Руски учени откриха рядък антибиотик в мравки
Учени от Московския държавен университет „Ломоносов“ и от Сколковския институт по наука и технологии изолираха от мравки нов щам от актинобактерии, които произвеждат малко изучения антибиотик нибомицин.
Позовавайки се на констатацията в едни от последните доклади на СЗО за бързите темпове, с които се разпространяват устойчивите на антибиотици бактерии, учените решават да насочат усилията си към откриването на микроорганизми, които могат да произвеждат антибиотици в необичайни и по-малко изучени екологични ниши. Затова насочват вниманието си към черните месоядни мравки-дървоточник, които са разпространени в много райони на Русия.
Този вид мравки създават жилищата си в пънове и мъртви дървета. Правят дупки и тунели, които са техните местообиталища. Бактериите, които отделят докато буквално нарязват дървото, за да си създадат дом, по-късно напълно го разлагат. Развитието на микроорганизмите в мравуняка неизбежно би довела до инфекция и смърт на мравките. Изследователите решили да проверят дали насекомите не притежават някакъв вид бактериологично оръжие, с което се защитават срещу патогени.
Докато осъществяват проучването, те изолират нов щам на актинобактерия, който принадлежи към рода на Streptomyces и произвежда антибиотика нибомицин. Независимо, че е описан за първи път през 1955 г., неговият механизъм все още не е изследван.
Руските изследователи откриват, че нибомцинът спира както растежа на една от най-устойчивите на антибиотици грам положителна бактерия Staphylococcus aureus, така и на раковите клетки в човешките тъкани.
Редактор: Гергана Караилиева
Източник: russian.rt.com
- Антитела намаляват ефективността на ваксините срещу стафилококи
- Създадоха хибридно антитяло, което унищожава устойчивите на антибиотици варианти на стафилококи
- Антисептично лекарство с ефект на антибиотик при хронична инфекция на пикочните пътища
- Приемът на антибиотици може да увеличи риска от рак на дебелото черво
Коментари към Руски учени откриха рядък антибиотик в мравки