СЗО с насоки за диагностиката и лечението на менингит

Акценти
|
Световната здравна организация (СЗО) представи препоръки за диагностиката, лечението и грижите при менингит. Те са част от глобалната пътна карта и инициативата „Да победим менингита до 2030 г.“ Препоръките се основават на доказателства за клиничното лечение на деца и възрастни. Независимо от успешните усилия за контрол на менингита в световен мащаб, той продължава да бъде заплаха за общественото здраве в значителна степен, съобщават експертите на Здравната организация.
Препоръките
Препоръките се основават на доказателства за клиничното лечение на деца над един месец, юноши и възрастни с остър менингит. Включени са всички аспекти на процеса, а това включва диагностиката, терапията с антибиотици, допълнителното лечение, поддържащите грижи и всички действия, свързани с дългосрочните ефекти. Насоките се отнасят както до бактериалните, така и до вирусните причини за менингита, защото между различните форми съществуват прилики и по отношение на диагностиката и клиничната проява, и при подходите за лечение.
„Бактериалният менингит убива един от всеки шестима души, които поразява, оставя много хора с трайни здравословни проблеми. Прилагането на новите насоки ще подобри дългосрочната грижа за засегнатите“, заявява генералният директор на СЗО д-р Тедрос Гебрейесус.
Експертите дават подробна информация и съвети как да се реагира при избухване на епидемия от менингит. Настоящите насоки заменят тези на СЗО от 2014 г.
Ограничените ресурси са един от най-сериозните проблеми, свързани с лечението на менингит. Затова и в насоките се обръща сериозно внимание на технически методи, подходящи да бъдат прилагани в страните с ниски и средни доходи.
>>>Бактериалният менингит уврежда трайно всяко трето дете, което го е прекарало
От препоръките на експертите на Здравната организация ще се възползват здравните специалисти от болничния, извънболничния и спешния сектор. В същото време те са предназначени още и за политиците, специалистите по планиране в здравеопазването, научните институции, за да могат благодарение на тях да насочат усилия към образование, научни изследвания и изграждане на капацитет.
Да победим менингита до 2030 г.
Глобалната пътна карта „Да победим менингита до 2030 г.“ е приета от държавите членки на СЗО през 2020 г. Няколко са задачите, които тя преследва:
- премахване на епидемиите от бактериален менингит
- намаляване на случаите на предотвратим чрез ваксина бактериален менингит с 50%
- понижване на смъртните случаи със 70%
- намаляване на инвалидността и по-добро качество на живота след менингит
Всичко това може да се постигне чрез координирани действия в пет ключови области:
- Диагностика и лечение – за по-бързо откриване и оптимално клинично лечение
- Превенцията и контрол на епидемията, включват разработването на нови ваксини, които са на достъпна цена, както и постигането на високо имунизационно покритие, но и по-добра готовност за реакция при епидемия
- Наблюдение на заболяванията
- Грижи и подкрепа за засегнатите от менингит – гарантиране на ранното разпознаване на заболяването и достъп до грижи и подкрепа по отношение на последиците от него
- Застъпничество и ангажираност – повишаване на политическия ангажимент, включването на менингита в националните планове, повишаване на разбирането на заболяването и на осведомеността на обществата
От СЗО подчертават, че насоките им дават на страните реален и критичен инструмент, с който могат да отстранят пропуските в диагностиката, лечението и грижите. Инструмент, който гарантира, че повече хора получават не само навременно лечение, но и дългосрочна подкрепа.
Още за менингита, настоящите препоръки и нуждата от тях
Независимо от напредъка менингитът продължава да бъде значителна глобална заплаха за здравето. Неговата най-опасна форма, бактериалният менингит, може да стане фатален в рамките на едно денонощие. Много са и патогените, които причиняват менингит. През 2019-а в света са установени 2,5 милиона случая, от тях 1,6 милиона са бактериален менингит, от тях 240 000 завършват фатално.
Близо 20% от хората с бактериален менингит, развиват в последствие дългосрочни усложнения, включително увреждания, които оказват негативно влияние върху качеството им на живота.
Заболяването води до тежки финансови и социални разходи.
>>>Нигерия въвежда ваксината Men5CV срещу менингит
Болестта засяга всички възрасти и страни, но тежестта й е особено висока в бедните и на места с мащабни епидемии. Най-голямо е бремето от менингит в района на Субсахарска Африка, изложен на висок риск от повтарящи се епидемии и който много често наричат „пояс на менингита.“
Как е в България
От началото на 2025 г. в страната има осем случая на менингококова инфекция. Главният държавен здравен инспектор информира, че заболеваемостта у нас е между 0,1 и 0,2 на 100 000 души и се определя като много ниска. Има години, в които заболелите са между трима и петима, а в други между 10 и 15. Инфекцията е по-рискова при занижен имунитет.
Доц. Ангел Кунчев е на мнение, че не е нужно ваксината да бъде задължителна. Покрай фаталния случай с 11-месечното бебе и двете деца, настанени в болница, темата отново попадна във фокуса на общественото внимание. Както доц. Кунчев, така и други здравни специалисти са на мнение, че темата не бива да се преекспонира и да се създава паника.
Директорката на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова също подчертава, че случаите на менингококова инфекция са в рамките на нормалното за страната. Проф. Христова е на мнение, че ваксината срещу менингококите от група Б трябва да стане препоръчителна, но и да бъде в наличност тук, защото внасянето й от съседни държави крие риск за ефективността й.
У нас е достъпна ваксина, която покрива четири от основните шест щама на менингококовата инфекция и изгражда имунитет срещу менингококите от групите A, C, W-135, Y.
НОВИНАТА е свързана към
- Менингит
- Изследване за менинго-радикуларно дразнене
- Лечение с ампицилин
- Цефтриаксон
- БЕЗОБИДНА ХРЕМА ПРИЧИНЯВА МЕНИНГИТ
- КП № 57.1 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРИ И ХРОНИЧНИ ВИРУСНИ, БАКТЕРИАЛНИ, СПИРОХЕТНИ, МИКОТИЧНИ И ПАРАЗИТНИ МЕНИНГИТИ, МЕНИНГОЕНЦЕФАЛИТИ И МИЕЛИТИ ПРИ ЛИЦА НА ВЪЗРАСТ НАД 18 ГОДИНИ
- Нигерия въвежда ваксината Men5CV срещу менингит
- Бактериалният менингит уврежда трайно всяко трето дете, което го е прекарало
- Хранене при менингит
- Разработване на първата ваксина срещу хемофилус инфлуенце тип Б
Коментари към СЗО с насоки за диагностиката и лечението на менингит