологията – трикратно увеличение на преживяемостта и ремисия без лечение при пациенти с хронична миелоидна левкемия
Днес в столицата се проведе пресконференция на тема: „Защо левкемията вече не е страшна диагноза?“ по повод предстоящата Национална конференция по хематология, която ще бъде посветена на злокачествените образования на кръвта. Организатор на събитието беше Българското медицинско сдружение по хематология (БМСХ).
Онкохематологичните заболявания все още са сред водещите причини за смъртност в България. Въпреки това голяма част от хората с подобни болести живеят все по-дълго през последните години, благодарение на напредналите технологии и методи на лечение в медицината.
Левкемиите са едни от заболявания с водещо място сред смъртните случаи. Специалистите обаче отбелязват значителен напредък в лечението при един вид от левкемиите - хроничната миелоидна левкемия (ХМЛ). Това е вид рак на кръвта, при който тялото произвежда раково променени бели кръвни клетки. Повечето пациенти с ХМЛ притежават генетично увреждане (Филаделфийска хромозома), което води до разрастване на раково променените бели кръвни клетки.
Благодарение на разкриването на механизма на развитие на ХМЛ медицината достигна до значителен напредък в лечението на заболяването. Бяха въведени нов клас прицелни медикаменти (тирозин киназни инхибитори (ТКИ)), които през 2017 година са получили допълнително одобрение от Европейската агенция по лекарствата. С тяхна помощ се е достигнало до преустановяване на лечението на част от пациенти, отговарящи на конкретни медицински показатели и условия. Клинични изследвания доказват ефикасността на медикаментите при повече от 50% от пациентите, които са преустановили лечение, запазили са постигнатия отговор и продължават да са в ремисия без лечение в продължение на година. Счита се, че имунната система на пациента успява да контролира заболяването и да поддържа ремисията без лечение. Прилагането на прицелните терапии е позволило трикратно увеличение на преживяемостта при пациенти с ХМЛ. От 21% през 70-те години вече до близо 70% през 2013г.
Ремисията без лечение се оказва огромен напредък в разбирането и лечението на онкохематологичните заболявания. Това е пример за това как иновациите в хематологията водят до реална промяна и изключителен напредък в терапиите на онкохематологични заболявания.
Според последна статистика в България живеят и се лекуват около 520 пациенти с ХМЛ.
По статията работи: Велина Неделчева
Снимка: prplay.net
Коментари към Революция в хематологията – трикратно увеличение на преживяемостта и ремисия без лечение при пациенти с хронична миелоидна левкемия