Детето с лимфобластна левкемия ще бъде лекувано чрез генна терапия в Словения
11-годишното дете с остра лимфобластна левкемия, което се наложи спешно да бъде транспортирано до Словения, вече е настанено в Детската онкохематология в Любляна, където се намира един от малкото центрове в Европа, в които се прилага модерна клетъчна терапия.
Случаят
Детето страда от остра лимфобластна левкемия и екипът на проф. Добрин Константинов, който ръководи Клиниката по детска хематология и онкология в Университетската болница „Царица Йоанна – ИСУЛ“ го лекува от почти две години.
От ИСУЛ търсят спешно помощ, защото основните кръвни показатели на детето придобиват критични стойности, което означава, че трудно може да бъде транспортирано с линейка, още повече, че процедурата в Центъра на Любляна е планирана.
Проблемът е, че докато върви лечението, детето получава твърде рано рецидив, а това са случаи на заболяването с най-голям риск. Въпреки че екипът прилага най-модерната имунотерапия, успява единствено да постигне частичен контрол върху левкемията.
>>>Учени идентифицираха прогностични маркери за агресивна левкемия при деца
Започват подготовка за трансплантация с донор от международен регистър, но тъй като контролът им се изплъзва, а показателите на детето стават опасно критични, екипът променя методите на лечение. Както съобщи проф. Константинов, те осъществяват връзка с колегите от различни клиники в чужбина, за да обсъдят случая. Именно така получават и предложение от Центъра в Любляна.
„Благодарен съм и удовлетворен от бързата реакция на всички. Светкавично реагираха министърът на здравеопазването и екипът му, Министерството на отбраната, НЗОК, които подготвиха документите и всички по веригата. Всичко се случи за по-малко от 24 часа“, заяви на брифинг проф. Добрин Константинов.
Малчуганът вече е в болницата, където ще остане 30 дни, а заедно с него е един от родителите му и един от лекуващите го онкохематолози от Университетската болница „Царица Йоанна – ИСУЛ“.
Терапията
Клетъчната терапия е една от най-напредничавите манипулации по определението на проф. Константинов и вероятно тя е бъдещето за лечението на острата лимфобластната левкемия. Става дума за нов подход на лечение.
Особеното при нея е, че лемфоцитите на пациента се обработват генетично, а програмата им се променя. Т-лимфоцитите на болния биват научени да търсят определени цели по повърхността на левкемичните клетки, след като се върнат в организма на болния. Променените Т-лимфоцити атакуват раковите клетки.
>>>Експериментално лекарство спасява 13-годишната Алис от Т-клетъчна остра левкемия
Резултатите от модерната терапия са почти 100% положителни.
Детето е първият български пациент, на който ще бъде приложен методът. Лечението се поема изцяло от Здравната каса.
Както поясни проф. Добрин Константинов над 1 000 000 евро струва в началото модерната клетъчна терапия, сега цената е по-ниска и по-достъпна, но продължава да бъде висока. Това е напълно обяснимо, защото става дума за изключително сложен и високотехнологичен метод.
За лимфобластната левкемия
Острата лимфобластна левкемия е сред най-често срещаните злокачествени форми на рак при децата. Успеваемостта на стандартното лечението достига до 90%.
Има процент обаче, когато заболяването е с много особена форма, подобно на случая с 11-годишното дете. В тези случаи стандартното лечение не помага и се налага да терапията да бъде изцяло сменена.
НОВИНАТА е свързана към
- Лечение с циклофосфамид
- Последиците за човешкото здраве след ядрените взривове над Хирошима и Нагасаки
- Комбинирана терапия с венетоклакс и азацитидин дава шанс на повече болни от остра миелоидна левкемия
- Терапия с хидроксикарбамид (хидроксиурея)
- Алфа интерферон
- C91 Лимфоидна левкемия
- Хлорамбуцил
- Тест за изброяване на Т-клетки
- Изкуственият подсладител "Сукралоза" може да повиши риска от левкемия?
- КП № 242 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ЛЕВКЕМИИ
Коментари към Детето с лимфобластна левкемия ще бъде лекувано чрез генна терапия в Словения