Руски учени установиха, че изолираното съединение от морската гъба Fascaplysinopsis reticulata убива туморните клетки

Специалисти от Далекоизточния федерален университет, Националния изследователски център по морска биология, Института по молекулярна биология и Университетската болница в Хамбург публикуваха в специализираното списание „Marine Drugs” резултатите от изследване за действието върху ракови клетки, резистентни на химиотерапия, на изолираната от тях молекула от морската гъба Fascaplysinopsis reticulata.
Учените първо са изолирали алкалоида 3,10-дибромфаскаплизин от морската гъба Fascaplysinopsis reticulata, по-късно го синтезирали химически и започнали да изпитват влиянието му върху различни клетки при рак на простатата.
Опитите показват, че под неговото действие туморните клетки умират по програмиран механизъм. Процесът се нарича апоптоза и е един от най-благоприятните начини за действие на противораковите лекарства.
Един от участниците в научните проучвания Сергей Дишловой разказва за някои от нещата, привлекли интереса на екипа. Едно от тях, той определя като интересно. Ето и отговорът му защо: „Съединението едновременно насърчава унищожението на раковите клетки и активира в тях ензим, който ги защитава. Това не е нито добро, нито лошо, а просто механизъм на действие“, коментира Сергей Дишловой и уточнява, че този двойствен процес означава, че 3,10-дибромфаскаплизина трябва да се използва заедно с молекули, които потискат активността на тези ензими.
Опитите показват, че при комбинация с вече известни химиотерапевтични лекарства, синтезираното съединение засилва многократно ефекта им.
В настоящия момент учените са концентрирали работата си върху тестването на ефекта на 3,10-дибромфаскаплизина върху нетуморни клетки. Резултатите от тези изследвания ще бъдат публикуваните през настоящата 2021 г.
Ръководителят на Катедрата по органична химия в Далекоизточния федерален университет Максим Жидков пояснява, че фаскаплизините са токсични за здравите клетки, затова учените модифицират структурата на тези съединения по начин, който позволява да бъде намален цитотоксичният им ефект върху нормалните клетки, а в същото време се поддържа необходимият антитуморен ефект. Целта, казва Максим Жидков, е да създадем вещество за целенасочена терапия с минимум странични ефекти за здравните клетки в тялото.
Учените смятат, че лекарство може да бъде създадено до 10 – 15 години. Периодът е дълъг, но преди да се появи медикаментът, трябва да бъдат осъществени множество продължителни предварителни и клинични изпитания. От Далекоизточния университет съобщават, че разработването на иновативни и обещаващи методи за борба с болестите е сред приоритетите в научноизследователската им дейност, която те осъществяват както самостоятелно, така и в партньорство с различни изследователски центрове в света.
Сергей Дишловой, който е и старши научен сътрудник във фармакологичната лаборатория на Националния научен център по морска биология в Далекоизточното отделение на Руската академия на науките, подчертава, че им предстои много и усилена работа, за която може да се каже, че се е увенчала с успех, едва когато на пазара се появи лекарството против рак.
dvfu.ru
Продукти свързани с НОВИНАТА
ВАКУУМ ТЕРАПИЯ REHABI PENILE VACUUM TRAINER
Безплатна доставка за България!ТЕСТ ЗА ФУНКЦИЯ НА ПРОСТАТАТА * 1 ADVENT LIFE
НовРЕИМБУРСНА ЛЕКАРСТВЕНА ПОЛИТИКА - Д-Р АЛБЕНА ЗЛАТАРЕВА
РЕЗАЧКА ЗА ТАБЛЕТКИ
ОХЛАДИТЕЛ ЗА ЧАНТА ЗА ИНСУЛИН EB 09.007
ХОМЕОПАТИЯ - ЛЕКАРСТВЕНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - КОЛЕКТИВ - БОАРОН
НОВИНАТА е свързана към
- Рак на простатата
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Лечение при ларингит
- Лечение на бактериална вагиноза
- Лечение при баланит
- Приемът на големи количества канела намалява ефекта на лекарствата
- Лекарства, които могат да повишат кръвното налягане
- Видове лекарствени форми
- Лечение на анална фисура
- Правилен прием на лекарства - преди, по време, след хранене, на празен стомах
Коментари към Руски учени установиха, че изолираното съединение от морската гъба Fascaplysinopsis reticulata убива туморните клетки