Бактериалният менингит уврежда трайно всяко трето дете, което го е прекарало
Епидемиологично проучване, осъществено от екип на Каролинския институт, показва, че едно на всеки три деца, преболедували бактериален менингит, живее с трайни неврологични увреждания в резултат от инфекцията. Този вид бактериална инфекция се лекува с антибиотици, но много често води до сериозни неврологични увреждания, последиците от които са много сериозни и оказват влияние както на детето, така и на семейството.
Проучването
Ръководител на проучването е специалистът по медицинска микробиология от Катедра „Неврология“ на Каролинския институт доц. Федерико Йовино, според когото: „Когато са засегнати децата, страда цялото семейство. Ако дете на три години е с двигателно увреждане, загубено зрение или слух, това има огромно въздействие върху близките му, защото става дума за увреждания, които съпътстват детето през целия му живот и то ще има нужда от подкрепа постоянно.“
Това е една от причините учените да потърсят отговор на въпроса каква е ролята на бактериалния менингит върху последващи увреждания.
Екипът извършва анализ на данни от шведския регистър за бактериалния менингит за времето от 1987 г. до 2021 г. Тази информация позволява на учените да сравнят честотата на различните последствия от заболяването с това колко често се появяват нарушения във функционирането на нервната система при над 32 000 деца, които никога не са боледували от менингит (това е така наречената контролна група). Средното време за проследяване е над 23 години.
Резултатите
Рискът от развитие на дългосрочни мозъчни проблеми е между 3 и 3,5 пъти по-висок при децата, преболедували менингит.
Доказва го фактът, че след заболяването 30% от малчуганите имат продължителни или необратими нарушения във функционирането на нервната система в следващите години от живота си.
Тези деца са най-склонни да развият емоционални и поведенчески разстройства, да имат проблеми със слуха и зрението. Няколко пъти се увеличава и рискът от появата на двигателни дисфункции, когнитивни разстройства и епилепсия.
>>>Поведенческо разстройство при децата – причини, симптоми и лечение
По време на работата си екипът проучва още и как рискът от развитие на различните усложнения, много от които водят до бъдеща инвалидизация, се влияе от три различни патогена на менингита – става дума за Streptococcus pneumoniae, Haemphilus influenzae и Neisseria meningitidis.
>>>САЩ и Мексико алармират за огнище на микотичен менингит, свързано с естетичната хирургия
Задълбочените анализи показват, че рисковете са особено високи – 7,8 пъти, за малчуганите, които след възстановяването си от менингита се разболяват от стрептококова инфекция. От друга страна проникването на Haemphilus influenzae и Neisseria meningitidis в мозъка увеличава вероятността от развитието на дълготрайни смущения във функционирането на нервната система съответно с 2,46 пъти и 1,38 пъти.
Изследователите подчертават, че когато се разработват подходи за лечение на заболяването, трябва да се вземат предвид откритите от тях различия в начина на действие на различните форми на менингит върху нервната система.
„Работата ни показа, че дори когато бактериалната инфекция бъде излекувана, броят на хората с неврологични увреждания след това не е никак малък. Един на всеки трима, засегнат от бактериален менингит, е имал поне едно неврологично увреждане“, коментира доц. Федерико Йовино.
„В кохортното проучване на 36 230 души, проследявани до 35 години, диагностицираните от тях с бактериален менингит в детска възраст за времето от 1987 г. до 2021 г., са имали значително по-висок риск от развитието на седем неврологични увреждания, сред които когнитивни, двигателни разстройства, загуба на слух, вътречерепни структурни увреждания, зрителни смущения, поведенчески и емоционални разстройства в сравнение с представителите от контролната група. Тези констатации предполагат, че за хората в Швеция прекарали бактериален менингит в детството, съществува повишен риск от дълготрайни увреждания“, пишат в статията, където представят резултатите, публикувана в списанието JAMA Network Open.
Бъдещи проучвания
Изследванията, посветени на вече установените негативни ефекти при това не за кратко, а за твърде дълъг период или до края на живота, ще продължат.
„Опитваме се да разработим лечения, които са в състояние да защитят невроните в мозъка в рамките на няколкото дни, необходими на антибиотиците, за да има реален ефект и лечението да бъде завършено напълно. Имаме обещаващи данни и навлизаме в предклиничната фаза с животински модели“, споделя доц. Федерико Йовино.
За бактериалния менингит
Бактериалният менингит е рядка, но много сериозна инфекция, която засяга хора от всички възрасти, но най-често се среща при новородени, деца и юноши. Лечението е с антибиотици, но проблемът е, че те проникват трудно през мозъчно-кръвната бариера, а това означава, че е нужно време за борба с инфекцията. Именно в този период от време могат да бъдат увредени нервните клетки, а това от своя страна да доведе до различни и трайни неврологични увреждания.
НОВИНАТА е свързана към
- Менингит
- Изследване за менинго-радикуларно дразнене
- Лечение с ампицилин
- Цефтриаксон
- КП № 57.1 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРИ И ХРОНИЧНИ ВИРУСНИ, БАКТЕРИАЛНИ, СПИРОХЕТНИ, МИКОТИЧНИ И ПАРАЗИТНИ МЕНИНГИТИ, МЕНИНГОЕНЦЕФАЛИТИ И МИЕЛИТИ ПРИ ЛИЦА НА ВЪЗРАСТ НАД 18 ГОДИНИ
- БЕЗОБИДНА ХРЕМА ПРИЧИНЯВА МЕНИНГИТ
- Туберкулозен менингит
- Израел съобщи за втори случай на заразен с мозъкоядна амеба
- Разработване на първата ваксина срещу хемофилус инфлуенце тип Б
- Поддържането на устната хигиена може да предотврати менингит
Коментари към Бактериалният менингит уврежда трайно всяко трето дете, което го е прекарало