Рядко срещано разделяне на ембриона води до раждането на три вместо на две бебета в УСБАЛАГ „Селена“
Рядко медицинско явление е причината в семейството на Милена и Александър да се родят три, вместо очакваните две бебчета.
Историята
След повече от три години неуспешни опити за зачеване Милена и Александър търсят помощта на специалиста по репродуктивно здраве от пловдивската Университетска болница „Селена“ д-р Даниел Ставрев.
Прегледите показват, че и мъжът, и жената имат репродуктивни проблеми. Затова и следва логичното решение за процедура ин витро. Екипът имплантира два ембриона и за радост на младото семейство този първи опит се оказва успешен. В първите дни на 2022-а д-р Ставрев потвърждава бременността.
И тук се появява изненадата, която е и за бъдещите родители, и за лекаря. Eхографът показва, че в утробата на Милена се развиват успешно вместо две три бъдещи бебета.
В третия месец от бременността д-р Даниел Ставрев разговаря с младото семейство и ги предупреждава за рисковете в случаи като този. Обяснява им, че при подобно развитие се налага броят на бебетата да се намали, за да бъде и по-малка вероятността бременността да завърши трагично.
В същото време обаче резултатите след прегледа по фетална морфология са изключително добри. Това в крайна сметка надделява. Милена е категорична, че ще поеме риска и ще износи трите бебенца.
Раждането
Двете момченца и сестричката им се раждат в 32 гестационна седмица. Атанас, Павел и Даниела тежат по около 1500 грама.
От този момент започва постоянното и денонощно наблюдение на тризнаците. За недоносените мъничета се грижат неонатолозите от интензивния сектор на „Селена“. Благодарение на грижите на медицинските специалисти състоянието на бебетата е стабилно.
Рядкото медицинско явление
Д-р Даниел Ставрев разяснява, че става дума за много рядко срещано медицинско явление. При него ембрионът се разделя. Подобно нещо се наблюдава в природата, но се случва, макар и изключително рядко, и при асистираната репродукция. Така единият от двата ембриона се разделя и вече вместо два, те са три.
В случая няма нищо по-важно от това, че Атанас, Павел и Даниела са добре и вече са в дома си.
За д-р Даниел Ставрев
Гинекологът е не само специалист по репродуктивно здраве, но и по най-новата област в тазовата хирургия – невропелвиология. Тази част от науката е свързана с хроничната тазова болка при жените, която се диагностицира трудно.
>>> Лекарите от УСБАЛАГ „Селена“ спасиха живота на 29-годишната Стоилка Манчева и новородения й син
Както споделя д-р Ставрев новата дисциплина предлага невероятни възможности за възстановяване на невроналната функция.
За Университетската болница „Селена“
Пловдивската Университетска АГ болница „Селена“ е единствената в страната частна Акушеро-гинекологична болница, която има статут на университетска. От 12 октомври 2022 г. този статут е потвърден отново с решение на Министерския съвет.
Първият път, в който „Селена“ получава статут на университетска болница е през 2017-а.
От лечебното заведение припомнят, че за този статут болницата трябва да има положителна акредитационна оценка за осъществяването на клинично обучение на студенти и докторанти и за следдипломно обучение на медици.
През 2019-а критериите за получаването на статут на университетска болница са завишени. Такива могат да бъдат лечебни заведения, които са обвързани с университет и с обучението на студенти, специализанти и докторанти, нужно е още и да извършват научна дейност. И не на последно място болницата трябва да има достатъчно преподаватели и специализанти.
НОВИНАТА е свързана към
- Д-р Яна Константинова
- Д-р Магдален Матев
- УСБАЛАГ "Селена" ООД, гр. Пловдив
- Д-р Надежда Христова Апостолова
- Д-р Любов Станева
- Д-р Даниел Ставрев
- 32-годишната Ирина ражда естествено близнаци след предишно секцио
- Д-р Снежана Топалова
- Д-р Мария Нещерова
- Лекарите от УСБАЛАГ „Селена“ спасиха живота на 29-годишната Стоилка Манчева и новородения й син
Коментари към Рядко срещано разделяне на ембриона води до раждането на три вместо на две бебета в УСБАЛАГ „Селена“