Руски учени създадоха LED прибор за лечение на депресия
Екип изследователи от Томския политехнически университет и от Националния институт за изследване на психичното здраве разработиха прибор за лечение на депресията с помощта на светлината.
Прототипът на светодиодното устройство работи въз основа на технология, която създава балансиран спектър на светлинния поток с интензивност до 10 000 лукса (единица мярка за осветеност). Едно от предимствата му е, че позволява лечение в случаите, когато човек има непоносимост към медикаменти, но е алтернатива и за бременни и кърмещи жени.
Според един от авторите на апарата Херман Симуткин от Изследователския институт по психично здраве, при използването на устройства от този тип се постига ускоряване на отговора на стандартната антидепресивна терапия. При тях намалява и честотата на резистентната към лечение депресия. Ученият уточнява, че натрупаните до момента данни потвърждават, че терапията с ярка светлина може да е ефективна при несезонната депресия и нейния механизъм на действие не се ограничава само до ефекта върху синтеза на мелатонин, а е много по-сложен и комплексен.
„Особеностите на сезонните афективни разстройства се изразяват в това, че депресията се появява в определен период и е за нея са характерни атипични симптоми като по-дълъг сън през нощта, сънливост през деня, повишен апетит и телесно тегло, предпочитания към въглехидратна храна и влошаване на общото състояние вечер. Смята се, че дефицитът на ярка светлина играе важна роля за появата на сезонната или така наречената есенно-зимна депресия“, обяснява директорът на Института за психично здраве Николай Бохан, който подчертава, че създаденото от екипа устройство няма аналог в Русия.
LED терапията подобрява качеството на живот на хората с депресивни разстройства, потвърждават десетилетната световна практика. Учените продължават с проучванията, за да отговорят на въпроса защо светлинната терапия е толкова ефективна. Една от теориите е, че светлината задейства естествено производството на серотонин в мозъка. Други експерти са на мнение, че успехът със светлинната терапия се дължи на плацебо ефект.
Затова, че терапия със светлина може да се превърне във водеща не само за сезонната, но и за всички видове депресии, говорят множество изследвания в света. Сред тях и това на френския психиатър Пиер Алексис Жофроа, който заедно с колегите си от Университетската болница в Страсбург извършва сериозно проучване на научната литература по темата. За целта френските изследователи избират строги критерии, за да подберат само изследванията, които сравняват светлинната терапия и антидепресантите. Те анализират седем проучвания, обхванали 397 мъже и жени с умерена до тежка депресия.
„Стигнахме до извода, че използването на антидепресанти не превъзхожда светлинната терапия, но и че комбинацията между двете лечения е по-ефективна от приема само на лекарства“, обобщава психиатърът. Колегата му Гийом Фонд от Университетската болница в Марсилия е убеден, че светлинната терапия може да допълва, но и да е алтернатива на лекарствата. Д-р Фонд използва двойната терапия особено при хоспитализирани пациенти и е убеден, че при тежки форми на депресия тя дава бърз и по-добър ефект. Той е убеден и в това, че светлинната терапия е в състояние да помогне на всички видове депресия.
От своя страна психиатърът от болница „Сен Антоан“ в Париж Жан-Виктор Блан определя анализа на колегите си като „изключително интересен мета-анализ, който ни позволява да предложим допълнителна възможност за лечение на пациентите с депресия“. Д-р Блан насочва вниманието и към факта, че когато LED терапията става по желание на пациента, това е гаранция за успех на лечението.
СЗО определя депресивните разстройства като една от водещите причини за инвалидност в световен мащаб. Стотици милиона в света страдат от тях. Националните институти за психично здраве в САЩ изчисляват, че всяка година депресиите засягат 20 000 000 души.
tnimc.ru, ncbi.nlm.nih.gov, letemps.ch
- Рискът от депресия се увеличава значително при излишък или дефицит на бактерии в червата
- Диазотният оксид, използван в стоматологията, лекува тежката депресия
- Около 1 милион българи страдат от депресия по неофициални данни
- Над 300 милиона души страдат от депресия по света и броят им се увеличава всяка година
Коментари към Руски учени създадоха LED прибор за лечение на депресия