По-щадящ от химиотерапията медикамент за лечение на рак вече се прилага и върху деца

Медикаментът Blina, който до момента се прилагаше единствено върху възрастни, вече се използва и за лечение на деца с ракови заболявания. Неговото предимство пред химиотерапията е, че е значително по-малко вреден и предизвиква по-леки странични ефекти.
11-годишният Артър и борбата му с левкемията
11-годишният Артър е сред първите, които експериментират с Blina. Той е диагностициран с рак на кръвта и се лекува в Лондонската болница Great Ormond Street. За семейството му терапията е лъч светлина, защото не причинява тежките странични ефекти, характерни за химиотерапията.
Освен това лекарството може да се приема и извън болницата, което позволява на детето да прекарва повече време със семейството си и да се забавлява.
Артър винаги носи на гърба си раница, в която е Blina. Той я нарича „Блина раница“. За него блинатумомаб (blinatumomab/ blina) е като светлинка в тунела, след като химиотерапията не е успяла да унищожи рака напълно и го е изцедила почти до краен предел.
„Блина“ вече се използва в онкологични центрове във Великобритания
Медикаментът Blina вече е одобрен за лечение на възрастни, диагностицирани с онкологично заболяване. Експертите се надяват той да бъде ефикасен и безопасен и за децата. Близо 20 онкологични центъра във Великобритания обаче го използват, макар и неофициално, като част от терапията върху деца с B-клетъчна остра лимфобластна левкемия (B-ALL).
Как действа лекарството Blina
Лекарството действа на принципа на имунотерапията. То търси и открива раковите клетки, за да може след това имунната система да ги унищожи. Най-важното е, че това „преследване“ е изключително прецизно – здравите клетки остават незасегнати, което е невъзможно при химиотерапията.
Blina се съхранява в плик, от който, посредством малка тръбичка, се влива във вената на пациента в продължение на месеци. Контролът на дозиране на своеобразната система се осъществява от помпа с батерия. Количеството лекарство може да стигне за няколко дни. Целият комплект Blina се побира в малка раница, което улеснява пренасянето му.За Артър това означава, че е свободен да играе в парка дори по време на вливка.
Не бива да се подценява и фактът, че иновативното лечение не го изтощава така както химиотерапията.
Реакция след първоначалния прием на "Блина"
Преди първата вливка на blinatumomab Артър приема лекарство, чиято цел е да намали риска от сериозни странични реакции. В началото момчето е с висока температура, но не след дълго състоянието му се стабилизира и то се прибира у дома.
Раницата е навсякъде с него, дори в леглото. Помпата издава слаб шум, но не му пречи да се наспива. Майка му Сандрин казва: „Преминаването от химиотерапия на „Блина“ е истинско облекчение за сина ни. Преди живеехме в постоянно напрежение, а тялото му беше смазано от лекарствата. Лекувахме го, а всъщност го карахме да се чувства по-зле. Трудно е човек да приеме подобна мисъл.“
>>> Учени идентифицираха прогностични маркери за агресивна левкемия при деца
Голямата крачка
Артър трябва да посещава болницата през четири дни, за да могат лекарите да заредят поредната доза от лекарството.
Майка му споделя, че той се чувства горд, защото може сам да се грижи за лечението си. В края на април 2023 г. момчето преминава последната процедура, свързана с премахването на тръбичката от ръката му, което родителите му определят като голяма крачка, крачка към свободата.
Blinatumomab може да замести до 80% от химиотерапията
Според специалистите „Блина“ може да замести до 80% от химиотерапията, което би облекчило сериозно живота на близо 450-те деца от Великобритания, диагностицирани с B-клетъчна остра лимфобластна левкемия всяка година.
Педиатърът хематолог проф. Аджай Вора пояснява: „Химиотерапията е като отрова, която убива не само болните, но и здравите клетки, и именно това предизвиква страничните ефекти. Blinatumomab е по-щадящ препарат.“
CAR-T терапия върху онкологично болни пациенти
От скоро в практиката започна да се прилага и CAR-T имунотерапия, която също дава много добри резултати. Тя обаче е по-скъпа от „Блина“ и налага извличане на собствени клетки, които след това се модифицират в лабораторни условия и отново се връщат в тялото на пациента.
Благодарение на лечението с блинатумомаб Артър днес е напълно здрав. Майка му казва: „Имахме двоен повод да празнуваме, тъй като навръх Нова година разбрахме, че медикаментът е помогнал и вече няма никакви следи от рак.“
Exciting new cancer drug kinder than chemotherapy: https://www.bbc.com/news/health-67793887
Снимка: twitter.com
-
Експериментално лекарство спасява 13-годишната Алис от Т-клетъчна остра левкемия
-
Изкуственият подсладител "Сукралоза" може да повиши риска от левкемия?
-
Учени идентифицираха прогностични маркери за агресивна левкемия при деца
-
БМСХ организира пресконференция на тема: Защо левкемията вече не е страшна диагноза
Коментари към По-щадящ от химиотерапията медикамент за лечение на рак вече се прилага и върху деца