Ретинопатията показва увреждане на мозъчните кръвоносни съдове

Ретинопатията показва увреждане на мозъчните кръвоносни съдове, смятат учени от Университета в Калифорния, САЩ.
Изследователската група, под ръководството на д-р Мария Хаан, е провела проучване чиито резултати показват, че увреждането на ретината на окото (ретинопатия) често е съпроводено с промени в кръвоносните съдове на мозъка и когнитивни увреждания.
В изследването са участвали 511 жени на средна възраст 69 години, при 39 от тях (7.6 %) е установена ретинопатия. Участниците в проучването са били подложени на когнитивни тестове всяка година в продължение на десетгодишен период. В рамките на четири години е била сканирана и наблюдавана ретината им, а мозъка им е бил сканиран в продължение на осем години по време на изследването.
При оценката на резултатите от изследването се е взело предвид и дали при наблюдаваните участници има заболявания, които да влияят на кръвоносните съдове, като например диабет или хипертония.
Данните показват, че участниците с ретинопатия са получили при когнитивните тестове по-малко точки в сравнение с хора, чиято ретина е здрава.
Общата площ на малки лезии в мозъка при исхемична болест е 47 % по-висока, а 68 % наранявания са локализирани в париеталните части, според проучването.
Според изследователите, нараняването на малката съдова очна ябълка, може да показва промени в съдовете на мозъка, които водят до увредена когнитивна функция. Учените предлагат използването на статистическото изследване на ретината да се прилага като ефикасен скринингов метод за ранно откриване на съдови промени в мозъка.
Благодарение на ранната диагностика ще може да се окаже навременно и по-успешно лечение, смятат медиците.
Коментари към Ретинопатията показва увреждане на мозъчните кръвоносни съдове